Bugun...
SON DAKİKA

E-Arşiv ile Çevreyi Korumaya Destek Olun

Teknolojinin yaşamımızın içerisinde yer alması ve her alanda kendini göstermesi, bir anlamda hayatımızı kolaylaştırdı ve beraberinde çevre ve doğal güzelliklerin korunmasına da yardımcı oldu.
facebook-paylas
 Tarih: 25-07-2018 19:05:47  -   Güncelleme: 25-07-2018 19:40:47

E-Arşiv ile Çevreyi Korumaya Destek Olun

 

Aslında teknoloji yerinde ve doğru kullanıldığında, çevreye kesinlikle zarar vermez fakat kontrolsüz bir teknoloji kullanımı maalesef çevreye çok fazlasıyla zarar verir. Tabi çevrenin zarar görmesi demek insan ve diğer canlıların hayat haklarını elinden almak demektir. Mesela günümüzde artan şirketlerin kâğıt kullanımını basit bir şekilde hesaplayalım. Bir şirket günde ortalama 10 ürün satarsa bu 10 fatura kesmesi anlamına gelir, bunu bir şehre yaydığınızda ve her firmanın günlük 10 kâğıt kullandığını hesapladığınızda, bir şehirde binlerce şirketin bulunması demek, binlerce ağacın katledilmesi demektir ki bu da canlıların hayatına ipotek koymaktan başka bir anlama gelmez. Teknoloji dünyası geliştikçe insan ihtiyacı arttı ve buna yönelik de bazı çözümler getirilmek zorunda kalındı. E-arşiv veya diğer adıyla e-fatura sistemi, literatürde şu şekilde geçer; “E-Arşiv Fatura, Vergi Usul Kanunu uyarınca kâğıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturanın; 433 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan şartlara uygun olarak elektronik ortamda düzenlenmesi.” Bu işleme göre bir şirket kullandığı kağıtlar yerine online ortamda ihtiyaç duyduğu faturaları keser ve bunları ibraz etmesi gereken yerlere ibraz eder.

 

 

 

 

Doğal hayatımız daha ferah olsun

 

 

Her geçen gün artan hormonlu yiyecekler, şehirlerde tükenmek üzere olan solunum alanları ve beton yığınlarının yarattığı kirlilik insan hayatını derinden etkilemektedir. Aslında insan, kendi çevresini korumayı bilir ve buna göre davranırsa ne sorun ile karşılaşırsa karşılaşsın herhangi bir şekilde çevresine zarar vermez ve böylelikle doğal ortamların korunması ve yaşamaya devam etmesi çok daha kolay olur. Yukarıda verdiğimiz örnek sadece ürün satışı yapan şirketler içindi. Bunun haricinde hizmet veren şirketler de fatura kesmek zorundadırlar ve kullandıkları her kâğıt hem maliyet olarak şirkete yansır hem de çevrenin korunması adına olumsuz bir davranışa dönüşür. Bu nedenler şirket sahiplerinin acil olarak e-arşiv uygulamasına geçmeleri gerekmektedir. Canlıların hayatlarını korumada bir pay da benim olsun diyen tüm şirketlerin bu anlamda çalışma yapmaları gerekmektedir. Aslında yapılmıyor değil, yasa ile uygulamaya başladığı günden bu yana her sene daha da artan e-fatura kullanıcılarının sayısı yükselmeye devam ediyor. Bunun anlamı, Türk insanının çevreye karşı saygılı olması demektir. Her firma veya kuruluş, misyon çalışmaları yaparken “çevreye saygılı” ibaresini mutlaka çalışmaları içerisine katar ancak bunu faaliyete geçirmek de son derece önemlidir. Yani sadece sözde kalması, kişi veya firmaların çevreci olduğunu göstermez. Bu nedenle misyon çalışmalarında belirtildiği gibi çevreci olmak ve çevreye yarar sağlayacak her adımı atmak gereklidir.

 

 

Şimdi sıra sizde!

 

Büyüyen ve gelişen dünya pazarında yerini alan tüm işletmecilerin, ISO kurallarına göre elektronik ortamda fatura kesme işlemlerine başlamış olmaları gerekir. Hem şirketinizin büyümesi hem de çevreci bir yapıya sahip olunması için biz de kurum olarak işletmecilere, bir an önce e-arşiv uygulamasını hayata geçirmelerini öneriyoruz. Sistemin kurulumu son derece kolay ve kullanımı oldukça basittir. En basit düzeyde bilgisayar kullanıcısının bile işlem yapabileceği uygulama hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerinden firmamıza ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.turkkep.com.tr/e-arsiv

  Bu haber 363 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Makale Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI