Bugun...

KAGİDER’den 1 Kasım açıklaması

Türkiye Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER)'den 1 Kasım seçimlerine dair açıklama geldi.
facebook-paylas
 Tarih: 02-11-2015 13:51:10  -   Güncelleme: 02-11-2015 13:59:10

KAGİDER’den 1 Kasım açıklaması

1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye genel seçimlerinin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, 26. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine, yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. KAGİDER olarak, demokratik seçim sürecinin güven içinde yaşanmış olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. 
Türk halkı mevcut meclis aritmetiğini 7 Haziran öncesinde olduğu gibi tek parti hükümeti olarak belirledi. Önümüzdeki dönemde KAGİDER olarak en büyük temennimiz, Türkiye'yi yönetecek yeni hükümetin bir an önce kurulması ve ülkemizin bütününün iyiliğini düşünen, kapsayıcı, ekonomik istikrarı sürekli kılacak bir refah ortamının yaratılmasıdır.


Kadının her alanda güçlenmesini savunan bir sivil toplum kuruluşu olarak, yeni dönem kadın milletvekillerimizi gönülden tebrik ederiz. 
Sonuçları değerlendirdiğimizde ise; bu seçimin kadın temsiliyetinde önemli bir artışla bizleri umutlandıran 7 Haziran seçim sonuçlarının çok daha ötesine geçmesi yönündeki beklentimizin ne yazık ki karşılanmadığını ifade etmek isteriz. 


Yüksek Seçim Kurulu kesin ve resmi sonuçları henüz açıklamamış olsa da, elimizdeki sonuçlar 2011 seçimlerinde 79 ve 7 Haziran seçimlerinde 98 olan kadın milletvekili sayısının, Kasım 2015 Genel Seçimlerinde75’e düştüğünü göstermektedir. Kadın vekil oranın düşük olmasına karşın, yeni kurulacak hükümette daha çok kadın bakan olmasını bekliyor ve bunun gerekliliğine inanıyoruz.
KAGİDER olarak Türkiye’de yaşayan tüm kadınlar adına talebimiz, seçim sonrası kurulacak yeni hükümetin bireysel hak ve özgürlükler ve fırsat eşitliği konularında gerçekleşecek zihinsel dönüşümü sağlaması ve ekonomi programlarında istihdam, kadın istihdamı, fırsat eşitliği gibi konulara önem vermesidir.
Tüm bunların ötesinde en büyük temennimiz; Türkiye genelinde gittikçe hakim olan ayrımcı söylemlerin ve kutuplaşmayı pekiştiren anlayışın, diyalog ve toplumsal uzlaşı ile sona erdirilmesi yönündedir. Kurulduğu günden bu yana her zaman toplumsal eşitlik ve barış dilini savunan KAGİDER olarak, ülkemizde yeniden ekonomik kalkınma, istikrar, barış ve huzur ortamının inşa edilmesini bekliyoruz. KAGİDER, bu süreçte diyaloğa katkı sağlamak için destek vermeye hazırdır.

 

Önümüzdeki dönemde; ülkemizin içinde yer aldığı sorunları hep beraber göğüsleyeceğimiz, toplumsal uzlaşı ve barışa birlikte ilerleyeceğimiz, hem ekonomik anlamda hem de bireysel hak ve özgürlükler anlamında daha güçlü bir Türkiye diliyor, yeni hükümetin bunları sağlayacak adımları en kısa zamanda atmasını bekliyoruz.

 

KAGİDER 
Yönetim Kurulu Adına
Sanem Oktar
Başkan

  Bu haber 1016 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kadın-LGBTİ Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI