Bugun...
SON DAKİKA

CHP'Lİ GÜRER'E SORDUK'' EMEKLİLİK'TE YAŞA TAKILANLAR'' NE OLACAK?

CHP İç Anadolu'dan sorumlu ,Merkezi Emek Bürosu yöneticisi daha öncesinde başarılı gazetecilik'de yapmış ,CHP 26 ve 27'nci Dönem Niğde Milletvekili, Tekstil Sendikası Çukobirlik Şubesi Kurucu Başkanı, Endüstri Mühendisi, Yayınlanmış Beş Kitap Yazarı olan çalışkanlığıyla bilinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'e röportajımız'da sorduk;'' Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT)'' ne olacak?
facebook-paylas
 Tarih: 07-02-2019 11:24:28  -   Güncelleme: 09-02-2019 11:09:28

CHP'Lİ GÜRER'E SORDUK'' EMEKLİLİK'TE YAŞA TAKILANLAR'' NE OLACAK?

 

Demet Öztürk:Zehra Zümrüt Selçuk'' Eyt ile ilgili düzenleme çocuklarımızın geleceği için gündemimizde yok'' dedi açıklamasında sizce ne demek istedi?

Ömer Fethi Gürer: Emeklilikte yaşa takılanlar diye tanımlanan çalışanların varlığı 1999 yılı yasal düzenleme ile ortaya çıktı. Kadın 20 erkek 25 yıl çalıştığında Sosyal Sigorta Kurumuna prim ödemiş ise emekli oluyordu .İlk kez yaş sınırı getirildi ve çok ender görülmüş biçimi ile kanun geriye doğru işletildi 2006 yılında çıkarılıp 2008 yılında AKP iktidarı döneminde yaş yeniden düzenlenip 58 den 65 çıkarıldı emekli maaşı da düşüren bir sistem devreye alındı. Mezarda emeklilik düzenlemesi binlerce mağdur yarattı. 
AKP emekliliye ücret vermeyim ama ondan 65. yaşına kadar prim alayım istiyor.Düzenli ödenen primler onların faizleri bir hesapta toplansa bu emeklilin maaşı yapılmaya yeterdi.İktidar emekli yalnız primi alıp hiç vermeyerek onu yoksulluğa mahkum ediyor. Eyt hakkını hakettiği istiyor .Bakan demogoji ile konuyu çarpıtıyor hak ettiğini vermemek için işi yokuşa sürüyor.Demet Öztürk : Eyt’li çocukların geleceği ne olacak?Ömer Fethi Gürer: Eytl'i 25 yıl çalışıp çalıştığı işten çıkarılırsa işveren yaşlısın diye iş vermiyor iktidar gençsin diye maaş bağlamıyor. Eğer evde ek bir çalışan yoksa yokluğa yoksulluğa mahkum kalıyor çok ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Sosyal devlet yurttaşına böyle bir eziyeti yapamaz çocuklarda bu süreçten doğrudan etkileniyor .


Demet Öztürk:65 yaşında 1000 Tl alan Eyt’li ne yapabilir?


Ömer Fethi Gürer: 65 yaşına kadar yaşarsa AKP getirdiği düzenleme ile emekli maaşı bu rakamında altında olabilir iktidar yanlış uygulama ve harcamaları faturası bu anlamda hiç bir sorumluluğu olmayanlara fatura ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlar işsiz kalınca sgk prim ödeyemezse sgk hizmeti alamıyor. Suriyelilere tanınan hak bu ülke emekçisine tanınmıyor. Aile sigortası uygulaması olmadığı için ailede EYT takılan ve başka çalışan yoksa mağduriyet katlıyor.
Demet Öztürk: Eyt’liler için umutlar tükendi mi?

Ömer Fethi Gürer: EYT sorunu bu. Ülkenin en önemli gündem maddelerinden mutlaka çözüm üretilmesi gereken bir durum soruna herkesin çözüm odaklı bakması lazım. Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı bu konuya yaklaşımı yanlış mutlaka EYT çözüm üretilmeli sonuca kadar CHP olarak takipçiyiz .CHP Emek Büroları EYT için çalıştay yaptı .Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu sorunu CHP. Cephesinden çözme karanlığımızı ifade etti. CHP Emek Burolar çalıştay bildirisi Emek Bürolarından sorumlu Genel Başkan Yrd Veli Ağbaba kamu oyu ile de paylaştı CHP olarak EYT için çözüm önerikerimizle sorunun takipçisiyiz .


Demet Öztürk:Toplam Eyt’li sayısı kaç Yıllar itibariyle emekli olacak kişi sayısı ve yıllar itibariyle maliyeti nedir?


Ömer Fethi Gürer: Bu konuda net rakamlar yok. Esasen çalışma bakanı kim hangi yıl emekli olacak kişi sayısı ve gider ne soru önergelerimize yanıt vermiyor. Resmi rakamlar kamuoyuna açıklanmalı hemen kaç kişi yıllara göre kaç kişi ne kadar ücret bakan açıklamalı .Ayrıca kayıt dışı TÜiK dahi %33 leri işaret ediyor bu % 40ları aşan bir durum kayıt dışı kaçak çalışma SGK alacağı primden mahrum kalmasıdır .İktidar kayıt dışı sonlandırdığın'da  gelir kaybı düşecektir. Bu Sgk olumlu yansıyacaktır. Eyt mağdur etmek yerine iktidar kayıt dışı peşine düşmelidir.


Demet Öztürk: Mhp sizce neden Eyt de ısrarcı olmadı ?

Ömer Fethi Gürer: Bu sorunun yanıtı MHP vermelidir .Seçim vaatleri içinde vardı ama kanun teklifimize çelimser oy verdiler.


Demet Öztürk: Eyt Ne olacak?


Ömer Fethi Gürer: EYT sorunu bence mutlaka çözülecek ama nasıl olacak o önemli. Taşeronu çözdük dediler ama KİT ve kamuda çok çalışan kadro dışı kaldı. Belediye taşeron çalışanı belediyeye değil şirket kadrosuna alındı. Kamuda kiralık araç şoförleri, hastane bilgi işlemcileri, sosyal tesisi çalışanları, karayolları demiryolları sağlık milli eğitim çalışanları, kadro alamadılar .EYT çözümü hak edenin hakkı verilerek mutlaka çözümlenmelidir.

  Bu haber 1972 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI