Bugun...
SON DAKİKA

MANSUR YAVAŞ'TAN ANKARA'YI RAHATLATACAK İNDİRİM!

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş gazeteci Demet Öztürk'e projelerini anlattı.Mansur Yavaş ''İhtiyacı olan ailelerin çocuklarına ve öğrencilere toplu ulaşımda belirli bir oranda indirim uygulanacak. Ayrıca öğrenci evleri için indirimli su projemiz var. 20 tona kadar suyu 10 liradan vereceğiz.''dedi.
facebook-paylas
 Tarih: 05-03-2019 12:28:20  -   Güncelleme: 05-03-2019 12:57:20

MANSUR YAVAŞ'TAN ANKARA'YI  RAHATLATACAK İNDİRİM!

Demet Öztürk:  Ankara için öncelikli projeleriniz nelerdir?

 

Mansur Yavaş:  Ankara’nın en önemli sorunlarından bir tanesi ulaşım. Ankara’da bilinen bir trafik sorunu var. Bu sorunu alt geçitler yaparak, mevcut yolları genişleterek ya da yeni yollar açarak çözmeye çalıştılar. Mimarlar, mühendisler bu yolların çözüm olmayacağını sürekli dile getirdiler ama çözülmedi hatta söylendiği gibi yapılan her çalışmayla trafikteki özel araç sayısı arttı. Ulaşım sorununun tek bir çözümü var. Metro ve raylı sistemlerin artırılması ile toplu taşımanın birbirine entegre edilmesi. Biz 58 kilometrelik bir metro planlaması yaptık, yapacağımız ilk işler arasında yer alıyor. Ayrıca insanların güvenli bir şekilde kullanabileceği, en az 32 kilometrelikbisiklet yolu projemiz var. Bu proje Ümitköy-Söğütözü, Atatürk Orman Çiftliği- TOBB Üniversitesi olmak üzere 2 hat arasında hizmet verecek.

Toplu taşıma sistemlerinin birbirine entegre olmasıyla birlikte artık trafiğe çıkacak araç sayısı ve dışarıya egzoz gazı salımı azalacak. Bu da Ankara’da daha temiz bir hava imkanı sunacak.

Diğer en önemli sorun ise musluktan içilebilen ve ucuz suyun olmaması. Ankara’nın suyu en pahalı su. Zamanında Japon kredisi ile Gerede’den su getireceklerdi ancak bu olmadı. Geçtiğimiz dönemlerde kuraklık olunca acil olarak Kızılırmak’tan su getirdiler. Bu mart ayında ise Gerede’den su gelecek. Ancak Kızılırmak’tan su getirmek için harcanan para bir milyar. Bu paranın boşa gitmemesi gerekiyor. Bunun için Kızılırmak suyu ile Gölbaşı’ndan Bala arasında sulu tarım yaptıracağız. Böyle üretici para kazanacak ve Ankaralı da taze ve ucuz meyve sebze tüketecek. Böylece tanzim satışlarına da gerek kalmayacak.

 

Demet Öztürk: Başkan seçildiğiniz takdirde Ankara ilçe belediye başkanlarına aynı mesafede olacak mısınız?

Mansur Yavaş:Belediye başkanın görevi siyaset yapmak değildir. Belediye başkanı hizmet verirken, insanların kimliklerine bakmaz. Bu noktada kör olur. Şu zamana kadar bir büyükşehir belediye başkanı 25 ilçe belediye başkanıyla yan yana oturmuş mu? Biz bunu yapacağız. Göreve geldiğimizde 25 ilçe belediye başkanıyla bir araya geleceğiz.  Hepsine de mesafemiz aynı olacak.

 

Demet Öztürk: Daha önceki seçim vaatlerinizde su faturalarında indirime gideceğiniz ve ulaşımda öğrencilere indirimli tarife uygulayacağınızı duyurmuştunuz aynı vaatler güncel mi?

 

Mansur Yavaş: Adaylığım açıklandıktan sonra ilk söylediğim şey Ankara’ya musluktan içilebilen temiz ve ucuz su vermek olmuştu. Ankara en pahalı suyu kullanıyor demiştim. Bunun üzerine yüzde 30 indirim yapıldı. Bunun için sevinçliyiz. Keşke daha önce yapsalardı bu indirimi. Bir belediye başkanın vatandaşına musluktan içilebilen temiz su sağlamak görevidir.

Bu mart ayında Gerede’den su gelecek. Ancak 40-50 yıl önce yapılan binalarda bu suyu kullanmak tesisatlarından dolayı biraz zor olacak. Bu yüzden su tesisatını değiştirenlere teşvik amaçlı bir yıl indirimli su vereceğiz.

İhtiyacı olan ailelerin çocuklarına ve öğrencilere toplu ulaşımda belirli bir oranda indirim uygulanacak. Ayrıca öğrenci evleri için indirimli su projemiz var. 20 tona kadar suyu 10 liradan vereceğiz.

 

 

Demet Öztürk: 4-Sıhhiye ve Hipodrom’aYeşil Vadi Projesi’ni gerçekleştireceğinizden bahsetmiştiniz. Başkan olunca Ankara halkına tekrar bu projeyi müjdeleyecek misiniz?Saraçoglu Mahallesi nasıl bir dönüşüme uğrayacak?(yıkılma, restorasyon)

 

 

Mansur Yavaş: Ulus başta olmak üzere, Kızılay, Saraçoğlu mahallesi gibi Ankara'nın saklı kalmış tarihi güzellikleri ve birbirinden güzel yapıları yeniden ön plana çıkarılacak, butik oteller, tüm dünyadan turistleri çekecek çeşit çeşit müzeler, konserler, etkinlikler, ve 24 saat yaşayan cıvıl cıvıl bir hayat ile Ankara; Paris, Roma, Londra gibi diğer başkentler arasında hak ettiği yeri alacak.

2014 yılında Atapark projem vardı. Bu proje Atatürk Orman Çiftliği’nden Kurtuluş Parkı’na kadar uzanan Sihhiye ve Hipodrom’u da içine alan bir projeydi. Hükümet şu anda bunun bir bölümünü Millet Bahçesi olarak planladı. Bu tamamlanırken, biz de geri kalan kısmı Atapark projesi olarak devam ettireceğiz.

Ankara’yı özlediği yeşile yeniden kavuşturacak olan "Yeşil Kuşak" projesinin parçalarından olan, Atapark, AOÇ, Ankara Çayı ve daha bir çok proje ile Ankara'nın nefes alması sağlanacak, dev ölçekli projeler ile alış veriş merkezlerinde sıkışıp kalan Ankaralılar doğa ile sağlık ile kucaklaşacaklar. Projeler içerisinde sosyal imkanların yanı sıra yerli ve uluslararası etkinlikler, konserler, adeta orman içerisinde kır düğünleri gibi aktivitelerin yapılacağı geniş alanlar yer alacak.

Saraçoğlu Mahallesi Ankara’nın kent hafızası ve markalarından bir tanesi. Ankara’nın bütün markalarına sahip çıkacağımız gibi, buranın da hak ettiği değere ulaşması için elimizden geleni yapacağız. Biz, Saraçoğlu Mahallesi’ni tamamen yayalaştırmak istiyoruz. Kent tarihi açısından çok önemli olan bu mahalleyi, bir açık hava mahalle müzesi haline getirip, korunmasını sağlayacağız. Ayrıca bir yeşil yol ile birlikte burayı Anıtkabir’e kadar uzanan bir kültür aksı olarak değerlendirecek.

 

  Bu haber 1870 defa okunmuştur.   Editör: DEMET ÖZTÜRK

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI