Bugun...
SON DAKİKA

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Yaptırımlara karşı programız var

İran CumhurbaşkanYardımcısı Amerika'nınyaptırımlarına karşı programları olduğunu ve gereken tedbirlerin düşünüldüğünü söyledi. Cihangiri, bu zor dönemin ancak halkın işbirliğiyle aşılabileceğini belirtti.
facebook-paylas
 Tarih: 06-11-2018 17:22:45

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Yaptırımlara karşı programız var

Amerikan basınında bu haber ;''İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Amerika’nın yaptırımlarına rağmen İran’ın petrol satmaya devam ettiğini söyledi.''şeklinde değerlendirildi.

Pazartesi günü itibariyle Amerika yönetimi İran’ın petrol, finans ve taşımacılık sektörlerine yönelik ambargoları yürürlüğe soktu. İran söz konusu yaptırımları kendisine karşı açılmış bir ekonomik savaş olarak niteledi ve bunu def edeceğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri Tasmin Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Amerikalılar sürekli olarak İran’ın petrol satışını sıfıra indireceklerini söylüyorlar ama şunu söylemeliyim ki, biz şu ana kadar bizden talep edilen miktarda petrolü satmaya devam ediyoruz. Amerikalılar propagandaları sayesinde gerçekleri göremiyorlar” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı bugün eski ve yeni Maden, Sanayi ve Ticaret Bakanı için düzenlenen devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, ABD Başkanı'nın dün İran'a karşı yeni yaptırım listesini açıkladığına işaretle, dikkatle durumu incelediklerini ve uygun kararları gerektiği zamanda uygulayacaklarını kaydetti.

Tasnimdeki açıklaması Cihangiri; halkın ülkenin ana sahipleri olduğuna temasla, bu zor durumun ancak halkın işbirliğiyle aşılabileceğini, halkın yardım ve işbirliğine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Halkın geçtiğimiz senelerdeki zor durumları başarıyla geride bıraktığına dikkat çeken Cihangiri, halkın ülkenin sorunlarının giderilmesi için her türlü fedakarlığı yaptığını belirtti.

ABD'nin tüm gücü ve kapasitesiyle İran halkına karşı yaptırım meydanına girdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı, Siyonist rejim ve birkaç ülke hariç hiçbir ülkenin ABD'nin İran'a karşı yeni yaptırımlarını desteklemediğini, ABD'nin yeni yaptırım döneminde daha da izole olduğunu belirterek, bu mücadeleyi İran kazanacağını, çünkü onların İran'a karşı girdiği savaşta yalnız kaldıklarını kaydetti.

Yeni yaptırımların İran halkı ve çocuklara karşı zalimce ve ahlaksızca bir girişim olduğunu söyleyen Cihangiri, ülke ekonomisini iyi yönetmelerine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı sözlerinin devamında, Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin Suudiler'in İran'a darbe vurmak için mali yardımlarıyla ilgisiz olmadığını duyduğunu dile getirdi.

ABD'nin İran'ın ham petrolünü sıfırlama tehditlerine karşı, bugün ihtiyaç olduğu kadar petrol sattıklarını ifade eden Cihangiri, yaptırımların ülke ekonomisine etkisini azaltmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

  Bu haber 804 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk
  Kaynak: tasnimnews-www.amerikaninsesi.com

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Dünya Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI