Bugun...
SON DAKİKA

“Hasta Parti” ve Yeşeren Sivil Kemalizm

Atatürk’ ün ölümünden sonra, CHP’ ye misyon belirlemek isteyenler, Kemalizm kavramının adını kullanmadan Kemalizmi sözde tanımlayan hatta içeren ve de çağrıştıran yeni kavramlar ortaya attılar. Sağından solundan çekilmiş hizaya getirilmeye çalışılan bu ılıklaştırılmış kavramlardan bazıları şunlardır.
facebook-paylas
 Tarih: 27-08-2018 14:46:27

“Hasta Parti” ve Yeşeren Sivil Kemalizm

a)Atatürk’ ün yolu (Atatürkçülük= Kemalizm )
b)Ortanın Solu
c)Sosyal Demokrasi
d)Demokratik sol
e) Türk solu(sosyalizmi)
f) Anadolu solu
g)Milliyetçi sol
h)Ulusal sol-sağ (Ulusallık)Yukarıdaki tüm kavramlar Kemalizm’in eşiti olarak kullanılageldi, ancak hiçbiri, güzelim Kemalizmin yerine geçemedi. Güdük kelimeler olarak kaldı. Bedene uymadı.

1923- ...Kemalizm Tanımlaması:


Kemalizm ;, Aydınlanma döneminin ürünü olan sağ ve sol evrensel değerleri aynı anda kapsayan ve her iki değerler kümesini tek bir ulusal devlet potasında içselleştiren, anti emperyalîst (bağımsız) yeni bir paradigmanın adıdır.. Kemalizm "Demokrasi" yerine rahatlıkla kullanılabilir. Kemalizm, Türk devriminin bir ürünü olup, döneminin çok ötesinde "akılcı"(pozitivist) paradigmayı da içeren bir "üst bilinç" devrimidir. Kesinlikle, Kemalizm bir üçüncü yol olması nedeniyle Sosyalizme ( salt sosyalizm ) eşlenemez ve de indirgenemez. Kemalizm, bir ideoloji olmasının yanında, yurttaşlık bilincini de içeren, düşünsel bir paradigmanın 'bütüncül' (holistik) adıdır da aynı zamanda...” Bilimsel Kemalizm”, özgün bir ekonomik doktirin ile de temellendirilmiştir ve iktidarı hedefler.


Çözüm: Yeniden Kemalizm


Kuvâyi Milliye ruhuna temelli "Kemalizm"in bir şubesi olarak çalışan CHP yönetimi şunu iyi bilmelidir ki ; Ana bayii "Kemalizm"dir. Şubenin faaliyetine istediği ve istendiği zaman son verilebilir. Görüleceği üzere, ben salt "Sol'cuyum veya “Sağ”cıyım diyen bir zihniyetin Kemalistliğinden şüphe etmek gerekir. Kaldı ki, zaten bu kesimler nedense Atatürkçülük yapmayı "Kemalizm'e" tercih etmektedirler. Günümüzde, bazı ileri derece zekalı Solcuların!, Atatürkçü parti enflasyonu yaşanan bir ülkede yeni bir 'Atatürkçü parti kurulmalıdır!' savlarını ise gülünç buluyorum.


Mustafa Kemal'in “Lenin”den daha akıllı ve vizyonu geniş bir lider olduğu zaten bilinen bir olgudur. Çağdaşının dün heykeli yıkılırken, Mustafa Kemal'in bugün dimdik ayakta kalmasının temel nedeni budur.

“Bilimsel Sosyalizme” ve / veya Neo - liberalizme giden yolda Kemalizmi, İstanbul’a giden varan otobüslerinin Bolu dağındaki konaklama tesisi olarak algılayan kişilere de, “Kemalizm’in”, iktidarı hedefleyen bir varış (destination) noktası olduğunu da bu vesile ile hatırlatmak gerekebilir..

Kemalizm, güncel düşünsel bir ideoloji olmanın yanında bilimsel, hedefsel ve aynı zamanda bütünsel bir “bilme” biçimidir.


Kemalizme yorumsamacı (hermenutik) bir algı düzeyi ile yaklaşırsak; Kemalizmin anlamını doğru anlar ve anlatabiliriz.


Cumhuriyeti bir yönetim biçimi olarak görür isek hangi cumhuriyet sorusu öne çıkar.? Ben Demokratik Cumhuriyet diyorum ve ekliyorum Demorasisinin ise Kemalist olanından Yani Kemokrasi.(KEMALİST DEMOKRASİ) Kemokratik Cumhuriyet. O da zaten, Mustafa Kemal Kemalizmi dir


Yani Kemalizm, Kemalizm dir. Uzakta aramaya da gerek yoktur.


Kemalist Halkçılar ve Kemalist demokratların; CHP’ nin misyonunu şekillendirdikleri günün daha halen çok uzağındayız.Kemalizm ile yakın dönemde geliştirilen ve neo-liberalizmin yapay “sol” bir kompartmanı ve uzantısı olan “sosyal demokrasi” arasında farklılıklar vardır.Kemalizm 3. ve bütüncül ideolojinin adıdır.  Zaten Sosyal ve Demokrat olan Kemalizm ilkelerinin soslu bir kavram olan “sosyal demokrasiye” indirgenmesi ve içinin boşaltılması bile;anti Kemalist bir bilinçli bir eylemdir. Dolayısıyla;Kemalizmi içselleştirmiş ve tasfiye edilmiş bilinçliKemalistlerin yeni bir parti kurmasi ile Türk demokrasisi ve muhalefeti düzlüğe çıkar. Yani Kılıçdaroglu'nun siyasi hayatında tek kelime ağzına almadığı "Kemalizm" işin ve tedavinin esasıdır.

  Bu haber 1791 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Görüş Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI