SON DAKİKA


Ankara Garı Saldırısında Hayatını Kaybedenleri Andık
Tarih: 10-10-2018 21:17:59 Güncelleme: 10-10-2018 21:17:59 + -


Ankara Garı önünde üç yıl önce, 10 Ekim günü düzenlenen barış etkinliğinde IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu hayatını kaybedenleri andık.

facebook-paylas
Tarih: 10-10-2018 21:17

Ankara Garı Saldırısında Hayatını Kaybedenleri Andık

Terör örgütü IŞİD’in iki intihar eylemcisiyle düzenlediği intihar saldırısında 103 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Terör saldırısında yakınlarını kaybeden aileler ve yaralılar ise, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’ni kurarak, IŞİD mensuplarına yönelik dava sürecini takip ediyor.

Çarşamba günkü anma töreninde de Sıhhiye’den Ankara Garı’na doğru yürümek isteyen gruba polisin müdahale etmesi nedeniyle gergin başladı.

Ancak CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP ve HDP’li vekillerce yapılan görüşmeler sonucunda gruba izin verildi.

Anma töreninde, terör saldırısına üyelerini yitirmiş sendika ve meslek örgütleri DİSK, KESK, TMMOB, TTB adına ortak basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu, mülkiye müfettişlerince ihmali ve kastı belirlenmiş kamu görevlileri hakkında yargılama yapılmasını talep etmeyi sürdüreceklerini Çerkezoğlu, “Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor. Duruşmalarda yaşananlara, siyasi iktidarın ve mahkemenin tavrına bakıldığında davanın birkaç tetikçinin, yardım ve yataklık edenlerin çeşitli cezalarla sonuçlandırılması üzerine kurgulandığı anlaşılmaktadır” dedi.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun da, adalet mücadelesini devam ettireceklerini belirterek, “Bir amaç için buraya gelen insanlar hayatını kaybetti ama biz zor olanı başaracağız. Adalet mücadelesi vereceğiz. Sokaklara çıkacağız, sesimizi duyuracağız” dedi.

 

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da “Tarihimizin en acı olaylarından birisi olan 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren yurttaşlarımı hüzün ve rahmetle anıyor, terörü bir kez daha lanetliyorum. Biz, savaş ve düşmanlıktan beslenenlere inat kardeşlik ve barış türküleri söylemeye devam edeceğiz” şeklinde anma mesajı yayımladı.

 

 
Bu haber 375 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI