Bugun...
SON DAKİKA

HÜKÜMET TASARRUF YAPACAK

Yeni Ekonomi Programı 2019-2021 yılları Yatırım Programı hazırlıklarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'nde yer alan kamu harcamalarında tasarruf esas olacak. Bitmeye yakın projelere öncelik verilecek, yeni proje teklifi yapılmayacak.
facebook-paylas
 Tarih: 12-10-2018 09:40:01  -   Güncelleme: 12-10-2018 10:13:01

HÜKÜMET TASARRUF YAPACAK

Genelgede, “Bu dönemde temel hedefimiz olan ekonomide dengelenmeyi ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek üzere kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurtiçi tasarrufları artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, kamu mali dengelerini ve mali disiplini daha da güçlendirmek ve böylece makroekonomik ve finansal istikrarı korumak temel önceliklerimizdendir” ifadesi yer alıyor.

 

Bu hedef ve öncelikler çerçevesinde; kamu yatırımlarına ayrılan kaynakların, hedeflenen politikalara azami oranda katkı sağlayacak şekilde tahsisi ve verimli kullanımı temel ilke olacak.

Kamu yatırım harcamalarından azami düzeyde tasarruf edilirken, kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyette iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilmeye devam edilecek.

 

Proje basında ödenek teklif ve tahsislerinde; devam eden öncelikli projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek olanlara öncelik verilecek. Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programına yeni proje alınmayacak.

Kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önem verilecek, vatandaşların acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecek.

Genelge ekinde yer alan 2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberinde;

2019 yılı için gösterge olarak dolar kuru 5.60 TL olarak ele alınacak.

Demiryolu yatırımları sürecek, yerli üretime ağırlık verilecek.

Arsası olmayan konut projeleri teklif edilmeyecek.

 Yatırımlarda gerçekleşme oranı %75’in üstü olan projeler tamamlanacak.

Mükerrer sağlık yatırımları teklif edilmeyecek.

Acil ve zorunlu olanlar hariç çok yıllı yatırım projesi yapılmayacak.

2019 yılından kaynağı ne olursa olsun yeni araç alımı yapılmayacak.

Yeni lojman, memur evi kreş, sosyal tesis vb. yapılmayacak.

 

Tarım-Su ürünleri sektöründe balıkçı barınakları projeleri ihtiyaca göre önceliklendirilecek.

Tarım-Bitkisel ürünler sektöründe arazi toplulaştırma ve daha önce ihalesi yapılan işlerin tamamlanması ve yeni işlerin öncelikle sulama yatırımları ile birlikte ele alınması esas olacak.

Tarım-Hayvancılık sektöründe, üretimin artırılmasına hizmet edecek altyapı ve araştırma projelerine öncelik verilecek. Teklif edilecek projelerde, cari transfer niteliğindeki, yeni hayvancılık işletmesi kurulmasına ve/veya yetiştiricilere hayvan dağıtımına yönelik uygulamalar yatırım programı kapsamında değerlendirilmeyecek.

 

İmalat sektörlerinde, genel olarak üretimin idamesine yönelik projelere, halk ve çevre sağlığı, AB’ye uyum ve uluslararası yükümlülükler açısından gerçekleştirilmesi gerekli olan projelere ve yurtiçi hammaddenin değerlendirilmesine yönelik projelere, yerli ve özgün raylı sistem araçları ile hava araçlarının geliştirilmesi projelerine birinci derecede öncelik verilecek.

  Bu haber 284 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI