Bugun...

SURİYEDEN AYRILMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: ‘Suriye Halkı Seçimini Yapmadan Oradan Ayrılmayacağız’
facebook-paylas
 Tarih: 05-10-2018 12:45:00

SURİYEDEN AYRILMAYACAĞIZ

Moderatörlüğünü TRT World Sunucusu Maria Ramos'un yaptığı panele, Ali Asghar Soltanieh (Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu İran Eski Daimi Temsilcisi), Robert Fox(Evening Standard Savunma Editörü), Peter Van Praagh (Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu Başkanı), Ufuk Ulutaş (Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı) ve Burhanettin Duran (İbn Haldun Üniversitesi Profesörü ve SETA Vakfı Genel Koordinatörü) katıldı.

 

Panelde söz alan Peter Van Praagh, "Türkiye'ye geldiğim için çok mutluyum. Bu güzel etkinlik için TRT World'deki herkese teşekkür ederim. Bu sohbetleri gerçekleştirmek hepimiz için çok önemli. Özellikle, kadınların rolünün altığını çizdiği ve uluslararası güvenlik konusuna değinildiği için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Türkiye'yi terörle mücadelesindeki karalılıktan dolayı tebrik etmek istiyorum. Terörizme genel olarak baktığımızda her vaka bireysel olarak incelenmeli. DAEŞ, PKK'dan farklı, PKK ise Taliban'dan farklı. Tüm bu terör organizasyonlarının hepsinde farklı sebepler var. Tek tek anlamaya çalışmak, konuları irdeleyerek ilerlemek çok önemli." dedi.

 

Konuşmasına PKK'ya değinerek başlayan Burhanettin Duran: "PKK yaklaşık 40 yıldır Türkiye'de aktif. Türkiye bu terörist organizasyon ile senelerdir mücadele ediyor. Bu durum aslında Türkiye'nin istikrarsız, güvensiz komşularından kaynaklanıyor. Baktığımız zaman son 10 yılda Türkiye çok büyük işler başardı. Fakat terörizm ile mücadele de iş birlikleri lazım."

 

Terörizm konusunda Birleşmiş Milletler'in doğru bir stratejiye sahip olmadığını belirten Ali Asghar Soltanieh, "Bugün burada gerçekleşen organizasyonu takdir etmek istiyorum. Doğru zamanda doğru yerde olduğumu düşünüyorum. Birleşmiş Milletler 'in işini doğru yapmadığını belirterek başlamak istiyorum. Bir sürü toplantılar yapılıyor, fakat terörizmin üzerine gidilmesi gereken bir konu olduğunun henüz farkında değiller. Terörizmin köklü nedenleri araştırılmalı."

 

Terörizmin çıkış noktaları hakkında görüşlerini paylaşan Robert Fox, "Kendimden örnek vermek istiyorum. Birkaç terörist aktivitesinin çok yakınında bulundum. İşimizi zorlaştıran iki temel sorun mevcut. Birincisi vakaların bireysel olması, bireylerin etki altında kalmasından dolayı harekete geçmesidir. Diğeri ise kültürel sorunlardır." dedi.

 

Terör organizasyonlara katılan grupların yapıları hakkında yorumlarda bulunan Ufuk Ulutaş," Özellikle Avrupa başkentlerinde aktivistlerin birçok kriminal kayıtları oluyor. Yani deneyimlerinin çoğunun DAEŞ tarafına aktarıldığını görebiliyoruz. Terör örgütlerine katılımın üç farklı grup yapısında olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Birinci grup psikopatlar, ikinci grup pragmatistler, üçüncü grup ise belli bir ideolojik yapı üzerinden ilerlemeye çalışanlardır," dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye halkı seçimlerini yapmadan Suriye’yi terk etmeyeceklerini’’ söyledi. Erdoğan, TRT World Forum'un kapanış oturumunda yaptığı konuşmada Suriye'deki gelişmeler, AB süreci ve BM'nin yapısı gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘‘Suriye’ye 19 bin TIR, silah, mühimmat, araç-gereç oradaki terör örgütlerine ABD tarafından getirildi. Şu anda Suriye’nin kuzeyinde ABD’ye ait 22 tane üs var. Bu üsler güçlendiriliyor. Bunlar niçin var? Lafa gelince Suriye’nin toprak bütünlüğü diyeceksin, öbür taraftan 22 tane üssü oraya kuracaksın, Deyrizor petrollerini kim nasıl paylaşacak bunların hesabını yapacaksın, ondan sonra da bize sizin burayı terketmeniz lazım diyeceksiniz. Hayır biz orayı terk etmeyeceğiz’’ dedi.

‘‘Bizi oraya Suriye halkı davet etti’’ diyen Erdoğan, ‘‘Nerde bir mazlum varsa biz elimizden geldiği kadarıyla oraya koştuk, koşmaya da devam edeceğiz’’ dedi.

"İdlib’e geri dönüşler başladı"

İdlib’in bir "Halep sürgün yeri" haline geldiğini belirten Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Halep’ten kaçanların İdlib’e gelmesiyle İdlib nüfusunun 3,5 milyona tırmandığını söyledi ve de  saldırıların ardından bu kişilerin Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Astana süreci, Soçi, Tahran ve Ankara zirvelerinden alınan neticeyle İdlib’e ve diğer bölgelere geri dönüşlerin başladığını kaydeden Erdoğan, ‘‘Bu geri dönüşler verdiğimiz mücadelenin hasılasıdır" ifadesini kullandı.

Erdoğan konuşmasında Birleşmiş Milletler’i (BM) de  5 daimi üye döneminin geçtiğini söyleyen Erdoğan, ‘‘Bu İkinci Dünya Savaşı’nın şartlarıydı, artık aynı şartları yaşamıyoruz’’ dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nde tüm dünyanın adil biçimde temsil edilmediğini söyleyen Erdoğan, BM'de 193 üyenin dönüşümlü olarak daimi üye sıfatını kazanacağı bir sistemin oluşturulması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa Birliği sürecine de değinerek , ‘‘Sene 1963, sene 2018, hala bizi oyalıyorlar. Böyle bir zulüm olmaz. Bizim AB’ye katacağımız çok şey var. Onların da bize katacağı çok şey olabilir ama böyle giderse, bu mantıkla giderse bize düşen de herhalde 81 milyona gitmek, 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak" dedi.

‘‘Hiçbir alanda bizimle mukayese edilemeyecek ülkeler AB’ye üye yapıldı’’ diyen Erdoğan, ‘‘Biz Kopenhag kriterlerini neredeyse A’dan Z’ye yerine getirdik ama bunlarla yakından uzaktan alakası olmayanlar şu anda AB’ye üye. Ama Türkiye’yle ile ilgili sudan sebeplerle bizim karşımıza geliyorlar’’ açıklamada bulundu.

  Bu haber 429 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Dünya Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI