Bugun...
SON DAKİKA

Türkiye'nin utanç raporu: 2015'te 303 kadın öldürüldü!

Türkiye'de 2015 yılında 303 kadın erkekler tarafından öldürüldü.
facebook-paylas
 Tarih: 09-01-2016 16:38:03

Türkiye'nin utanç raporu: 2015'te  303 kadın öldürüldü!

Diken'de yer alan habere göre, Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini durdurmak için çaba gösteren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetleriyle ilgili hazırladığı 2015 raporunu yayınladı. Veriler basından ve ihbarlardan edinildi.

 

Raporda, kadına şiddet ve cinayet verilerinin, ‘ev içi, aile içi’ gibi evli olmayan kadınları görmezden gelen kavramlara sığınılmadan ve gerçekleri kırpmadan, kadınların ve toplumun bilgi edinme hakkını ihlal etmeden açıklanması talebi de vurgulandı. Ayrıca devlet yetkilileri tarafından dile getirilen ‘Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans’mottosunun gerçek bir politika olması yönünde somut adımlar atılması gerektiğinin de altı çizildi.

 

Kadın cinayetleri artıyor

 

2013 yılında 237, 2014 yılında ise 294 kadın cinayetinin yaşandığı hatırlatılan rapor, 2015 yılında 303 kadının öldürülmesiyle Türkiye’de kadın cinayetlerinin arttığını ortaya koydu. En çok kadın cinayetinin işlendiği şehirler ise İstanbul, İzmir, Ankara ve Diyarbakır.

 

Çoğu evli ve çocukluydu

 

Raporda öldürülen kadınların çoğunun evli ve çocuk sahibi olduğuna dikkat çekildi. Yüzde 48’lik tespit edilemeyen oranla beraber öldürülen kadınların yarısının çocuğu vardı.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, senenin son günlerinde kurulan Boşanma Meclis Komisyonu’nu da 2015’te evliyken öldürülen 129, kocası tarafından öldürülen 90 ve evliliğini sonlandırmak istediği için öldürülen 50 kadını hatırlatarak eleştirdi.

 

Raporda 303 kadından yüzde 78’nin ‘kendi hayatlarına dair kararlar almak istemeleri sonucunda’ öldürüldüğü belirtildi. Öldürülenler arasında transfobi, bifobi ve homofobi yüzünden erkek şiddetiyle öldürülen kadınlar da var.

 

Katiller: Koca, baba, oğul, sevgili

 

Raporda kadınları öldürenlerin en yakınları, kocaları olduğu ortaya kondu. 90 kadının kocası tarafından öldürüldüğü 2015 senesinde 75 kadın da katilini tanıyordu. Zira bu kadınlar akrabaları tarafından öldürüldü.

 

Kadınların 40’ının katili erkek arkadaşı, 20’sininki eski kocası, 10’ununki oğlu, 10’unki eski erkek arkadaşı ve sekizinkinki de babasıydı.

 

16 kadın fiziksel şiddete veya cinsel saldırıya karşı direndiği için öldürüldü.

 

Cinayetlerde en çok kullanılan suç aleti ateşli silahlar ve kesici aletler ve kaba güçtü. İki kadın yakılarak öldürülürken bir kadın diri diri gömüldü.

  Bu haber 1592 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kadın-LGBTİ Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI