Bugun...

Okula başlama yaşı 69 aya çıktı,3600 ek gösterge soruldu!

Maviş ve arkadaşlarının imzasını taşıyan Bazı Kanunlarda ve 652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu'nda gündeme taşındı.Okula başlama yaşını 69 aya çıkaran kanun teklifi, Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi.
facebook-paylas
 Tarih: 20-06-2019 16:33:46  -   Güncelleme: 21-06-2019 10:57:46

Okula başlama yaşı 69 aya çıktı,3600 ek gösterge soruldu!

Milli Eğitim Komisyonunda torba kanunun görüşmelerinde sözleşmeli öğretmenlere tanınan zorunlu hizmet süresinin 4+2'den 3+1 e inmesi uygulamasının sağlık çalışanları için de geçerli olmasının CHP Grubu tarafından önerilmesiyle Komisyonda İktidar milletvekillerince de kabul gördü ve kanun metnine eklendi. Ayrıca bu süre içerisinde aile birliğinin sağlanması için gerekli düzenlemenin de yapılması için söz alındı.

Komisyonda söz alan vekiller 3600 ek gösterge ile ilgili konuştu.Seçim zamanı bütün partilerin vaat ettiği  3600 ek gösterge ile maaşlarında iyileştirme 400 gündür kabul edilmedi bu vaat ne zaman yerine gelecek sorusu soruldu.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığının, uygulama sırasında tespit ettiği 66 ay olan okula başlama yaşının ortaya çıkardığı fiziksel yaş farklarından kaynaklı problemlerin, düzenleme ile ilgili kanun kteklifi komisyonda  konuşuldu.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, "Okullarımızda fiziksel yaş farklarının doğuyor olması 66 ay olan okula başlama dönemini 69 aya çıkarma zorunluluğunu ortaya çıkardı." dedi.

Maviş, "Çağın ihtiyaçları, toplumumuzun hızlı değişiminden kaynaklı birtakım yeni düzenlemelerin yapılması ihtiyacının ortaya çıkmasından dolayı bu kanun teklifini hazırladık." dedi.

Maviş, 19 maddeden oluşan ve 9 ayrı konuda değişiklik önerilen teklifle, Milli Eğitim Bakanlığı uhdesinde olan yükseköğrenim öğrenci yurtlarının yetki ve sorumluluğunun, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) devredileceğini duyurdu.


Chp Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya 69 aya çıkarılan okula başlama yaşının daha önce neden değiştirilmediğini dile getirirken geçmişte verilen zarar için kim özür dileyecek verilen zararın hesabını kim verecek diye  sordu.Odtü yurt yapımı ile ilgili 500 yatak ihtiyacı olan bir yere neden 4000  yataklı yurt yapıyorsunuz diye soraraken yurt yaptığınız arazi kimin sorusunuda yöneltti.Mesleki eğitim ,temel eğitim ve yurt sorunlarının konuşulduğu komisyonda okula başlama yaşını  69 aya hakkında ki kanun teklifi kabul edildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, "Daha önce bazı kanunlarda yapılan değişikliklerin  doğurduğu  birtakım zorunluluklar ve sahadan aldığımız geri bildirimlere bağlı olarak uygulamada karşılaşılan bazı problemlerin çözümüyle ilgili teklif edilen maddeler öncelik arz ediyor." dedi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, sırada sözleşmeli personel uygulamasının tamamen kaldırılarak kamuda kadrolu çalıştırmaya geçilmesi gerektiğini ve kamuoyuna söz verilen, üstelik tüm partilerin seçim vaadi olan 3600 ek göstergenin de yasalaşması gerektiğini belirtti.

  Bu haber 403 defa okunmuştur.   Editör: DEMET ÖZTÜRK

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI