Bugun...
SON DAKİKA

CHP'DE KEMALİZM SOSYAL DEMOKRASİ TARTIŞMASI

Sosyal Demokrasi “Kemalizm” değildir Kavga; Kemalizm-“Sosyaldemokrasi” kavgasıdır. Araştırmacı yazar Dr. Hasan İLERİ ve Tahir Çalgüner Manşet haber'den Demet Öztürk'e özel açıklamalarda bulundular ve ana muhalefetin içinde yaşadığı sürece yapısal tespitlerde bulundular.
facebook-paylas
 Tarih: 03-10-2018 15:31:44  -   Güncelleme: 04-10-2018 17:06:44

CHP'DE KEMALİZM SOSYAL DEMOKRASİ TARTIŞMASI

Hasan İleri’nin görüşleri şöyle:

 

"Eveleme develeme; devekuşu kovalama"yı bırakın artık! Sosyal Demokrasi diye bir görüş vardır, Atatürkçülük diye AYRI BIR GÖRÜŞ VARDIR.  bugün Cumhuriyet Halk Partisi Kemalist değildir, sosyal demokrattır. Sosyal Demokrasi, Ulusalcılığı aşılması gereken bir kavram olarak görür! Mustafa Kemâl'in Sosyal Demokrasi söylemini ağzına aldığı tek belge vardır, 13 Mayıs 1925 tarihli "Sosyal Demokratları Yasaklama Kararnâmesi"dir! 

Mustafa Kemâl'in ideolojisinin neyi yetmiyor da sosyal demokrasiye gidiyorsunuz?"

 

SOSYAL DEMOKRASİ, SOL MASKELİ SAĞCILIKTIR. EMPERYALİZMİN UŞAKLIĞIDIR, Tarihte de böyledir, gunümüzde de böyledir. Bu nedenle ATATÜRKÇÜLÜKTEN FARKLI bir ideolojidir. 

Unutmayalım ki,

ATATÜRK Sosyal Demokrat olmadıgı gibi SOSYALİST, komünist, BOLŞEVİK ve MARKSİST DE DEGİLDİR. DÜNYA üzerindeki temel çelişkiyi Marksistler gibi İŞÇİLER ile SERMAYE SAHİPLERİ arasında degil EMPERYALİST devletler ile MAZLUM MİLLETLER ARASINDA GÖRMÜŞ, ekonomik düzen olarak da her şeye devletin sahip olmasını degil planlı karma ekonomiyi benimsemiştir.

 

VE Atatürk'ün ne kadar haklı oldugunu tarih İSPATLAMIŞTIR.

Bilindiği üzere SOVYETLER BİRLİGİ ve Dogu Avrupa ülkelerinde SOSYALİZM İFLAS ETMİSTİR.

ÇİN ise, şu anda komünist partisinin yönetiminde "DEVLET KAPİTALİZMİ" adı altında ATATÜRK'ÜN planlı KARMA EKONOMİSİNİ UYGULAMAKTADIR.

 

 

Sosyal demokrasi Kemalizm değildir

KEMALİZM ve Sosyal Demokrasi tartışması konuya ilgi duyanların zihinlerinde genellikle sessiz olarak yaptıkları, zaman zaman da sesli hatta yüksek sesle yaptıkları, güncelliğini kaybetmemiş bir tartışmadır.

Geniş ve çok önemli olan bu konunun sağlıklı olarak irdelenmesi için tarafsız kalınması ve bazı somut gerçeklerin görmezden gelinmemesi ve konunun bugünkü Dünya ve Türkiye gerçeklerinde incelenmesi ve irdelenmesi gerekmektedir. 

Konunun anahtarı Kemalizm’in iyi incelenip irdelenmesidir. Çünkü bize göre Kemalizm, maalesef bizim açımızdan yeterli olarak bilinmemektedir.


CHP ATATÜRKÇÜ DEĞİL, SOSYAL DEMOKRATTIR,


KEMALİZM NEDİR?


Kemalizm, M. Kemal Atatürk’ün hayatı boyunca Türkiye ve Dünya için ürettiği fikirler ve bu fikirlere dayanan proje ve eylemlerdir. Bunların sonuçlarıdır. Kemalizm sadece Altı Ok’ tan ibaret değildir. Altı Ok, Türkiye içindir.

 
“İstikbal göklerdedir” vecizesi ve bu vecizeye dayanan proje ve eylemlerdir. 
“Ağaç, çiçek, yeşillik medeniyet demektir” vecizesi ve bu vecizeye dayanan proje ve eylemler,
“Dünya vatandaşlığı” yaklaşımı ve bu yaklaşıma dayanan proje ve eylemler, hem Türkiye hem de Dünya için üretilmişlerdir. M. Kemal Atatürk’ün en iddialı söylemi “Beni hatırlayınız” söylemidir. Bugün Atatürk, sevenleri ve sevmeyenleri tarafından tartışılmakta yani hatırlanmaktadır.Bazı çevrelerde Kemalizm ve sosyal demokrasi tartışılırken, Türkiye’deki sosyal demokrasinin kökleri Kemalizm’de aranmaktadır. Bu yanlıştır, böyle bir şey yoktur. Bu bir rüyadır, bir düştür.
Sosyal demokratlar, partilerini 23 Aralık 1918’de bugünkü İstiklal Caddesi’nde kurmuşlardır.

Kurucuları ve liderleri Dr. Hasan Rıza’dır. Hasan Rıza liderliğindeki sosyal demokratlar, M. Kemal ile bazı temaslarda bulunmuşlardır. Sosyal demokratlar Kurtuluş Savaşı’na soğuk bakmışlar, Wilson Prensipleri’ni benimsemişlerdir. Savaştan sonra Cumhuriyet Hükümeti’nden parti izni istemişler, ama 13 Mayıs 1925 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklanmışlardır. 

SOSYAL DEMOKRASİ VE KEMALİZM BİRBİRİNE ZITTIR


Sosyal demokrasinin benimsediği yaklaşımlar ile Kemalizm’in yaklaşımları birbiriyle uyuşmamaktadır. Çok kısa olarak bu konuda bazı hususları belirtmeyi uygun buluyorum:

Sosyal demokrasi ulusal egemenliğin aşılmasını ister. Kemalizm’de ise ulusal egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Kemalizm, ulusal egemenliğin aşılarak küreselleşmeyi bir RÜYA olarak görür.

 

Sosyal demokraside Cumhuriyetçilik şartı yoktur. Birçok sosyal demokrat ülkede KRAL vardır. Örneğin İsveç, Norveç, Danimarka, Belçika gibi ülkelerde demokrasi ile beraber krallıklar vardır. Kemalizm’de böyle bir durum olamaz. Kemalizm’in birinci ilkesi cumhuriyetçiliktir. 

Sosyal demokraside Milliyetçilik yoktur. Uluslaşma, sosyal demokraside yoktur. Sosyal demokrasi yöresellikle, evrenselliğin uyumlu olarak bütünleşmesini savunur. (YENİ SOL İsmail Cem - Deniz Baykal)


Sosyal demokratlar Türkiye’nin Misak-ı Milli’sini tanımak zorunda değildir.

 
Sosyal demokrasi, Atatürk devrimlerini kabullenmek ve onlara uymak zorunda değildir. 
Sosyal demokrat ülkelerde, bizde olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı veya muadili bir kurum yoktur. Kilise, sosyal demokraside dini tebliğde özgürdür, tarikatlar serbesttir. 
Çok kısa olarak değindiğimiz bu hususlardan da anlaşılacağı gibi CHP’deki bugünkü kavga ULUSALCI-YENİLİKÇİ kavgası değil, Kemalizm-sosyal demokrasi kavgasıdır. 
Kılıçdaroğlu ve ekibi sosyal demokrasiyi savunmaktadır.

 


Sayın İnce:  26 Ağustos tarihli Aydınlık gazetesinin haberine göre “ulusalcı olmadığını sosyal demokrat olduğunu, ulusalcılığın kendisini küçülttüğünü” belirtiyor. 

Sayın İnce’ye soralım:


Almanya, ABD, İngiltere, Fransa ulusalcıdır. Ulusalcılık bu ülkeleri küçültüyor mu?
Son Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda kara derili Afrikalıların dereceye girdiklerinde, İngiliz, Fransız bayraklarına sarılarak, aldıkları dereceleri duygusal anlar yaşayarak kutladıklarını görmediniz mi?Bu ulusalcılığın göstergesi değil midir?


Bu ulusalcılığın ülkeleri daraltmayıp genişlettiğini göstermiyor mu?Buradan CHP’deki bütün gruplara sesleniyorum:


Kendinizi yenilikçi, ulusalcı gibi kılıflara sokmadan Kemalist ya da sosyal demokrat olarak açıklayınız. 

Böyle bir açıklamaya CHP’ nin de, Türkiye’nin de ihtiyacı var.

 

Tahir ÇALGÜNER ise Hasan İLERİ ile aynı görüşte ve ilave olarak şu açıklamayı yaptı.

 

CHP Mevcut üst yönetimi ATATÜRK’Ü (özne olarak) bir halk kahramanı yapıp nesne olarak yani ideolojisini bitirmeye çalışıyor. Yani Atatürk çok iyi adamdı ama ideolojisi yani Kemalizm’i silme projesidir bu.

Kılıçdaroğlu bu açıdan değerlendirildiğinde kurucu iradeye karşı bir devrimci olarak görevlendirilmiş bir kişidir.

 

CHP’nin bu haliyle eğer politika yapacaksa ve siyasi hayatına devam edecekse önce partinin isminin ve logosunun değiştirilmesi gerekir.

 Bu partili Kemalistler tarafından talep edilebilir ve Parti yönetimine açılacak bir dava ile hukuka intikal ettirilebilir.

 

CHP'nin "altı ok"unu da yediler:

Laiklik ilkesi yerine Sekularite,

Milliyetçilik eşit yurttaşlık olmuş,

Devletçilik insani kalkınma olmuş,

Laiklik özgürlükçülük olmuş,

Halkçılık ise hümanizm olmuş,

Yetmedi, devrimcilik de demokratlık. Bu ifadelerden sonra bu ortay karışık ılımlı liberal-sol! projeyi kimin hazırladığı da ortada.!!!

 

Ayrıca Kılıçdaroğlu döneminde; genetiği ve üye profili ile oynanan partinin ileride Başkanlık sistemi için ikinci ayak olarak dizayn edildiğini söyleyen Çalgüner: Parti içi muhalefeti ise sabun köpüğüne benzeterek kasaba siyaseti kavgası verildiğini söyledi.

 

Yeni bir KEMALİST Partinin kurulmasının bir şart ve zorunluluk olduğunu belirten Çalgüner;  batağa düşen ve yörüngesi şaşan bu parti ile tekrardan Kemalist nikâh kıyılması intihar olur diye ekledi.

 

İŞTE 3 BELGE ………..

………..

 

1926 VE 1929 ŞİKAYET MEKTUPLARI VE 1925 YILI SDF’NİN Kapatılması HK. Bakanlar kurulu kararı.

 

ATATÜRK SOSYAL DEMOKRAT PARTİ’YE İZİN VERMEDİ
Mustafa Kemal Paşa sosyal demokrasinin bu niteliğini kavramış bir kişiydi. Bu nedenle kendisini hiçbir zaman “sosyal demokrat” olarak nitelendirmedi. “Sosyal Demokrat Fırkası”na da izin vermedi.
İstanbul’da 23 Aralık 1918 tarihinde Sosyal Demokrat Fırkası kuruldu. Partinin önderi Dr.Hasan Rıza idi. Partinin genel sekreteri, Yorgi Zaferaki isimli bir Rum’du. Parti, ABD Devlet Başkanı Wilson’un emperyalist çıkarları koruyan ilkelerine bağlı olduğunu açıklıyordu. Sosyal Demokrat Fırkası’nın 1922 yılında dağıldığı ve büyük olasılıkla kapatıldığı biliniyor.
Dr.Hasan Rıza, 1924 yılında Sosyal Demokrat Fırkası’nı yeniden kurmak istedi. Bakanlar Kurulu’nun 13 Mayıs 1925 tarihli kararında, Sosyal Demokrat Fırkası’nın geçmişten yasaklandığı ve yeniden faaliyete geçmesine izin verilmediği belirtiliyor. Bu Bakanlar Kurulu kararında Gazi Mustafa Kemal’in de imzası bulunmaktadır.

 
Bakanlar Kurulu kararında şöyle deniyordu:

“Mevzuat ve hali hazır kanunlarımızın esasına aykırılık ve memleketin emniyet ve asayişini ihlale cüret ve muzır maksatlar ve yasaklananların takibi gibi sebeplerden dolayı fesh edilen her hangi bir fırkanın, tekrar aynı unvan ve maksat ile kurulup gelişmesi, memleket idare ve siyasetine ters olduğundan evvelce fesh olunmuş ve tekrar tesis ve ihyası için tesis edenler tarafından müracaat edilmiş Sosyal Demokrat Fırka’nın yeniden teşkili men edilmiştir.” (İleri, Hasan, Türkiye’de Sosyal Demokrasi, 1908-1998, s.44-45)


Hasan Rıza 31 Mayıs 1926’da Sosyalist Enternasyonal’e bir mektup gönderdi. Para yardımı talebinde bulundu.

 Hasan Rıza 1930 yılında Sosyal Demokrat Fırkası’nı kurmak için yeniden izin istedi. İzin verilmedi. 
Atatürk bu ülkede Sosyal Demokrat Parti kurdurtmadı.

 

 

 

 

  Bu haber 2782 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Görüş Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
07.12.2018 20:00 Aytemiz Alanyaspor 0 - 0 Beşiktaş
08.12.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor 2 - 0 Göztepe
08.12.2018 16:00 Trabzonspor 3 - 0 Atiker Konyaspor
08.12.2018 19:00 Galatasaray 2 - 2 Ç.Rizespor
09.12.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor 3 - 0 Fenerbahçe
09.12.2018 13:30 Erzurum BB 1 - 3 Evkur Yeni Malatyaspor
09.12.2018 16:05 Bursaspor 0 - 2 Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI