Bugun...

Çavuşoğlu Kıbrıs İçin''Sırf müzakere için masaya oturmak anlamlı değil''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ankara’da BM’nin hazırladığı son Kıbrıs raporundaki önerileri sıcağı sıcağına değerlendirdi.
facebook-paylas
 Tarih: 17-10-2018 10:02:59  -   Güncelleme: 17-10-2018 10:10:59

Çavuşoğlu Kıbrıs İçin''Sırf müzakere için masaya oturmak anlamlı değil''

 Her iki isim de BM Genel Sekreteri Guterres’in Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklar konusunda hakça paylaşım vurgusu yapmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Özersay müzakere kapısını açık bırakacak şekilde diyalogdan yana olduklarını söylerken, Çavuşoğlu ise Rum tarafını iyi niyetli olmadığını söyledi ve aynı şekilde müzakereyi pek anlamlı bulmadıklarını belirtti.

 

BM Genel Sekreteri’nin raporunda herhangi bir devlet ya da çözüm modeli dayatılmamasını önemli bulduklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Maalesef on yıllardır iyi niyetle sürdürdüğümüz müzakerelere Rum tarafı iyi niyetle yaklaşmadı. O nedenle bir çözüme ulaşamadık. Kıbrıs'ta sırf müzakereye başlamak için tekrar masaya oturmak bizim için anlamlı değil. Laf olsun diye değil. Artık yeniden bir başarısızlığı hiç kimse kaldıramaz. O sebeple bir müzakereye başlamadan önce hiçbir alternatifi, federal çözüm dahil dışlamıyoruz. Neyi müzakere edeceğimizi önceden taraflarla görüşüp, bir mutabakat sağlamamız lazım. Ve sonuç alıcı bir müzakere olması gerekiyor . Bu süreçte KKTC ile yakın işbirliği içindeyiz. Atacağımız her adımdan önce ya arkadaşlarımız Türkiye’ye geliyor, ya da biz adaya gidiyoruz. Ve Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, hükümette ve muhalefette olan tüm partilerin başkanlarıyla konuşup, istişare ediyoruz. O çerçevede adımlarımızı atıyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu uyum ve yakın işbirliği içinde olacağız” dedi.

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon konusunda atılacak tek taraflı adımlara yanıt vereceklerini de söyleyerek, “Herkes şunu bilsin biz bu Kıbrıs adası etrafındaki rezervlerde her iki halkın da hakkı olduğunu söylüyoruz. Tek taraflı adımlara karşı Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin menfaatlerini korumak için her türlü adımı bundan sonra da atmakta hiçbir zaman çekinmeyeceğiz. Kalıcı bir çözüm, barış istiyoruz. Türkiye başından beri sadece sözleriyle değil attığı adımlarla bunu tüm dünyaya göstermiştir. Bundan sonraki süreçte de çözüm için biz üzerimize düşeni yapacağız” dedi..

Çavuşoğlu, Rum tarafıyla yapılan görüşmeler nedeniyle Türkiye’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti” adıyla Rum tarafınca kurulmuş devleti tanıyabileceği yönünde adada yayımlanan haberlere ise tepki gösterdi. Çavuşoğlu, söz konusu iddiayı “Türkiye ile KKTC arasına fesat sokma” olarak öngördüğünü söyledi, “Yeni bir müzakereye başlamadan önce tüm taraflarla görüşerek nasıl bir müzakere yapacağımızı ve ne için müzakere yapacağımızı belirlememiz gerekiyor. Esasen Rum tarafı ile gayri resmi olarak AB toplantıları olsun diğer BM toplantılarında zaten görüşüyoruz, konuşuyoruz, selamlaşıyoruz ama Rum tarafını tanıdık anlamına gelmez. Crans Monta’da da Anastasiadis ile baş başa görüşme yaptım. Daha önce AKEL Genel Sekreteri ile de biraya geldik. O da Avrupa Konseyi’nde beraber çalıştığım arkadaşım. Davetimiz üzerine yine Türkiye’ye geldi. Kıbrıs konusu bizim ortak davamızdır. Attığımız her adım ve söylediğimiz her söylemi KKTC yönetimiyle istişare ederiz” mesajını verdi.

 

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay ise, BM Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu raporda gerçekçi ve ayakları yere basan değerlendirmeler olduğunu dile getirdi. Özersay, “Bir kere Kıbrıs’ta her iki tarafın da önce neyi müzakere edeceklerini ve nasıl müzakere edecekleri konusunda kendi aralarında diyalog yoluyla anlaşmalarının gereğine ve önemine vurgu yapmıştır Sayın Genel Sekreter. Dolayısıyla iki tarafın da geleceğe yönelik ortak bir hedefi olmak durumundadır. Biz bunu hep zaten vurguluyoruz. Sayın Genel Sekreter’in de bunun altını çizmiş olması ve 'hadi kaldığı yerden müzakerelere oturun ve tekrar başlayın' demek yerine müzakere edebilmenin belli bazı şartları olmasına dikkat çekmiş olması bize göre gerçekçi yaklaşımdır. Önümüzdeki dönemde Kıbrıs Türk tarafı bütün yetkililer düzeyinde istişareler halinde ve tam bir diyalog çerçevesinde barışçı işbirliği vurgusu yapan ve gerçekten işbirliğine açık bir duruş sergilemeye devam edeceğiz” dedi.

Özersay, Türkiye’nin KKTC’de yeni bir asker üs kuracağı iddiasıyla ilgiliyse, “Kıbrıs Rum tarafının Doğu Akdeniz'de farklı aktörlerle ilişkiler geliştirmekte olduğunu ve fiili durum yaratmakta olduğunu biliyoruz. KKTC de değerlendirmelerini yapıyor bu konuda. Bugün Milli Savunma Bakanı'yla da bir görüşme yapacağım. Şimdilik bu kadar söyleyeyim” şeklinde açıklama yaparak yorumladı.

  Bu haber 2836 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 1 Yorum
  • ALKAN VOLKAN / 17-10-2018 20:46:00

    Once Rum tarafi Turkiyenin garantorlugnu ,ve Kibris Turklerinin Kibrisin dogal kaynaklarina ortak oldugnu ve Kibris Turklerinin esit haklara sahip oldugnu Kabul ettikleri zaman , muzakaere masasina oturabilinir.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI