Bugun...
SON DAKİKA

CHP’ nin Kaderi Delegenin değil, CHP “Seçmeninin” Elinde…

Bu sabah çok değerli bir gazeteci ile konuştum. Yazılarıma hak verdiğini ancak bunun zamanlamasının yanlış olduğunu söyledi. Zamanı, Belediye seçimlerinden sonraymış.
facebook-paylas
 Tarih: 10-10-2018 19:07:51

CHP’ nin Kaderi Delegenin değil, CHP “Seçmeninin” Elinde…Demokrasilerde Hükümet kim olursa olsun sağlam bir muhalefet partisi elzemdir. Muhalefet kendi seçmeni ile kavga içindeyse ve aralarında uyumlaşma eşiği aşılmışsa; o parti derdini kimseye anlatamaz. Etkin muhalefet yapabilme basireti kaybolur. Bu saptamadan sonra; Kılıçdaroğlu’na ve örgütüne ve onun yerini alacak müstakbel Genel Başkanı’na haddimiz gereği 10 maddilik bir reçete hazırladım.

1. Bir demokratik Tüzük hazırla. O tüzükte tüm atama yetkilerini Genel Başkan üzerinde topla. Ancakkk… .Delege belirleme sisteminde; yüzde 50’lik Genel başkanlık kotası getir. Delegelerin diğer yarısı ise; farklı görüşteki ve renkteki üyelerin teveccühüyle oluşturulsun. Yeni Genel başkan adayları sitemin içinden organik yollarla süzülerek gelsin.

2. Yerel seçimlere 6 ay kala, kendi kafana göre ve CHP üst aklı polit bürosunun dayattığı ve yerine geçmesi düşünülen Genel Başkan adayını kapalı kapılar arkasında belirleme. Bak o isim elinde patladı ve şimdiden deşifre oldu.

3. Partinin tüzüğünde yazan CHP “sosyaldemokrat” bir partidir maddesini kamuoyunda tartışmaya aç. Varsa KEMALİZM’ den üstün yanları ortaya koy… Görelim bakalım.

4. Ekip arkadaşlarını bir takım ruhu oluşturacak şekilde kur. Her kesimden sadece vitrin olsun diye yanına aldığın bol transferli kişilerle partiyi “toplama kampı” haline getirme!

5. Seni ve yönetimini eleştiren partililerini, sözde “AKP” nin ekmeğine yağ sürenler” diye bir algı yönetimi ile hedef gösterme. Yemezler. Kimse de yemiyor zaten.Gelismis ülkelerde seçmen iktidardan zl
Irade yetersiz muhalefete odaklanır ki; iktidar ile mücadele edilebilsin...

6. Mecliste yetkilerimiz kısıtlandı diyorsan….Dağda bayırda….ovada halkın arasında kalabalık gruplarla, açık hava sıcak muhalefeti yap.

7. ATATÜRK gibi büyük düşün. Pragmatik yüzeysel siyaset mühendisliği taktiklerine sığınma. Uzun vadeli hedeflerin ve hayallerin olsun.

8. Hükümetin icraatlarının arkasından dümen suyunda gitme. Önüne geç. Önünü kesici proaktif manevralarla onu partinin dümen suyuna çekerek yönlendir. Aksi taktirde her Salı yaptığın reaktif ve öykünmeci grup konuşmaların; HALK TV’de Semra Topçu ile sabah kuşağına benzer.Giderek AKP'ye benzettin partini...!

9. Parti üyelerini; aktif ? ve pasif diye ikiye ayırma. Aktif !! üyelerinden büyük “seçmen” var karşında unutma.

10. Yerel yönetimler seçiminden sonra; Muharrem İNCE yada artık şimdiden deşifre edilmiş diğer müstakbel Genel başkan “şehzade adayın” genç arkadaşınla seçmenin karşısına çıkma……Nasreddin hocanın testisini kırdırma.
YENİ BİR PARTİ KURULUR. CHP’DE YERİNİ ORADA ALIR. UNUTMA.!

KEMALİZM VE KELEBEK ETKISI 

Arkasına Kemalist seçmeni almayan hiç bir siyasi hareket güdük kalmaya mahkumdur.

CHP'nin "altı ok"unu da yediler:
Laiklik ilkesi yerine Sekularite,
Milliyetçilik eşit yurttaşlık olmuş,
Devletçilik insani kalkınma olmuş,
Laiklik özgürlükçülük olmuş,
Halkçılık ise hümanizm olmuş,
Yetmedi, devrimcilik de demokratlık. Bu ifadelerden sonra bu ortay karışık ılımlı liberal-sol! projeyi kimin hazırladığı da ortada.!!!
Tahir ÇALGÜNER

  Bu haber 3020 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Görüş Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI