Bugun...
SON DAKİKA

KIBRIS VE TÜRKİYE'NİN KADERİ BİR

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’le Doğu Akdeniz konusunda röportaj yaptığı ‘3 soru 3 cevap’ videosunu yayınladı.
facebook-paylas
 Tarih: 30-11-2018 12:36:56  -   Güncelleme: 30-11-2018 15:21:56

KIBRIS VE TÜRKİYE'NİN  KADERİ  BİR

Cem Gürdeniz:

1-Doğu Akdeniz’in Türkiye açısından önemi nedir?

Eskiden biz Kıbrıs’a yavru vatan derdik ama sözde Kürdistan’ın kurulma gayretleri ve Türkiye’nin sahip olduğu enerji potansiyeli konularının öne çıkmasıyla birlikte Kıbrıs artık yavru vatan değildir, Türkiye jeopolitiğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Yani vatanın ta kendisidir. Kıbrıs’ın bağımsız bir Türk devleti olarak siyasi jeopolitik hayatını sürdürmesi Türkiye’nin bu topraklardaki güvenliği, savunması, refahı ve mutluluğu için ayrılmaz olmuştur.

2-Doğu Akdeniz’in Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelerle bağlantısı var mıdır?

Doğu Akdeniz dünyadaki petrol ve doğalgaz rezervlerinin yüzde kırkından fazlasının dünyaya çıktığı deniz alanı. İkinci bir İsrail Devleti’nin kurulmasının, İsrail’in güvenliği için çok önemli stratejik sonuçları olacaktır.

Bu topraklarda kurulacak üsler, en önemlisi deniz üssü sayesinde Rusya’nın güneyden kuşatılması ve kontrol edilmesinde çok büyük yol alınacaktır.

Bir Kuşak Bir Yol (One Belt One Road) Projesinin deniz bacağı Akdeniz’den geçiyor. Bu projenin Hazar üzerinden kara bacakları ise Türkiye’den geçiyor.

Sözde Kürdistan’ın kurulmasıyla Çin’in bu projesinin de bu bölgeden tehdit altına alınabileceğini söyleyebiliriz.

 

3-Türkiye’nin bu süreçteki konumu ve çözümler hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye, cumhuriyet tarihi boyunca gücünü ulusal güçten alan ve bölgesinde, hem Balkanlarda hem Ortadoğu’da bir istikrar kuşağı yaratmaya çalışan bir dış politika izlemiştir. Türkiye,Doğu Akdeniz ve Ege krizlerinde doğru tavırlar almıştır. Kıbrıs Barış Harekâtı çok doğru bir karardır, tarihte örneği yoktur. Büyük Taarruz’dan sonra ilk defa Türkler, bağımsız Türk varlığı için kan akıtarak toprak kazanmıştır. Türkiye jeopolitiğinin eksik bir parçası tamamlanmıştır. 2004 Kıbrıs referandumunda, Annan Planı’na o dönemki hükümetin desteğiyle Kıbrıs halkının ‘evet’ demesi tarihin yazdığı çok büyük bir hatadır. Kuzey Kıbrıs dediğim gibi Türk jeopolitiğinin ayıramaz bir parçasıdır ve kaderi, Türkiye’nin kaderinden ayrılamaz. Türkiye hala Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı sınırını ilan etmemiştir. Bu çiti çekmemiz ve münhasır ekonomik bölgeyi buna göre ilan etmemiz lazım. Hukuki temeli sağlamamız için kıta sahanlığını ilan etmemiz gerekir. Libya’yla ikili görüşmeler yapılmalı, Suriye’yle derhal yan sınır anlaşması müzakere edilmeli ve KKTC ile Kıbrıs’ın batısı için sınır anlaşması yapılmalı. Türkiye bu şekilde Yunanistan, Mısır, İsrail, Güney Kıbrıs bloğunu rahatlıkla kırabilecektir.

 

  Bu haber 687 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI