Bugun...
SON DAKİKA

Gezici: "Tanzim kuyrukları, halkın görsel hafızasına yerleşti"

Yerel seçimler öncesi anket çalışmasını açıklayan Murat Gezici "Türkiye'de şehir efsanesi olarak görülen ekonomik kriz, tanzim mağazaları kuyrukları ile halkın görsel hafızasına yerleşmiş oldu. Halkın 2019 Ocak ve Şubat aylarında kuru erzak stoklarını önceki yıllara göre fazla yaptığı görülüyor.
facebook-paylas
 Tarih: 22-03-2019 13:14:18

Gezici:

 

Gezici Araştırma Merkezi'nin, Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Manisa, Hatay ve Balıkesir genelinde yerel ve politik konuları belirlemek üzere 16- 17 Mart 2019 tarihlerinde araştırmaya göre Ankara'da Mansur Yavaş öne geçerken İstanbul'da Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım'la olan farkı kapatmak üzere.

 

Ak Parti Kırsala Hapsoluyor ve Ak Parti Seçmeni yaşlanıyor

18-27 yaş arasındaki gençlerin % 72'si muhalefete oy veriyor. Türkiye'nin ekonomisinin % 70'nin temsil edildiği bölgelerde Ak Partinin oylarının ortalaması % 32,7 olduğu görülüyor. AK Parti'nin seçmeninin yaklaşık % 32'sinin ideolojisi yok bu seçmen Ak Parti'nin sadık seçmeni olmadığı görülüyor. Ak Parti seçmenin Türkiye genelinde yer yer % 70 – 75 – 85 oranında partisinin adayına veya desteklediği adaya oy vereceğini söylüyor, yani % 30 ile 10'u Ak Partinin adayına yer yer oy vermediği görülüyor. Fakat muhalefete de doğrudan oy veririm demiyor kendini kararsız veya çekimser gösteriyor. AK Parti bu alıngan kızgın küskün seçmeni ikna edemez ise yeni nesil gençleri ikna etmesi daha da zor olacak. Ak Parti seçmeninden kopan oyların seçmen profili ev hanımları, işsizler ve esnaflar olduğu görülüyor. Yaş aralıkları ise 28 – 43 yaş arası seçmenlerden oluşuyor. Ak Parti'nin son 4 seçimde kırsal alanda daha da güçlendiği fakat şehir merkezlerinde ise muhalefetin güçlendiği görülüyor.

 

Gezici: "Umudu Örgütleyen ve Güven Sağlayan Liderler Seçmeni Sandığa Götürecek''

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici "Türkiye'de son 5 yılda 7. seçim yaşanıyor olması seçmeni sandığa mesafeli kılıyor. Türkiye genelinde seçmenin % 15'i sandığa gitmeyecek.

Muhalefetin beklediği umut olarak gördüğü HDP Seçmenin % 22'si sandığa gitmeyecek.

Yerel seçimlerde seçmen iktidarının geçmişte neyi nasıl yaptığına değil, gelecekte neyi nasıl daha iyi yapacağına dair umudu görmek istiyor. 3000 km yol, 200 kavşak ve ya da 1000 km kanalizasyonu yapılmasının seçmeni çok etkilemediği görüldü. Seçmen kendisine umudu örgütleyenin yanında yer alıyor."

 

Gezici: "Tanzim kuyrukları, halkın görsel hafızasına yerleşti"

Türkiye'de şehir efsanesi olarak görülen ekonomik kriz, tanzim mağazaları kuyrukları ile halkın görsel hafızasına yerleşmiş oldu. Halkın ocak şubat aylarında stok yaptığı görülüyor. Tanzim olayları seçmeni ürküttü ve korkuttu. Ekonomik krizin derinliği görüldü. Ak Partinin en büyük seçim hatası; seçmenin temel besinleri olan soğan patlıcan ve diğerlerinin fiyatını düşürmeye çalışmak oldu.

 

Gezici: "Kararsızların %72,8'i geçmişte MHP ve AKP'ye oy vermiş seçmen"
Kararsız seçmenlerin % 75,6'sı yani her 4 kişiden üçü geçmişte gerek genel seçimlerde gerekse yerel seçimlerde MHP ve AK Parti'ye oy vermiş seçmen. Sandığa giden muhalif seçmen daha kararlılık gösterirken iktidara oy vermiş seçmende ise bir arayış vardır. Kararsız seçmenlerin % 35'i Ak Parti dışında hiçbir siyasi partiye 17 yıl içinde oy vermemiş seçmen olduğu görülüyor.

 

İşte Araştırma ve Sonuçları

Gezici Araştırma Merkezi Aboneleri için, Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Manisa, Hatay ve Balıkesir genelinde yerel ve politik konuları belirlemek üzere 16- 17 Mart 2019 tarihlerinde araştırma yapmıştır.

 

Araştırmanın Örneklemi

Araştırmanın örneklemi TÜİK 2014 Yerel Seçim Sonuçları ve 24 Haziran 2018 Milletvekili Genel sonuçları dikkate alınıp, her ili temsil edecek nitelikte oluşturularak düzenlenmiştir. Araştırma 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere her ilde ortalama 1800 - 3400 kişi ile yürütülmüştür. Yapılan çalışmada tüm veriler hanelere gidilip yüz yüze görüşme metodu ile toplanmıştır. Gezici Araştırma Merkezi aboneleri için araştırmayı yapmıştır. Gezici Araştırma Merkezi Türkiye'nin ilk ve tek uluslararası yerli kuruluşudur.

Tablo 1. Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

 

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 49,3’üMHP Destekli AK Parti Adayı Binali Yıldırım’a oy vermek istediğini % 48,6’sı ise İyi Parti Destekli  CHP Adayı Ekrem İmamoğlu’na oy vermek istediğini ifade etmektedir..

Tablo 2. Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 47,7’si MHP destekli Ak Parti Adayı Mehmet Özhaseki’ye oy vermek istediğini ifade ederken, % 49,8’i İyi Parti destekli CHP Adayı Mansur Yavaş’a oy vermek istediğini ifade etmektedir.

Tablo 3. Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

 

 

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde 54,1’i Ak Parti destekli MHP Adayı Hüseyin Sözlü’ye oy vermek istediğini ifade ederken, % 45,4’üİyi Parti destekli CHP Adayı Zeydan Karalar’a oy vermek istediğini ifade etmektedir.

Tablo 4. Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 53,1’i MHP Destekli AK Parti Adayı Yücel Yılmaz’a oy vermek istediğini % 45,8’i ise CHP destekliİyi Parti Adayı İsmail Ok’a oy vermek istediğini ifade etmektedir. MHP ve İYİ Parti tabanın Sn. Yücel Yılmaz ismine odaklandığı ve desteklediği görülüyor. Yücel Yılmaz’ın merkezde başarılı belediye başkanı olarak görenlerin en önemli etkisi olduğu görülüyor

Tablo 5. Araştırmaya Katılan Halkın Önümüzdeki Seçimlerde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Hangi Partiye Oy Vermek İstediğine İlişkin Dağılım

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde 51,1’i MHP destekli Ak Parti Adayı İbrahim Güler’e oy vermek istediğini ifade ederken, % 47,8’iİyi Parti destekli CHP Adayı Lütfü Savaş’a oy vermek istediğini ifade etmektedir.

  Bu haber 486 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI