Bugun...
SON DAKİKA

Mimari Fotoğraf Çekimi Nedir

facebook-paylas
 Tarih: 07-03-2019 23:23:42

Mimari Fotoğraf Çekimi Nedir

 

Fotoğraf çekimlerinin en önemli kullanım alanlarından birisi mimari fotoğraf çekimidir. Mimari fotoğrafçılığının temel kullanım alanları; bina, otel, alışveriş merkezi, köprü, fabrika, okul ve ibadete alanları vb. gibi yerlerdir. Bu alanlarda ki her türlü mimari yapının görünümlerini, mimari özelliklerini, detaylarını, işlevini, kullanımını ve biçimsel özelliklerini oluşturmaktadır. Mimari fotoğrafçılığı bir çok alanda kullanılmakla beraber insanların fotoğraf çekimlerinde en çok yöneldiği ve kullanıldığı alanlardan bir tanesidir. Mimari fotoğraf çekimleri yapılırken bir çok çekim alanları ve alternatifleri bulunmaktadır. Bunlar saymakla bitmese de en çok kullanılanları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

 

Mimari iç ve dış mekan fotoğraf çekimlerinde kullanılan alanlar ve alternatifler

 

- Hazırlık ve ışık

- Ekipman

- Kompozisyon

- Fotoğraf işleme

 

Yukarıda ki maddeler gibi çekim alanları ve alternatifleri bulunmaktadır. 

 

 

Mimari fotoğraf çekimi: Hazırlık ve ışık

 

Mimari fotoğraf çekimlerinde ilk aşama çekim yapılacağı günün hava koşullarıdır. Hava koşullarının elverişli olması fotoğraf çekimlerinde ki en önemli koşullardan bir tanesidir. Hazırlık aşamasında hava koşullarını takip ederek uygun bir gün seçimi yapılmalıdır. Diğer bir aşama ise gün ışığının binaya yansımasıdır. Binanın aydınlık gözükmesi için gerekli ışığın olması gerekmektedir. Mimari fotoğraf çekimlerinin basit gözüken aşamaları olsa da en dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir; hazırlık ve ışık. 

 

Mimari fotoğraf çekimlerinde ki ışık için uygun zaman sabah erken saatlerde ya da öğleden sonra çalışma yapılmasıdır. Bina etrafında dolanarak da sizler için en uygun ışığın olduğu yerden çekim yapılması gerekmektedir. Fotoğraf çekimlerinde insanın görünümü nasıl oldukça önemliyse mimari fotoğraf çekimlerinde de ışık bina için en önemli faktördür. Günün belli saatlerinde binanın açılarını gözlemleyerek en uygun ışığın nereden geldiğini tespit etmek gerekmektedir.

 

 

Mimari fotoğraf çekimi: Ekipman

 

Mimari fotoğraf çekimlerinde ki ikinci aşama ise kullandığımız ekipmanlardır. Fotoğrafta ki en önemli durumlardan birisi de fotoğraf kadrajı, açısıdır. Geniş ve ultra açıya sahip olan lensleri makinamızda daha geniş fotoğraf alanı ve iyi bir kadraj yaratmaya imkan sağlamaktadır.
Uzun pozlama gerektiren mimari fotoğraf çekimlerinde ise ekipmanların olmazsa olmazı tripod kullanımı yapılmaktadır. Tele olan lenslerle yaptığımız çekimlerde ise binanın dışında kadraja girmiş istenmeyen bölgeleri de çıkarma imkanı sağlanır. 

 

 

Mimari fotoğraf çekimi: Kompozisyon

 

Fotoğraf çekiminde bahsettiğimiz kompozisyon olayında ise istediğimiz açının dışındaki alanları açıdan atmamız gerekmektedir. Alacağımız açı dışında gereksiz bina, çöp kutusu gibi yerleri kadraja almamak için özen göstermeliyiz.

 

 

Mimari fotoğraf çekimi: Fotoğraf işleme

 

Bu aşamaları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra çekilen fotoğrafları bilgisayar ve çeşitli araçlarla işlememiz gerekmektedir. Çekilen açıya gören fotoğrafa renk, kontrast ve lens distortion gibi özellikleri kullanmamız ve fotoğraf işlemelerimizde kullanmamız gerekmektedir.

 


Mimari fotoğraf çekimleri bir çok alanda halen günümüzde kullanılmakta ve fotoğraf çekimlerinde dikkat edilmesi gereken aşamaları büyük özen ve titizlikle halletmek gerekmektedir. Mimari fotoğraf çekimi gibi büyük ustalık gerektiren işleri işin profesyoneline bırakmak her zaman en sağlıklı durum olmaktadır.

  Bu haber 610 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Bilim ve Teknoloji Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI