Bugun...
SON DAKİKA

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ENFLASYON RAPORUNU AÇIKLIYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci Enflasyon Raporu ile ilgili açıklama yapıyor.
facebook-paylas
 Tarih: 30-04-2019 10:49:01  -   Güncelleme: 30-04-2019 11:35:01

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ENFLASYON RAPORUNU AÇIKLIYOR

TCMB Başkanı Çetinkaya, "Enflasyonun 2019 sonunda yüzde 12.1-17.1 aralığında (orta noktası yüzde 14.6) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Çetinkaya'nın açıklamaları;

Yılın ilk çeyreğinde iktisadi faaliyette kısmı bir toparlanma görülmüştür.
Önümüzdeki dönemde cari dengedeki iyileşme devam edecektir.Gıda enflasyonu bu dönemde olumsuz bir seyir kaydetti. Enflasyon görünümüne ilişkin riskler devam ediyor.Döviz kuru gelişmelerine paralel olarak TL'nin oynaklığı arttı.


2019 ve 2020 yılına ilişkin enflasyon tahminlerini değiştirmediklerini açıklayan Çetinkaya, enflasyonun 2019 yıl sonunda yüzde 14.6, 2020 yıl sonunda yüzde 8.2 gerçekleşeceğini tahmin edildiğini belirtti.

Bu yıl için gıda enflasyon beklentilerini yüzde 10'dan yüzde 11'e çıkardıklarını söyleyen Çetinkaya, petrol fiyatı tahminini de 63.1 dolardan 67.2 dolara çıkardıklarını belirtti.

Bu arada TCMB Başkanı son faiz toplantısına ilişkin karar metnindeki değişikliğin, kısa vadeli bir sinyal olmadığını vurguladı.

Çetinkaya,  "Rezervdeki dalgalanma istisnai değil, yakın döneme özgü değil ve sıra dışı değil. Rezerv iletişiminin brüt rezerv üzerinden yapılması yaygın bir pratik. Bizim takip ettiğimiz metrikler açısından son aylarda hiç bir parametrede bozulma söz konusu değil" dedi.

 

Çetinkaya;


2019 yılının ilk çeyreğinde iktisadi faaliyette bir önceki döneme göre kısmi bir toparlanma gözlenmiştir. Bu dönemde net ihracatın büyümeye güçlü desteğiyle birlikte ekonomideki dengelenme eğilimi devam etmiştir.Önümüzdeki dönemde cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi bekleniyor. Tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyat baskısı ilk çeyrekte de sürdü.
Fiyat istikrarına yönelik riskler göz önünde bulundurularak sıkı para politikası duruşu korunmuştur.
Mevcut rapor döneminde kur takası faizleri ve döviz kuru oynaklıkları artmıştır. bu dönemde döviz kuru gelişmelerine paralel olarak TL'nin oynaklığı arttı.
Enflasyon ilk çeyrekte ocak enflasyon raporu tahminleri ile uyumlu gerçekleşmiştir. Bu dönemde işlenmemiş gıda fiyatları tahminlerin üzerinde artış gösterdi.

 

Merkez Bankası faizi değiştirmedi: 'Enflasyonda iyileşme var ancak riskler sürüyor'


Döviz kuru ve ithalat fiyatlarının tüketici enflasyonuna katkısı bir önceki döneme kıyasla düşürücü yönde oldu. Yıllık enflasyondaki azalışta temel mal ve enerji grupları başlıca sürükleyici oldu.Gıda enflasyonu bu dönemde olumsuz bir seyir kaydetti. Enflasyon görünümüne ilişkin riskler devam ediyor.
Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla 2019 yılı sonunda yüzde 12.1-17.1 aralığında -orta noktası yüzde 14.6 gerçekleşeceği öngörüyoruz (önceki yüzde 11.9-17.3 aralığı ile yüzde 14.6)
Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla 2020 yılı sonunda yüzde 5.1-11.3 aralığında -orta noktası yüzde 8.2- gerçekleşeceği öngörüyoruz (önceki yüzde 5.1-11.3 aralığı ile yüzde 8.2)
Enflasyonun orta vadede yüzde 5.0 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz.
Karar metnindeki değişiklik Kısa vadeli bir sinyal değil. Rezervler konusunda kapsamlı bir bilgilendirme gerektiğinin farkındayız. Rezerv rakamlarında görülen dalgalanma istisnai değil.

 

 

 

  Bu haber 571 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI