Bugun...
SON DAKİKA

Hamaney, Trump'a '' HAZIRIZ'' dedi

Ayetullah Hamaney; bu 40 senelik mücadelenin apaçık bir sonuç vardır ki o da; ABD’nin bu mücadelede mağlup olduğudur. Onlar saldırıya geçmişler ve bu saldırıda olan amaçlarını elde edememişlerdir. Bundan dolayı onlar bu savaşın mağlup tarafıdırlar.
facebook-paylas
 Tarih: 04-11-2018 11:08:21  -   Güncelleme: 04-11-2018 11:23:21

Hamaney,  Trump'a '' HAZIRIZ'' dedi

 Amerika ve İran arasında 40 yıllık bir gerginlik vardır ve bu 40 yılda düşmanımız; askeri, iktisadi ve medya savaşlarında bize karşı ellerinden gelen her türlü eylemde bulunmuştur. Amerika’nın tüm bu saldırılarında sadece bir amaçları vardı o da şah döneminde İran üzerinde olan tahakkümlerini yeniden elde etmekti.

 

Ayetullah Hamaney; bu 40 senelik mücadelenin apaçık bir sonuç vardır ki o da; ABD’nin bu mücadelede mağlup olduğudur. Onlar saldırıya geçmişler ve bu saldırıda olan amaçlarını elde edememişlerdir. Bundan dolayı onlar bu savaşın mağlup tarafıdırlar.

İslam İnkılabı Reheberi; genel olarak baktığımızda ABD’nin gücü her geçen gün daha da azalmaktadır. Bu günün ABD’si 40 sene bundan önceki Amerika’dan daha zayıftır. Amerika’nın yumuşak gücü dünyada her gün azalmakta ve şimdi sadece halklar değil hatta devletler de Amerika’ya karşı çıkıyorlar.

Ayetullah Hamaney; ABD’nin yeni başkanı, Amerikan liberal demokrasisini daha da rezil etmiştir.

Amerika, ekonomik ve askeri alanda da güçsüz durumdadır. Amerika ordusu şaşkın bir durumdadır ve bu şaşkınlıktan kurtulmak için BlackWater gibi güçleri kullanıyor. İktisadi alanda ise 15 trilyon dolar borcu ve 800 milyar dolar bütçe açığı var.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'nin prestijini "rezil rüsva ettiğini" söyledi. Hamaney, İran'a yaptırımları yeniden yürürlüğe sokma kararı alan Trump'ın bu sürecin en büyük kaybedeni olacağını savundu.

Cumartesi günü Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Hamaney, "Bu yeni ABD Başkanı Amerika ve liberal demokrasinin prestijinin kalıntılarını rezil etmiş durumda. Amerika'nın sert gücü, yani ekonomik ve askeri gücü de düşüşte" ifadelerini kullandı.

 

"Bugün ABD'nin 40 yıl önce olduğundan çok daha zayıf olduğunu" belirten Hamaney, "Bu Obama'nın başkanlığı döneminde de aynıydı ancak şimdiki başkan döneminde daha belirgin. Dünya, verdiği her karara karşı; yalnızca halklar değil aynı zamanda hükümetler de" şeklinde konuştu.

Hamaney, "Irak, Suriye, Lübnan, Afganistan, Pakistan ve diğer ülkelerdeki halk ve gençlik ABD'den hükümranlık emelleri ve kendinden olmayanları aşağılamalarından ötürü nefret ediyor; ancak ABD'li yetkililer bu nefreti anlayamıyorlar ve bu yüzden bizi suçluyorlar" dedi. Hamaney, ABD'nin kendilerini "suçlama hakkına sahip olmadıklarını ve bu ülkelerdeki nefret içerikli faaliyetlere bakmaları gerektiğini" ifade etti.

 

Ayetullah Hamaney;"Artık kendimize yetiyoruz"dedi.

 

5 Kasım günü yürürlüğe girecek yaptırımlarla ilgili olarak Hamaney, "ABD'nin yaptırım uygulamaktaki amacı milli ekonomimizin büyümesini felç etmek ve engellemekti ancak bu İran'da bir kendine yeterlilik hareketinin doğumuyla sonuçlandı. İran milleti yıllarca her şeyi ithal ediyordu, şimdi ise bir her şeyi kendi üretme alışkanlığı geliştirdiler" dedi.

Mayıs ayında Trump, İran'la 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiklerini ve varılan anlaşmayla kaldırılan yaptırımları yeniden yürürlüğe sokacağını açıklamıştı. İran ile yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini savunan Trump yönetimi, İran'ın bu çerçevede aktif bölgesel rolünden feragat etmesi ve yürüttüğü füze programını sonlandırmasını istiyor. Tahran ise bu talepleri reddediyor.

  Bu haber 853 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Dünya Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI