Bugun...
SON DAKİKA

ARICILIKTA KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

facebook-paylas
 Tarih: 12-04-2019 11:23:45

ARICILIKTA KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

Arı yetiştiriciliği ve arı satışı daha rahat yapılması için arılıklar arasında kovan ve çerçeve ölçüleri bakımından birliktelik sağlanması gerekmektedir. Ayrıca hastalık ve zararlılarla etkili mücadele yapılması, ilaç dozlarının belirlenmesi ve seyyar arıcılıkta nakliyenin problemsiz sağlanması için ülkedeki bütün kovanların standart olmasında büyük yarar vardır. Bu amaçla, 1979 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından TS 3409 no’lu standart ile, Çerçeveli (fenni) Arı Kovanları Standardı belirlenmiştir. Ancak ülkemizde mevcut TS 3409’da verilen ölçülere uymadığı bilinmektedir.

 

 

KOVAN

 

Arıcılıkta kullanılan en önemli malzemelerin başında standart çerçeveli kovanlar gelmektedir. Bugünkü modern arıcılıkta genel olarak kullanılan iki tip kovan, arıcılığa en uygun model olarak kendini kabul ettirmiştir. Bunlar ahşap veya styropor malzemeden yapılmış  Dadant-Blatt ve Langstroth kovanlarıdır.

 

Genellikle çiçeklenme dönemi geç başlayan ve kışı şiddetli geçen yüksek dağlık bölgelerde, anası çalışkan ve bol yumurtlayan ırklar için 12 çerçeveli Dadant kovanlar tercih edilmektedir. Dadant kovanın kuluçkalığı geniş olduğundan, arıların oğul verme arzusu kısmen önlenmiş olmaktadır. Bu kovanlar daha ziyade süzme bal elde etmek ve kolay kışlatma yapmak için kullanılır.

 

Langstroth kovanlar daha çok sıcak ve kurak bölgeler ile sık sık yer değiştirmesi gereken florası zayıf yörelerde iyi netice vermektedir. Bu tip kovanlar süzme bal üretiminde olduğu kadar, petekli ve seksiyon bal elde etmek içinde kullanılmaktadır. Seyyar arıcılıkta Langstroth kovanlar hafif olduklarından daha çok tercih edilmektedir.

 

Ülkemizde yeni tip kovanlar arasında homojenite yani ölçü birliğinin bulunması, yüzlerce tip ve ölçüde yöresel kovanın imal edilmiş olması, arı yetiştiriciliği için harcanan emek ve zamanı boş yere artırmaktadır.

 

arı satışı

 

En basit olarak, kovan ölçülerinin standart olmasının arıcılığa sağlayacağı fayda şunlardır.

 

  • Arı yetiştiriciliği ve ticaretinin daha uygun koşullarda yapılması
  • Daha fazla bal üretiminin sağlanması
  • Arılıklar arasında standardın temin edilmesi
  • Arı bakım, beslenme ve ilaçlamada kolaylık sağlanması
  • Seyyar arıcılıkta daha kolay nakliye yapılması
  • Paket arı satışında petekli ballarda belli bir standardın sağlanması

 

 

 

1- Kovan Dip Tahtası

 

Üzerinde kuluçkalık bölümü oturtulan dikdörtgen şeklinde bir tahtadır. Önünde arıların konmalarına yarayan uçuş tahtası vardır. Alttan sürgülü olan tipleri de imal edilmiştir. Toprağa bakan alt kısmı çabuk çürüyeceğinden boyanmalı veya ziftlenmelidir. Kuluçkalığı toprağın neminden korumak için, kovan dip tahtası toprağa direkt temas etmemelidir.

 

 

 2- Kuluçkalık

 

Dip tahtası üzerine yerleşmiş olup içinde bal arılarının korunmaları, çoğalmaları, bal, balmumu ve bazı arı ürünlerinin üretimi için kullanılan barınaktır. Derinliği; 28cm, eni ise 43.5cm’dir. Sarı çam ve kuru keresteden yapılmıştır. 9 çerçeve ve bir şurup çantası bulunmaktadır.

 

 

3- Ballık

 

Kuluçkalık üzerine yerleştirilen ve içinde 10 çerçeve bulunan bir bölümdür. Derinlik olarak çeşitlilik gösterebilir. Genel olarak en çok tam ballık kullanılır ve derinliği 26cm’dir. Yarım ballıklarda derinlik 13cm’dir. Kışın depoda, petekli bal stok etmek için de kullanılmaktadır.

 

 

4- Örtü Tahtaları veya Örtü Bez

 

Kovan kapağı altına, çerçevelerin üzerine yerleştirilen bir malzemedir. Tahtadan yapılmış olup ortasından ancak arıların geçebileceği dikdörtgen şekilde bir beslenme deliği vardır. Ayrıca bezden veya şeker çuvalından yapılmış, tüysüz arıyı rahatsız etmeyecek örtüler de kullanılır. Amacı, koloniyi sıcak-soğuk ve nemden korumaktır. Örtü bezi olarak kesinlikle naylon malzeme kullanılmamalıdır.

 

 

5- Kapak

 

Tahta veya Stropor’dan yapılmıştır. Üzeri 0.3mm kalınlığında galvanizli sacla kaplanmıştır. Sac levha, kovanı veya koloniyi dış etkenlerden korur.

Kapağın amacı;  kovanı rahatça açıp kapatarak günlük kontrollerinin sağlanmasını temin etmektir. Yüksekliği 9cm, kalınlığı ise 2cm ‘dir.

 

 

6- Ana Arı Izgarası

 

Ana arının sadece kuluçkalıkta yumurtlamasını sağlamak ve ballığa çıkmasını önlemek amacıyla kullanılır. Izgara şeklinde 4.3 – 4.7mm aralıklı galvaniz veya kalaylı demir telden yapılmıştır. En önemli özelliği, teller arasındaki aralığın genişliğidir. Yerli arılarımız için bu ölçü 4.15mm’dir. İki analı koliniler de, seksiyon bal ve beyaz petekli bal üretiminde kullanılır. Ayrıca ana arıyı izole edecek bazı bilimsel çalışmalarda da kullanılmaktadır.

 

7- Çerçeveler

 

Temel peteğin takıldığı dikdörtgen şeklinde 42x25cm boyutunda tahtadan yapılmış bir çıtadır. Çerçevenin üst çıtasının uzunluğu 47.2cm’dir. Çerçeveye takılan temel petek, işçi arılar tarafından kabartılır. Sırlanmış petekli bal ve süzme bal için kullanılan çerçeveler, kapalı yavrulu dönemlerde zayıf arılara takviye olarak da verilebilir.

 

8- Uçuş Tahtası

 

Boyu 30cm ve eni 8-10cm olan düz bir tahtadır. Arıların kolayca uçmalarını, gezinmelerini ve kovana girip çıkmalarını sağlar.

 

 

 

9- Uçuş Deliği

 

Kovan girişinde bulunan, boyu 20cm, yüksekliği 2cm olan bir açıklıktır. Kışın uçuş delikleri daraltılarak arıların üşümeleri önlenir.

 

 

10- Pul, Yay, Menteşe ve Diğer Cıvatalar

 

Nakliye sırasında kuluçkalık ve kapak kancaları yaylarla birbirine kenetlenir. Kovanın açılması ve arıların dışarıya çıkmaları önlenir. Nakliye esnasında kovanın uçuş deliği ve kapak havalandırma bölümü elek teli ile kapatılır, arıların kaçması engel olunur.

 

11- Sehpa

 

Tahtadan yapılmış olup kovanı komple üzerinde taşır. Amacı, kovanı toprağın neminden korumak ve çürümesini engellemektir. Hazır sehpa yoksa, tahta sebze kasaları veya tuğla-briket gibi malzeme de kullanılabilir.

 

12- Şurupluk

 

Floranın kuruduğu ve polenin bulunmadığı mevsimlerde arıları beslemek için kullanılan malzemelerdir. Kontrplaktan yapılmış çanta şurupluk, plastik şurupluk ve metal şurupluk vardır.

 

 

TKV Tarafından Geliştirilen Tecritli Stropor Kovanlar

 

Arıcılıkta; iptidai kovanlardan modern standart çerçeveli kovanlara geçmek, temel petek ve ana arı kullanmaya başlamak nasıl birer büyük hamle olarak kabul ediliyorsa, Tecritli Kovanlar’a geçiş de en az bunlar kadar önemli bir aşama olarak kabul edilmektedir.

 

Türkiye’de ilk defa tecritli kovanlar, 1988 yılında Türkiye Kalkınma Vakfı (TKV) tarafından dizayn edilmiştir. Bu kovanlarda bal verimi, tahta kovanlara oranla daha fazla olmaktadır.

 

 

Apimaye’nin Geliştirdiği Termo Kovanlar

 

İstanbul’da 2008 yılında Apimaye firması tarafından termo kovanlar üretilecek arıcıların hizmetine sunulmuştur. Isı yalıtımlı olan kovanlarda yavruluk ve ballıkta nem veya küf oluşmasını önleyen özel havalandırma düzeni mevcuttur. Uzun ömürlü, UV korumalı, anti-bakteriyel, Varroa ve polen tuzağı ile diğer aparatları standart halde piyasaya sürülmüştür. Ayrıca 2 bölmeli oğul yetiştirme ruşeti ve 4 bölmeli ana yetiştirme ruşeti de üretilmiştir.

 

 

Tecritli Kovanların Avantajları

 

Tecritli kovanlar taşınmasının kolay olması, nakliyede tasarruf sağlanması, daha dayanıklı olması, havalandırmanın daha iyi yapılması, kayıpsız kışlatmanın sağlanması, hastalıklarla mücadelenin etkili olması ile Avrupa ve Amerika’daki arıcıların bu tip kovanları tercih etmelerine neden olmuştur.

  Bu haber 475 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Çevre Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI