Bugun...

Devrim Muhafızlarından Savaş Fısıltılarına Sesli Cevap

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı General Hüseyin Selami, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgeye uçak gemisi ve asker takviyesi yapmasıyla ilgili .İran “Üzerinde 40 ila 50 uçağın bulunduğu, içerinde ise 6 bin askerin yer aldığı bir uçak gemisi geçmişte bizim için tehdit oluşturuyordu. Ama şimdi bizim için sadece hedeftir. Tehditler fırsatlara dönüştü''demişti.
facebook-paylas
 Tarih: 18-05-2019 10:37:45  -   Güncelleme: 18-05-2019 11:00:45

Devrim Muhafızlarından Savaş Fısıltılarına Sesli Cevap

İran Devrim Muhafızları komutan yardımcısı Mohammad Saleh Jokar kısa menzilli İran füzelerinin bile Körfez'deki ABD savaş gemilerine ulaşabileceğini ve ABD'nin yeni bir savaşa gücünün yetmeyeceğini belirtti.

İran yarı resmi Fars haber ajansında yer alan haberde Jokar, "Kısa menzilli füzelerimiz bile Körfez'deki (ABD) savaş gemilerine kolayca ulaşabilir" dedi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı General Hüseyin Selami, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgeye uçak gemisi ve asker takviyesi yapmasıyla ilgili Devrim Muhafızları Komutanı General Selami, Amerika’nın bölgede psikolojik savaş yürüttüğünü vurgulamıştı.

General Selami, ABD’nin Körfez’deki varlığının önceden tehdit oluşturduğunu, şimdi ise bir tehdit olmadığını söyledi.

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami açıklamasında ;

“Üzerinde 40 ila 50 uçağın bulunduğu, içerinde ise 6 bin askerin yer aldığı bir uçak gemisi geçmişte bizim için tehdit oluşturuyordu. Ama şimdi bizim için sadece hedeftir. Tehditler fırsatlara dönüştü.”demişti 

 

General Selami, Amerika’nın harekete geçmesi durumunda İran’ın kafasından aşağıya vuracağını belirterek Washington Yönetimi’ne gözdağı verdi.

Selami, Amerika’nın bölgeye sevk ettiği uçak gemilerini İran’a karşı kullanma ihtimalinin de düşük olduğunun altını çizdi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı General Selami, İran’ın savunma yeteneklerinin yeterli olduğunu, İran’ın yeteneklerine karşı ABD’nin uçak gemilerinin oldukça savunmasın olduğunu, bu yüzden Washington’un İran’a karşı uçak gemilerini kullanarak risk almayacağını  belirtti.

Associated Press (AP) haber ajansıda ; ABD-İran gerilimiyle ilgili geçtiği bir analizde, iki ülke arasında olası bir savaşın patlak vermesi durumunda İran’ın “yalnız kalmayacağına” belirtiyor.

 

Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah tarafından Şubat ayında İran İslam Devrimi’nin 40’ıncı yılı için yaptığı konuşmada , “Amerika İran’a savaş açarsa İran çatışmada yalnız kalmayacaktır. Çünkü bölgemizin kaderi İslam Cumhuriyeti’ne bağlıdır” demişti.

 

 

İran destekli bir diğer grup olan Yemen’deki Husiler olarak bilinen Şii isyancılar İranı destekliyor ancak onlara silah sağladığını reddediyor.

Koalisyonun savaşa girmesinden bu yana Husiler çok az geri adım attı ve Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ı birçok kez uzun menzilli füzelerle hedef aldı.

İran, Irak’ta 2003’teki işgalin ardından ABD askerlerine karşı savaşan Şii milisleri eğitti, mali destek verdi, onlara silah sağladı ve IŞİD’e karşı savaşmaları için bu grubu mobilize etti.

İran uzun süre aralarında Gazze’yi kontrol eden Hamas’ın da bulunduğu Filistinli militanları destekledi.Tahran’ın Hamas’ın silahlı kanadına hala destek verdiği belirtiliyor.Grup yardımının esas kısmını Katar’dan alıyor. Bu da grubun bölgesel bir çatışma esnasında İran’dan yana tavır alıp almayacağı belirsiz.

  Bu haber 435 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk
  Kaynak: tasnimnews.com-farshaberajansı

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI