Bugun...

Albayrak,Trump ile görüştü

Türkiye ve Amerika’dan siyasetçiler ve işadamlarını bir araya getiren Türk-Amerikan Konseyi’ne katılan Maliye Bakanı Berat Albayrak "Temaslar Şimdiye Kadar Çok İyi Geçti​"dedi.
facebook-paylas
 Tarih: 16-04-2019 11:06:21  -   Güncelleme: 16-04-2019 11:24:21

Albayrak,Trump ile görüştü

 IMF-Dünya Bankası ve G-20 toplantılarına katılmak için önceki günlerde ABD'ye giden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ABD Başkanı Trump ile Beyaz Saray'da bir görüşme gerçekleştirdi. 

 

Bakan Albayrak, son günlerde iki ülke arasında yaşanan S400 krizi ve buna bağlı dolarak dövizde yaşanan hareketlilikle aynı döneme denk gelen görüşmenin gayet sıcak ve pozitif bir havada gerçekleştiğini söyledi.

 

Açıklama yapan  Berat Albayrak, basın mensuplarının S400 krizi ile ilgili ;

 

''ABD Başkanı Donald Trump, S-400 konusunda ihtiyaçlara dair aktarılanlarla ilgili gayet makul bir bakış açısı sergiledi. Bu konu özelinde bıraktığı intiba, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri işbirliğinin o kadar kolay dama atılacak bir süreç yönünde.

Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın zamanda ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme gerçekleştireblir dedi.  

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Washington’da yapılan Amerikan Türk Konseyi (ATC) toplantısının ilk gününün sonunda katılımcılara Türk-Amerikan ilişkileri için “İlişkilerin doğasını görüş ayrılıklarının belirlememesinin sorumluluğu bizim üzerimizde” dedi. Yatırımcılara da Türkiye’ye yatırım yapmak için daha iyi bir zaman olmadı” mesajını verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana Amerika’da bir dizi toplantı yaptığını, ABD ile ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Beyaz Saray’da da ABD Maliye Bakanı Steve Mnuchin dahil olmak üzere temaslarda bulunduğunu belirtti.

Berat Albayrak ABD temasları için “Şimdiye kadar çok iyi geçti” dedi. Washington’da yapılan ATC konferansına yüksek katılım düzeyini de övdü.

 

Milliyetçiliğin yükselmesi, aşırı sağın yükselmesi ve korumacı yaklaşımların ülkeler arasındaki bağları zayıflattığını belirten Albayrak uluslararası anlamda ortamın değişmesiyle birlikte Türk-Amerikan ilişkilerinin de sınavdan geçtiğini belirtti.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunun vurgulayan Bakan  Albayrak yeni güvenlik risklerinin ikili ilişkilerin çeşitlendirilmesini gerektirdiğini belirtti.

 

Suriye kriziyle ilşkili  Albayrak, “Başkan Trump’ın çekilme kararının ardından Türkiye ve Amerika arasında güvenli bölge oluşturulması konusunda ilerleme sağlanması halinde iki ülkenin bölgede bir işbirliği örneği sergilemiş olacağını vurguladı.

Berat Albayrak “Dostlarımızın kaygılarımızı ciddiye almasını bekliyoruz. İlişkinin doğasını görüş ayrılıklarının belirlememesinin sorumluluğu bizim üzerimizde” dedi.

 

Albayrak “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump’ın her görüşmede ekonomiye atıfta bulunması tesadüf değil. Liderler kararlı. İlişkilerin geleceğinde iş dünyasının da rolü olmalı” dedi.

 

Türk-Amerikan ilişkilerinde “olumlu gündem” vurgusu yapan Albayrak Türkiye’de yerel seçimlerin ardından 4,5 yıllık seçimsiz bir süreç olacağını vurgulayarak yatırımcıya da mesaj verdi.

 

Türkiye’nin önümüzdeki yıl yüzde 2,5 oranında büyüyeceğini belirten Albayrak “Bu daha başlangıç olacak” dedi.

Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ve serbest piyasa ekonomisi ilkelerine bağlı olduğunu vurgulayan Berat Albayrak konuşmasını “Türkiye iş dünyasına açık. İlişkileri empati, karşılıklı diyalog ve ortak çıkarlar seviyesine yükseltelim” sözleriyle tamamladı.

  Bu haber 261 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk
  Kaynak: VOA

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI