Bugun...
SON DAKİKA

ANKARA BİSİKLET ULAŞIM ANA PLANI 2038 !

Ankara Ulaşım Ana Planı 2038 GODO Planı Gazi üniversitesi Rektörlük Ulaşım ofisi emekli yöneticisi Hülagü Kaplan”ın Hürriyet gazetesi ANKARA ekine yaptığı (12 Aralık 2015) açıklamada; “Bağlıca yerleşmesinden (batıdan-Başkent üniversitesinden) kent merkezine doğru uzunca bir mesafede önerilen 200 m genişliğinde bisiklet ana yolunun Eskişehir yolu kenarından kamulaştırma yapılarak gerçekleştirilmesi planının, belediye başkanı tarafından şimdiye kadar Godo gibi bekletilmesine alındığını söyleyen Kaplan acaba ne demek istiyor?
facebook-paylas
 Tarih: 11-03-2019 11:39:05

ANKARA  BİSİKLET ULAŞIM ANA PLANI 2038 !


Ana trafik yol  arterlerine paralel gidecek 200 metre  mekan bandında bisiklet yolu önerisinin uygulansa bile, uzun erimde,  kent içi  ana  araç trafik yollarının genişletilmesinde ( taşıt şerit ilavesinde) bir basamak  olarak kullanılabilecek, bir geçiş imar düzenlemesi olarak da amacı dışında kullanılabileceği gibi, akabinde  trafikte “şise ağzı”  tıkanıklık yapma potansiyel tehlikesi vardır.
Dolayısıyla konuya uzun erimde yaklaşmak gerekir. Kaldı ki; bisiklet yolları, ana yol güzergahlarını çizgisel takip edeceği yerde, yerleşim iç kesimlerinden ve informal kestirme yol güzergahlarını  kullanarak, kent merkezi ile bağlantısının kurulması temel bir planlama ilkesidir.

Günümüzde düzenlenen bazı  “otopark” alanlarında da örnekleri görüldüğü üzere;  asıl imar rantlarını  ve fonksiyonlarını gerçekleştirmede(dönüştürmede)  geçici ve  sözde kamusal mekân kılıfı   altında, bir geçiş  imar kararı olarak verilebildiği unutulmamalıdır;

Sayın Hülagü  Kaplan'ın bahsettiği    Eskişehir yolu ana arterine paralel gidecek  bisiklet güzergahın gerçekçi olmadığını, bu tip alanlarda 2 metrelik  istimlakin  bile yapılmasında finansal  ve teknik açıdan da zorluklar vardır. Yapılan bu zorlu ve engelli parkur önerisinin Belediye tarafından uygulanmasının ve bekletilmesinin, müellife saygısızlık olarak görülemeyeceği açıkken, bu önerisinin; Belediyeyi  zora sokmasının yanında,   bir çeşit “akıl vermek” anlamına  da gelebileceğini düşünmekteyim.

BİSİKLETE KARŞI DEĞİLİZ ANCAAAKKKK !?

Bir Spor kozmetiği olarak; "Pedal bisikletçiliği mi ?

 Bir yaşam biçimi olarak,"ulaşım türü"; Bisiklet mi?

Bisiklete karşı değiliz. Ancak bazı konuları çok abartmamak ve fetişizme götürmemek gerekir. Bir kentte bisikletli ulaşımı içselleştirmek ve öncelikle o kentlinin gündelik yaşamının ve yaşantı dizgesinin kalıcı bir parçası ve uzantısı haline getirmeye ve ilişkilendirmek yani yönelik kişilerin bizatihi kendilerini teşvik ve ikna etmeleri ile mümkündür.

Bunun için Planlama meslek disiplini çerçevesinde öncelikle, günlük ve haftalık olarak İŞ-İSKAN (konut) ve İSKAN-MERKEZ arasındaki yoğun sosyolojik ilişkiler üzerine temellenen fiziki güzergah ve erişebilirlik yarıçapları öncelikli olarak belirlenir. Sonrasında ise; diğer ulaşım türleri ile entegrasyonu ve sürekliliği arzulanır.

Örnek vermek gerekirse; bir üniversite öğrencisi yada hocası (20-30 km ) çarpı 2 kilometrelik bir gidiş-dönüş pedal çevirme mesafesinde Kent merkezine ne amaçla gitsin? Ne kadar sıklıkla gider? Evine dönüşte diğer bir toplu taşıma aracına binse bisikletini cebine mi koyacak gibi reel sorunları ve soruları görmezden gelerek yapılan fiziki plan düzenlemeleri bu yerlere bisikletli kullanıcısı çekmeyeceği gibi ancak bu yolları zaman içinde bakımsız gezi yollarına dönüştürür. Sadece bisiklet yarışması organizasyonlarında yoğun olarak kullanılması da mümkün tabiiki.

Başkent Ulaşım Ana planı ofisinden emekli olmuş sırtında yumurta küfesi le gezmeyen bir kişi malum yayın organına verdiği demeçte feryat figanla Belediye yönetimi tarafından; planladığı bisiklet ana yol projesine saygı göstermesini ve senelerdir beklettiği planını acilen uygulamaya sokmasını istiyor.

Diyor ki; Ankara batı koridoru aksında Merkezden Başkent üniversitesine kadar 7 üniversite kampüsü ile de ilişkili olacak şekilde Eskişehir yolu üzerinde 200 metrelik mekan bandında (ve tamamen motorlu araç trafiğinden arındırılmış!! :-)) bir çılgın bisiklet ana yolu önerisi bu..!!
 İlk bakışta şirin gibi gözüken ancak primatif bir romantizmi içinde barındıran bu yol önerisinin hele hele birde bilimsel ve teknik gerekçeleri analiz çalışmaları ve fizibilite raporları ile desteklenmiyorsa vah o bisikletlinin haline vah ki vah.

Evet standartlara uygun bisiklet yolları yapılsın... Bisiklet kullanıcısına ehliyette verilsin... Ama planı yapandan da işin ontolojisine uygun diploması aransın ki; belediye başkanımız ve tüm bisikletçilerimiz de bu işe saygı duysun ve tez elden planı uygulamaya soksun ve açılışı yapılsın.

Anladığım kadarı ile:  Sayın  hocamız bir  sportif faaliyet olan pedal bisikletçiliği ile gündelik yaşamın bir parçası olan  bisiklet (ulaşım)  yollarını birbirine karıştırmış. :-))
Ankara'nın az projeli çok vaadli belediye başkan adaylarına duyurulur.

Tahir Çalgüner
 Y. Şehir ve Bölge Plancısı (Kent  Gazetecisi)

  Bu haber 987 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Görüş Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI