Bugun...

Fotoğrafları Arşivlemek

facebook-paylas
 Tarih: 08-08-2018 21:17:12

 

Fotoğrafları arşivlemek özellikle çok fazla fotoğraf çeken ve kaliteli fotoğraflarını kayıt altına almak isteyen bireyler için son derece önemlidir. Binlerce fotoğrafın karışmasını engelleyebilmek için farklı yöntemlerle kategoriler halinde ayırmanız mümkündür.

 

 

Fotoğraflar Nasıl Arşivlenmeli?

 

Fotoğraflar için özel olarak belirlenmiş olan yapılara uygun şekilde listeleme yapabilirsiniz. Şehrin herhangi bir bölgesinde çekindiğiniz fotoğraflar için bir klasör, diğer bölgesinde çekindiğiniz fotoğraflar için başka bir klasör oluşturabilirsiniz. Daha sonra klasörlere isim vererek, bölgelerine göre ayrım yaptığınız arşivinizi HDD veya SDD ile kayıt altına alabilirsiniz. Ayrıca 20.03.2006 tarihinde gittiğiniz bir yerde çekmiş olduğunuz fotoğraflar için farklı, 15.02.2004 tarihinde gittiğiniz bir yerde çekindiklerinizi farklı arşivleyebilirsiniz. 

 

 

Arşivlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Arşivlemeyle ilgili süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar bulunuyor. Bunlar arasında tarih verme, fotoğraflarda adres belirtme veya dosya adı belirleme işlemleri yer alıyor. Paris, İstanbul, Tokyo gibi pek çok farklı isimler verebilir ve gittiğiniz yerleri, yaptıklarınızı, hatırladıklarınızı özel olarak isimlerle güncelleyebilirsiniz. Arşivleme sürecinde genellikle fotoğraflara tek tek isim veren kişiler son derece azdır. Bunun temel sebebi, hangi fotoğrafların ne zaman ve nerede çekildiğinin hatırlanması halinde arşivleme süreci de yeterli olmasıdır. 

 

Fotoğrafları her birini teker teker incelemek yerine doğrudan küçük görünümlerine bakarak, aradığınızı bulabileceğiniz bir arşiviniz olacaktır. Tarih veya adres belirterek arşivlerinizi ayırmanız, binlerce fotoğrafı inceleyerek arasından istediğinizi bulmak zorunda kalmanızın önüne geçecektir.

 

 

Fotoğraflar Saklanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 

Fotoğraflarla ilgili saklama sürecinde özellikle harici disk veya SSD kullanımı son derece yaygındır. Bu iki seçenekten bir tanesini değerlendirmeniz halinde her zaman için saklayabileceğiniz verilere yer verebilirsiniz. Belirttiğiniz tarihleri ve diğer değerleri doğrultusunda fotoğraflarınıza en kısa süre içerisinde ulaşmanız da mümkün olacaktır. 

 

Çok sayıda çekimler yapılmış olması halinde çok büyük bir yer kaplanacağı için, yüzlerce adet daha fotoğraf ekleyebilmek için bunları düzenleyerek ve azaltarak harici diskinize veya katı hal diskinize yükleyebilirsiniz. Fotoğrafları arşivlemek size istediğiniz zaman fotoğraflara ulaşma ve her zaman için farklı fotoğraflarla mukayese edebilme imkanı tanıyor. Zaman içerisinde çektiğiniz fotoğrafları birbiriyle kıyaslayabilir ve ununla ilgili gelişen performansınızı da görebilirsiniz.

 

Kaynak: http://fotografciliksirlarim.com/ 

  Bu haber 203 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Makale Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI