Bugun...

Trump’ın İran’da rejim değişikliğine gücü yetseydi yapardı ama buna gücü yetmez

İmam Hamanei Japonya Başbakanı Abe Şinzo’yu kabulü sırasında yaptığı açıklamada'' Trump’ın İran’da rejim değişikliği niyetinde olmadığı da bir yalandan ibarettir. Gücü yetseydi yapardı ama buna gücü yetmez.''dedi.Diğer bir açıklamasında''ABD’ye güvenmiyoruz. ABD, AB ve öteki ülkelerle yapılan nükleer müzakerelerden edindiğimiz acı tecrübeleri tekrarlamak istemiyoruz.''dedi
facebook-paylas
 Tarih: 14-06-2019 10:47:16

Trump’ın İran’da rejim değişikliğine gücü yetseydi yapardı ama buna gücü yetmez

 İmam Hamanei; 

Özgürlükçü ve akıl- mantık sahibi  hiçbir millet baskı altında görüşme yapmayı kabul etmez.

Japonya’nın iyi niyeti ve ciddiyetine dair  şüphemiz yoktur. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı hakkında söylediklerinizle ilgili olarak, Trump mesaj paylaşımına layık değil. Ona hiçbir mesajım yok ve onu cevap yazmaya layık görmüyorum.

Eğer sizinle görüşüyorsam  her ne kadar Japonya’nın tutumu hakkında da şikayetlerimiz  olsa da Japonya’yı  dost bir ülke gördüğümüz içindir, aracılık yaptığınız için değil.

İmam Hamanei, Trump’ın İran’da rejim değişikliği niyetinde olmadığını tekrarlayan Japon başbakanının bu sözüne cevap olarak şöyle dedi:

Bizim ABD ile problemimiz rejim değişikliği değildir. ABD’nin böyle bir amacı olsa bile bunu gerçekleştirecek  güçte değildir. ABD başkanları 40 yıldan bu yana İran İslam Cumhuriyetini yıkmak için ellerinden geleni yaptılar ama başaramadılar.

Trump’ın İran’da rejim değişikliği niyetinde olmadığı  da bir yalandan ibarettir. Gücü yetseydi yapardı ama buna gücü yetmez.

ABD’nin nükleer silah üretmesini engellemek için İran’la görüşmeler yapmak istediğini söyleyen Japon başbakanına cevaben İmam Hamanei şöyle dedi:

Biz nükleer silaha karşıyız, bu silahları üretmenin şer'an haram olduğuna dair fetva yayınladım. Ama şunu biliniz ki nükleer silah üretme niyetinde olsaydık bile ABD hiç bir halt edemezdi, ABD’nin izin vermemesi herhangi bir engel oluşturamazdı.

Nükleer silah depolamak akla ziyan bir  girişimdir. ABD’nin hangi ülkenin nükleer silaha  sahip olup olamayacağını konuşma ve karar verme yetkisi ve salahiyeti yoktur. Çünkü ABD’nin kendisi binlerce nükleer silah başlığı depolamış bulunuyor.

İmam Hamanei, ABD’nin İran ile dürüstçe görüşmeler yapmaya hazır olduğunu söyleyen Japonya başbakanının bu sözlerine şu cevabı verdi: Bu sözlere asla inanmıyoruz. Çünkü Trump gibi bir adamın dürüstçe görüşmeler yapması mümkün değildir.  Amerikalı siyasetçiler arasında  dürüstlük mefhumu az bulunan bir şeydir.

Son birkaç yıl içinde yaptığımız nükleer görüşmeler acı tecrübesini asla tekrarlamıyacağız. Bu anlaşmadan hemen sonra  anlaşmaya aykırı davranan ilk kişi Barack Obama oldu. Halbuki o da  görüşme yapmak istediğini ilan etmiş ve aracı da göndermişti.

Sayın Abe biz bu acı tecrübeyi yaşadık ve ABD ile yeni bir  müzakereyi tekrarlamak niyetinde değiliz.

Allahın lütfu ve yardımıyla ABD ile görüşmeler yapmadan da, bunca yaptırıma rağmen de ilerlememizi, kalkınmamızı sürdüreceğiz.

Japonya önemli bir Asya ülkesidir, İran ile ilişkilerini artırmak istiyorsa önce  iradesini kesin olarak ortaya koymalıdır, başka ülkelerin bu konuda iradelerini gösterdikleri gibi.

  Bu haber 382 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk
  Kaynak: tasnimnews.com

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Dünya Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI