Bugun...

Filistin Yönetimi, Batı Şeria’daki Hamas Üyelerini Gözaltına Aldı

Batı Şeria’da Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçleri, İslami Direniş Hareketi Hamas’ın lider ve üye kadrolarından onlarca kişiyi gözaltına aldı.
facebook-paylas
 Tarih: 30-09-2018 04:49:36

Filistin Yönetimi, Batı Şeria’daki Hamas Üyelerini Gözaltına Aldı

 

Batı Şeria’da Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçleri, İslami Direniş Hareketi Hamas’ın lider ve üye kadrolarından onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Dün akşam akşam saatlerinde başlayıp bugün sabah saatlerine kadar devam eden gözaltıların siyasi olduğu ve işgalcilerin zindanlarından yakın zamanda serbest bırakılmış eski esirleri ve öğrencileri kapsadığı belirtildi.

Batı Şeria’daki Siyasi Tutuklu Aileleri Komitesi, güvenlik birimlerinin 100’den fazla kişiyi gözaltına aldığını açıklarken Hamas kaynakları da, Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin hareketin lider ve üye kadrolarından onlarcasını gözaltına aldığını bildirdi.

Batı Şeria’daki gözaltıların Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapması beklenen konuşmanın hemen öncesine denk gelmesi dikkat çekti.

YAHUDİ YERLEŞİMCİLER MESCİD-İ AKSA BASKINLARINI SÜRDÜRÜYOR

Bunun yanı sıra, Yahudi yerleşimciler işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya baskınlarını sürdürüyor.

Bu sabah El-Mağaribe Kapısı’ndan gruplar halinde Mescid-i Aksa’ya giren yerleşimcilerin kışkırtıcı davranışlarda bulundukları kaydedildi.

Eş Şehabnews’e konuşan yerel kaynaklar, bu sabah 500 civarında Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini ve başka grupların da Mescid-i Aksa’ya girmek için beklediğini bildirdi.

Kaynaklar, işgal güçlerinin baskına katılan Yahudi yerleşimcileri korumak için aldığı yoğun güvenlik önlemleriyle Mescid-i Aksa’yı adeta askeri kışlaya çevirdiğini ifade etti.

Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi, işgal polisinin “Çardaklar Bayramı” vesilesiyle 924 Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya girmesine izin verdikten sonra El-Mağaribe Kapısı’nı kapattığını açıkladı.

İşgal güçlerinin Mescid-i Aksa’nın avlusunda Filistinli bir genci gözaltına aldığı ve gencin gözaltına alınmasına engel olmaya çalışanları darp ettiği bildirildi.

Mescid-i Aksa'yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubittiye getirerek planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa'ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı'ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

BEYT LAHİYA’DA FİLİSTİNLİ BALIKÇILARA ATEŞ AÇILDI

İşgal donanmasına ait hücumbotlar bu sabah Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesi açıklarında Filistinli balıkçı teknelerine saldırdı.

Öte yandan, işgal donanmasına ait iki hücumbotunun Beyt Lahiya sahillerinden üç mil açıkta Filistinli balıkçı teknelerinin yolunu kestiği belirtildi.

Yerel kaynaklar, işgal güçlerinin Filistinli balıkçı teknelerine ateş açtığını ve teknelerin üç milden öteye geçmesine izin vermediğini bildirdi.

İşgal güçleri Filistinli balıkçıları Gazze Şeridi sahilleri açıklarında sık sık taciz ederek avlanmalarına engel oluyor ve teknelere ateş açarak balıkçıları sahile geri dönmeye zorluyor.

İsrail askerleri zaman zaman balıkçıları gözaltına alıyor ve teknelerine el koyarak Aşdod Limanı’na götürüyor.

  Bu haber 493 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Dünya Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI