Bugun...

CHP; 'TANK VE PALET FABRİKASI VATANDIR; ÖZELLEŞTİRİLEMEZ'

STRATEJİK ENDÜSTRİLERİMİZ SATILIYOR Türkiye’nin ekonomik gelişmesi için özel öneme sahip olan veya ülkenin ulusal güvenliği açısından zaruret arz eden endüstrilerin başında savunma sanayi, tarım sektörü, enerji sektörü ve ulaşım iletişim başta olmak üzere altyapı sektörleri gelmektedir.
facebook-paylas
 Tarih: 11-02-2019 16:29:55  -   Güncelleme: 11-02-2019 16:42:55

CHP; 'TANK VE PALET FABRİKASI VATANDIR; ÖZELLEŞTİRİLEMEZ'

Cumhuriyet Halk Partisi Arge - Bilim, Yönetim Kültür Platformu'nun hazırladığı  "Saray'ın Yerli ve Milli Masalı: Tank ve Palet Fabrikası Vatandır; Özelleştirilemez" başlıklı politika notuna istinaden;

KEMAL KILIÇDAROĞLU MİLLETİMİZ ADINA SORUYOR:

1) Fabrikanın özelleştirme işlemleri için “Değer Tespit Komisyonu” oluşturulmuş mudur? Komisyon değer tespiti yapmış mıdır?

2) Komisyon bir değer tespiti yapmışsa, bu değer kaç liradır?

3) Fabrikanın özelleştirme işlemleri için “İhale Komisyonu” oluşturulmuş mudur?

4) İhale yapılmış mıdır?

5) İhale yapıldı ise; Ne zaman, nerede ve Resmi Gazete’de ilan edilmeden nasıl yapılmıştır? Hangi usule göre yapılmıştır? İhaleye kaç firma teklif vermiştir? Verilen teklifler nelerdir?

6) İhaleyi aldığı söylenen şirkete üretim ve satış garantisi verilmiş midir?

7) Tank – Palet yapacak olan BMC şirketinin %49,9’u Katarlılara kaça satılmıştır? Erdoğan’a, Katar Emiri tarafından bedava verildiği söylenen “UÇAN SARAY”la bu ihalenin bir bağlantısı var mıdır?

8) Fabrikada çalışan askeri personel özelleştirmeden sonra da çalışmaya devam edecek midir? Edecekse, askerlerimiz Katar ordusunun emrinde mi çalışacaklardır?

9) Bu özelleştirmede bir ihale yapılmadıysa bunun sebebi nedir? Hangi kanun size kanun size bu yetkiyi vermektedir?

 

KAMU - ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİNDE EN DOĞRU MODELİ GELİŞTİRECEĞİZ diyen CHP, özel sektörün savunma sanayi projelerinde yetkinlik, yatırım kapasitesi ve verimlilik gibi temel ölçütlere sahip olmasını bir gereklilik olarak görmektedir. Aksi takdirde firmaların şeffaf ve adil ihale süreçleri olmaksızın doğrudan temin edici ya da alt yüklenici olmasına izin vermeyecektir. Verimliliğin olmazsa olmaz koşullarından biri olan adil rekabet ortamının oluşmadığı koşullarda özelleştirme yoluyla bazı firmaların özel sektör tekeli oluşturmasına müsaade edilmeyecektir. Proje performansının yükselmesinin güvence altına alınmadığı, riskin paylaşılmadığı, maliyetlerin düşmediği, kamunun kaynak sıkıntısı yaşamadığı hallerde savunma sanayi projelerinin özel sektöre devredilmesine izin verilmeyecektir

  Bu haber 372 defa okunmuştur.   Editör: Dilan ERDOĞDU

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Güncel Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI