Bugun...

Botoks Nedir Ve Neden Uygulanır?

facebook-paylas
 Tarih: 22-03-2019 02:54:18  -   Güncelleme: 22-03-2019 02:55:18

Botoks Nedir Ve Neden Uygulanır?

 

Son yıllarda popüler olarak özellikle kadınlar arasında seçilen sağlık uygulamalarından biri olarak botoks yer almaktadır. Bu uygulama cilt üzerinde belirlenen kırışıklıkları ve ince çizgileri yok etmek için en güvenilir uygulama olarak seçilmektedir. Estetik ameliyatlar sırasında gerçekleştirilen kesme ve neşter uygulama gibi izlemler barındırmadan gerçekleştirilir. Temel olarak botulinum toksini adı verilen bir bakteri üzerinden elde edilmiş protein sayesinde elde edilen bu formül, genellikle yüz ve dudak bölgesinde uygulanır. Pratik bir şekilde kişide ağrı veya acı gibi sıkıntılar oluşturmadan botoks uygulamalara gerçekleştirilebilir. Bu işlemin aynı gün içerisinde uygulanması ve sonrasında normal hayata devam edilmesi gayet sık rastlanan bir durumdur. Gerçekleştirilmesi ile birlikte estetik alan dışında tıbbi amaçlar için örneğin migren ağrıları, diş gıcırdatma veya servikal distoni gibi rahatsızlıklar için de tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Aslında temel bir tanım olarak belirli kas hastalıkları veya kozmetik amaçlar için kullanılan bir ilaç olduğu belirtilebilir. Clostridium botulinum bakterisi üzerinden üretilen botulinum toksin tip A sayesinde elde edilen bir ilaçtr. Çok güzel bir zehir olduğundan dolayı uygulamanın gerçekleştirilmesi için mutlaka uzmanlar tarafından uygulama saklanması önemlidir. Uygulama amaçları arasında genellikle yüzde ortaya çıkan ve mimik kaslarının kasılması sonrasında oluşan kırışıklıkların giderilmesi görülmektedir. Kas hücrelerinde ki oluşan kasılma ve sertleşme miktarını en düşük seviye indirerek, kırışma gibi sıkıntıları ortadan kaldırır.

 

 

Yüz Germe İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

 

Botulinum toksini sayesinde uygulanan bu işlem ile birlikte yüz germe işleminin elde edilmesi de mümkündür. Bu işlem temel olarak yarlanma ile birlikte ortaya çıkan yüzdeki kasılma, ince çizgiler ve mimik çizgileri noktalarında uygulanan pratik bir kozmetik yöntemdir. Uygulamanın gerçekleştirildiği yüz bölgesinde mimik kaslarına sinirler üzerinden gelen sinyaller bir süre geçici olarak felç yaşar. Bu felç sonrasında kas hücreleri kasılmayı durdurur ve kaslarda sertleşme miktarı düşer ve bunun sonucunda kırışıklık ve ince çizgiler belirli bir süreliğine durma gösterir. Botulinum toksini yüz germe işlemi için belirli bir miktarda seyreltilir ve sonrasında nöromuskuler doku üzerinden enjeksiyon gerçekleştirilir. Enjeksiyon sağlanmasından yaklaşık olarak 20 dakika incesinde bölge üzerinde lokal anestezi için krem uygulaması sağlanır. Süre tamamlandığında uygulama bölgesi iyice temizlenir ve sonrasında toksin iğne ile bölgede bulunan kasların içine yavaşca enjekte edilir. Yaklaşık 15 dakika bir süre ile yapılan bu işlem 24 saatten 72 saate kadar süren bir vakit ile etkisini gösterir. Bazı kişilerde uygulamadan 7 gün sonrasına kadar etkinin ortaya çıkması için beklenmesi de gerekebilir. Klasik olarak bilinen şekilde herhangi bir ters etkisi pek gerilmeyen botulinum toksini, aslında dünyadaki en zehirli maddelerden birisidir. Bu nedenle mutlak bir şekilde uzman bir merkezde uygulama yapılması tercih edilmelidir. Çünkü gerekli uzmanlığa sahip olmayan bir kişi yaptığı uygulama nedeniyle insanlarda solunum yetmezliği ve ölüm gibi sonunlar dahi oluşturabilir. Bu işlemler hakkında Dr.Oğuz Uçar'dan bilgi ve destek alabilirsiniz.

 

 

Dudak Dolgusu İçin Hangi Sistem Kullanılmalıdır?

 

Farklı işlemler ile birlikte yüz kasımlarında germe ve dolgunlaştırma işlemleri uygulanması gibi dudak dolgusu işlemi de sıklıkla tercih edilen bir estetik işlemdir. Bilhassa kadınlarda ince dudaklardan şikayeti olan kişiler bu işlemi tercih etmektedirler. Dudaklarda istenen memnuniyet sağlanmadığında dolgu işlemi gerçekleştirilerek sonuç elde edilebilir. Ancak mutlaka bu konuda uzman kişilere danışarak ve önceden bilgi sahibi olarak, tercihlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Profesyonel bir medikal ortamda dudak dolgusu işlemi gerçekleştirilmesi için dudakların çevresine dermal dolgular ile sağlanan dolgunlaştırma için enjeksiyon yapılır. Dolgu bilhassa dudak şeklinden memnun olmayan kişiler tarafından ve ilerleyen yaş ile kırışıklıkları artan kişiler tarafından tercih edilir. Dolgu uygulaması gerçekleştirilmesi için cilt yapısındaki en önemli maddelerden biri olan hyaluronik asit kaybı giderilir. Ciltte bu asit seviyesi arttırılarak, kırışıklıkları yok eden eksiklik ortadan kaldırılır ve dudakta tekrar dolgunlaşma elde edilir. Farklı çeşitler ortaya koymak ile birlikte ortalama 30 dakika gibi bir süre uygulama gerekmektedir. Dudaklarda istenen dolgu işlemi sağlandıktan sonra aynı gün içerisinde evinize gidebilir ve gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz. Genellikle tek bir günde etkisini göstermeye başlayan bu işlem bazen 2 ya da 3 seans üzerinden uygulanabilir. Mutlak bir şekilde uzmanlar iyi bir inceleme ile dudak hacmini iyi bir şekilde belirlemelidir. Sigara kullanan kişiler uygulamadan en az 1 hafta öncesinde sigarayı da bırakmalıdır.

  Bu haber 239 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yaşam Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI