Bugun...

İran nükleer anlaşma yasaklarına uymuyor!

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı yaptığı açıklamada, İran'ın daha gelişmiş santrifüjler kurmaya başladığını ve büyük güçlerle nükleer anlaşması kapsamında yasak olmasına rağmen uranyum ile zenginleşmeye doğru hareket ettiğini belirtti.
facebook-paylas
 Tarih: 09-09-2019 14:05:24

İran nükleer anlaşma yasaklarına uymuyor!

2015 anlaşması yalnızca İran'ın ilk nesil IR-1 santrifüj makinelerinin yaklaşık 5.000'inin üzerinde zenginleştirilmiş uranyum üretmesini sağlıyor. Araştırma için çok daha az gelişmiş santrifüj kullanabilir, ancak zenginleştirilmiş uranyum biriktirmeden kullanabilir.

Washington’un geçen yıl mayıs ayındaki anlaşmadan çekilmesinden bu yana uygulanan yaptırımlara yanıt olarak, atomik faaliyetlerine getirdiği sınırları adım adım ihlal ediyor.

Geçtiğimiz hafta İslam Cumhuriyeti, İran'ın gelişmiş santrifüj kullanımına uygulanan terimin anlaşmanın araştırma ve geliştirme konusundaki sınırlara uymayacağını açıklamıştı.

Bir IAEA sözcüsü, İran'ın IR-2m ve IR-4 santrifüjünün 164'ünün kaskadları (veya birbirine bağlı kümeleri) yerleştirmek için değişiklikler yaptığını bildiğini söyledi. Anlaşmanın altında aynı boyutta ve türde kaskadlar hurdaya çıkarıldı.

Sözcü, BM nükleer bekçi memurundan müfettişleri daha az sayıda çeşitli gelişmiş santrifüjün kurulduğunu ya da kurulduğunu doğruladı.

“Kurulan santrifüjlerin tümü UF6 ile test için hazırlandı”, ancak hiçbiri 7 ve 8 Eylül'de UF6 ile test edilmedi, ancak santrifüjler için uranyum heksaflorür besleme stoğuna atıfta bulundu.

İran’ın kuruma, araştırma santrifüjleri üzerinde değişiklik yapabileceğini, böylece anlaşmaya izin verilmeyen zenginleştirilmiş uranyum üretildiğini söyledi.

Üye devletlere yapılan gizli bir raporda, IAEA ayrıca İran’ın bu değişiklikleri bazı hatlarda yaptığını söyledi.

  Bu haber 351 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk
  Kaynak: reuters

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Dünya Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI