Bugun...

2038 Model Sipariş Ulaşım Ana Planı TBMM 'de

CHP Ankara milletvekili Nihat Yeşil, Ankara Ulaşım Ana Planı 2038'in akıbetini TBMM gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle boru önergesi veren Yeşil, Ankara ulaşım ana planı 2038 çalışmasının; 2013 şubat ayında Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ve Ankara Büyükşehir belediyesi arasında yapılan bir hizmet alım protokolü ile yapımına başlandığını hatırlattı.
facebook-paylas
 Tarih: 13-07-2018 13:21:26  -   Güncelleme: 13-07-2018 13:28:26

2038 Model Sipariş Ulaşım Ana Planı TBMM 'de

Yeşil'in yanıtlanmasını istediği sorular şöyle:

 

"1.  2017  Ocak tarihli  116 sayılı Meclis kararında, 100.000 ölçekli Kent Ana planın, 'kent içi ve kent dışı alanlarda yürütülen yeni veya mevcut nazım plan ve alt ölçekli planlar için uygulamaları farklı olur'  hükmü,  planlamanın  bütünlüğü, şehircilik ilkeleri  ve imar hukuku açısından geçerli bir karar mıdır?

 

1. AUAP 2038 Ulaşım Ana Planı, anılan üniversiteye hangi şartlarla sipariş edilmiştir? Yapılan protokolun bir örneği tarafımıza ulaştırılabilir mi?

 

2. Bu iş için şimdiye kadar üniversiteye ne kadar ödeme yapılmıştır? Anılan plan çalışmasını yapan üniversitenin, şehir planlama bölüm kurulunu sahiplenmediği düşünülürse, planın bilimsel bir çalışmanın ürünü olduğu söylenebilmekte midir? Ankara'nın imar anayasası olacak bir ana planın, alt ölçek planlar ile bağlayıcılığını sadece kent dışı alanlar için geçerli kılmak bir kent ve kentli ayırımcılığı suçu değil midir?

 


3.Bu Belediye Meclis kararı, bu haliyle bir anayasa suçu değil midir? Bütün şehir yasasına da aykırı olarak; Kenti adeta ikiye bölen ve kural getiren,  anılan Belediye Meclisi kararının  bizzatihi kendisine açılan bir dava bulunmakta mıdır?

 


4.Yeni Ulaşım Ana Planında yer alan, 11 yeni metro hattı güzergahlarına üzerine kurulu;  Paralel anayollar ağının  fizibilitesi ve ulaşım etüdüne dayalı kapasite kullanımı hesabı  tek elden mi yapılmış mıdır? Yapılmadıysa  bu metro ağı önerisi, uzun dönemde samimiyetsiz ve sezgisel  bir öneri değil midir?"

 


5.100.000 ölçekli Ankara Çevre Düzeni Planı 2038 planının onaylanması ; 50.000 ölçekli AUAP 2038  planının onaylandığını anlamını da gelmez mi?

 


6.Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığının ilgili dairesi tarafından, Belediye Başkanlığına gönderilen anılan Ankara Ulaşım Ana Planı 2038  ile ilgili Belediye meclisinde alınan şu ana kadar  alınan bir karar var mıdır?

 


7.Ankara kent bütünü imar uygulamaları; halen daha eski 25.000  ölçekli  çevre düzeni planı 2023 planı üzerinden mi yapılmaktadır?  25.000 ölçekli Nazım planlar, 2038 Ana planına göre, planlama kademelerinin birlikteliği ilkesine uyumlu olarak  yeniden hazırlanmış ve onaylanmış mıdır?"

  Bu haber 2006 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI