Bugun...
SON DAKİKA

Venezuela’da Bolivarcı Sosyalizme Karşı Bitmeyen Destabilizasyon Kampanyası

Hugo Chavez’in 1999 yılında başkanlık görevini üstlenmesinin ardından halkçı yönetimin yürüttüğü politikalar nedeniyle ülke Cubazuela olarak adlandırılır olmuştu.
facebook-paylas
 Tarih: 02-11-2015 17:16:19  -   Güncelleme: 02-11-2015 17:34:19

Venezuela’da Bolivarcı Sosyalizme Karşı Bitmeyen Destabilizasyon Kampanyası

Hugo Chavez’in 1999 yılında başkanlık görevini üstlenmesinin ardından halkçı yönetimin yürüttüğü politikalar nedeniyle ülke Cubazuela olarak adlandırılır olmuştu. Plan, Bolivar-2000 adlı Yoksullukla Mücadele Programı karizmatik lider Chavez’in öncülüğünde hızla uygulanmaya başlandı. Venezuela tarihinde ilk kez bir anayasa halk oylamasıyla değiştirildi.


2002 yılında ordunun üst kademeleri tarafından yapılan darbeyle sağcı bir iş adamı olan Pedro Carmona Başkanlık görevine “atandı”. ABD bu yönetimi hemen tanıdı.Fakat Latin Amerika ülkeleri bu darbeyi kınadıklarını açıkladılar. İki gün sonrasında Cumhuriyet Muhafızları durumu kontrole alarak Chavez’in görevinin başına dönmesini sağladılar. ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, Chavez’in “aklını başına alması gerektiği” sözleriyle tehdidini sürdürdü: “Chavez’in kendisini bütün dünyanın izlediğini ve uzun süredir yanlış istikamette giden kendi gemisini kurtarmak için bu fırsatı kullanacağını umut ediyoruz”, demekteydi. Bu yaklaşım dahi ABD’nin darbedeki büyük rolünü ve beklentilerini ifade ediyordu.
Ancak kontra-operasyonlar sona ermedi. Kısa bir süre sonrasında devlet kontrolündeki petrol şirketi olan PDVSA’da çalışan işçiler Petrol işçileri sendikası tarafından greve sürüklendiler. Hedefte yine Chavez vardı. Ancak sonuçsuz kalan darbe girişiminden güçlenerek çıkan Chavez’in bu kez iktidardan “demokratik yöntemlerle” uzaklaştırılması isteniyordu. Grev Venezuela’nın petrol üretimine büyük darbe indirmişti. Chavez bu girişime PDVSA’nın üst yönetimini yolsuzluk, görevi kötüye kullanma suçlarından hedef tahtasına oturtarak yanıt verdi. 
2004 yılında muhalefet karşı sert önlemler alındığı, ayrımcı politikalar izlendiği gerekçesiyle bu kez referandum önerisi gündeme getirildi. Yapılan referandum yine Chavez yönetimi tarafından kazanıldı. Amerikan merkezli Carter Araştırma Merkezi “seçimlerin adil yapıldığını” açıkladı. 


Dünyanın sayılı petrol zengini ülkelerinden biri olan Venezuela, Bolivarcı Misyon çerçevesinde yürütülen halkçı politikalarla derin sosyal uçurumların, eşitsizliklerin giderilmesi, sağlık ve eğitim alanlarında önemli adımlar attı.
Chavez döneminde ülkenin yoksulları petrol zenginliğinden gerçek anlamda pay almaya başlamışlardı. 
Chavez’in iktidarı döneminde ABD’nin bu ülkedeki ve bölgedeki genel çıkarları tehlikeye düşmüş, bu nedenle demokrasilerin desteklenmesi, bölgesel işbirlikleri, uyuşturucu üretimi ve ticareti, konusunda atılmak istenen adımların sekteye uğradığı, ABD’nin Caracas’taki eski büyükelçisi Patrick Duddy tarafından sürekli “şikayet” ediliyordu.


Bu ABD’nin Venezuela’yı “haydut devlet” statüsünde değerlendirerek, izole olmasını sağlamak ve bu vasıtayla, kontr-kampanyalarına meşruiyet kazandırma politikasından kaynaklanıyordu.
Yürütülen kontra programların peş peşe gelmesi üzerine Venezuela yönetimi “yabancı işgali” tehdidinin güncel olmasından ötürü 2005 yılında iki milyon kişiden oluşan Ulusal Savunma birlikleri oluşturuldu. Bu sırada otuz beş yıllık Venezuela-ABD Askeri Anlaşması sona erdirilmişti. 


Bununla birlikte Venezuela petrol üretiminin yarısını ABD’ye göndermekteydi. Venezuela yönetimi, ABD’nin güney eyaletlerine “ucuz petrol” vermeyi bir politika olarak uyguladı. Buna rağmen iki ülke arasındaki gerilimler, izlenen sosyal-ekonomik politikalar, politik özgürlükler, FARC-EP’ye verilen destek, Küba ile ilişkiler ve anti-Amerikancı retorik nedeniyle tırmanmaktaydı. Bu arada 2006 yılında Rusya ile imzalanan yaklaşık üç milyar dolarlık silah anlaşması bu sorunların tuzu-biberi oldu.Bunun yanı sıra İran ve Çin ile yakın ilişkiler geliştirildi.
2006 yılında BM Genel Kurulu’nda Chavezi’in ABD Başkanı George Bush’u “şeytan” olarak nitelendirmesi bardağı taşıran damlalardan sadece biriydi.


Chavez aynı yılın Kasım ayında yenilenen seçimleri % 63 gibi bir oranla kazandığında “Hiç bir şey Devrimi Durduramaz! diyordu. Bunun devamında politik örgütlenme açığını gidermek üzere Venezuela Sosyalist Birlik Partisi’ni (PSUV) kurdu. 


2007 yılı Venezuela açısından yeni bir dönüm noktası oldu. Ulusal Meclis Chavezcilerin kontrolündeydi. Chavez Kabineyi yeniledi. Elektrik ve Telecom gibi stratejik öneme sahip işletmeler kamulaştırıldı. Merkez Bankası denetim altına alındı. Aynı şekilde medya tekeli RCTV’nin yayın sözleşmesi iptal edildi. Nisan ayında Orinoco havzasında 236 milyar varil rezervlik petrol işletme projesi kamu denetimine alındı. 
Aralık ayında Başkanlık yetkilerinin arttırılması ve görev süresinin uzatılmasına dair referandumda Chavez ilk kez yenilgiye uğradı. Ancak “sosyalizmi inşa için savaşa devam” diskuruyla referandum sonucunu dert etmediğini ve geri adım atmayacağını ortaya koydu. 


Bir sonraki yıl (2008) Başkan Bush’un görev süresinin son ayında iki ülke arasındaki ilişkiler hiç olmadığı kadar gerildi. Hugo Chavez Amerikan Büyükelçisi Patrick Duddle’nin sınır dışı edildiğini açıkladı ve Venezuela’nın Washington’daki Büyükelçisini geri çağırdı. Chave bu eylemiyle Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’le dayanışma sergiliyordu. Evo Morales Bolivya’daki Amerikan Büyükelçisini kendisine karşı darbe örgütlediği gerekçesiyle sınır dışı etmişti. Amerika bu iddiayı yalanladı. Ancak Chavez, “Birleşik Devletler’de  Latin Amerika’ya saygılı, yeni bir yönetim seçildiğinde Washington’a Büyükelçi göndereceğini” açıkladı. 
Amerikan merkezli İnsan Hakları Gözlemevi’nin raporu bir nevi ABD yönetiminin resmi görüşünü yansıtıyordu.  Venezuela hakkında oldukça olumsuz yargılar içeren uzun bir raporda,Chavez’in medyayı manipüle ettiği, yargıyı kontrol altına aldığı, sivil toplum örgütleri ve sendikaları sıkı biçimde denetlediği görüşleri yer alıyordu. Daha sonra en önemli konu olarak, Uyuşturcuyla Mücadele konusunda Venezuela’daki gelişmelerin son derece olumsuz olduğu vurgulanıyordu. Venezuela’nın Plan Colombia dışında hareket ettiği ve uyuşturucu trafiğinin önlenmesinde rüşvet bağlantıları nedeniyle isteksiz oldukları, Kolombiya’daki isyancıların desteklendiği iddiaları öne çıkmaktaydı.

 
Hugo Chavez yönetimi ABD tehditlerinin artması karşısında silahlanma çabalarına hız verdi. 2009 yılı Eylül ayında Venezuela ve Rusya arasında 2.2 milyar dolarlık yeni bir silah anlaşması imzalandı. Alınacak malzeme arasında 92 T-72 tankı, ve S-300 füze sistemleri bulunmaktaydı.
Eylül 2010 tarihinde yapılan seçimlerde muhalefet partileri Ulusal Meclis’te 165 sandalyenin 65’ini kazanarak Chavezcilerin üçte ikilik çoğunluklarına darbe indirdiler. 2011 Haziran ayında Chavez kanserle mücadele ediyordu. Bu nedenle Küba’da uzun süreli tedavi gördü. 
Seçimlerde Demokratik Koalisyon Birliği adı altında biraraya gelen muhalefet adayı Miranda Valisi Henrique Capriles Radonski Başkanlık için aday olduğunu açıkladı. Neo-Liberal bir ekonomik politika, ve sosyal düzenlemeler sözü veren muhalefet adayı ilginç biçimde Brezilya’nın eski Başkanı Lula’nın ekonomi politikalarına hayran olduğunu açıklamıştı. Başkanlık seçimlerini bir kez daha % 54 oyla Chavez kazandı. Chavez ülkeyi Bolivarcı sosyalizm çizgisinde tutacağına söz vermişti. 


Sağlık durumu bozulan Chavez’in ardından ne olacağı ise bir dizi soru işaretini beraberinde getirdi. Bu dönem Kolombiya ile ilişkilerin gerildiği bir dönem oldu. FARC’ın desteklendiği iddialarına karşılık Kolombiya’nın narko-trafik operasyonları için ABD uçaklarına askeri üslerini kullandırtması gerilimin birincil dereceden kaynağıydı. Rus füzeleri bu üslerden yapılacak olası bir Amerikan saldırısını önlemek için gerekli görülüyordu.
Chavez Ekim ayında Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro’yu Başkan yardımcılığına atadı. Chavez’in ölümünün ardından yapılan seçimleri muhalefetin adayı Radonski’ye karşı Maduro  kazandı. Capriles Radonski oylamaya itiraz etti, bu sırada Caracas’ta protesto gösterileri başlatılmıştı. 
Chavez’in ölümünün ardından ülke tam bir ekonomik-sosyal kaos görüntüsü vermekteydi. Başkanlık görevini devralan Maduro her koşulda halkçı politikalardan taviz vermeyeceklerini, “eskiye dönüş” özlemi içerisinde olan ve ABD’den hatırı sayılır destek alan “muhalif güçlere” karşı savaşımlarının süreceğini açıkladı. 
Temel endüstri dallarında millileştirme, sosyal programları ABD destekli muhaliflerin yoğun karşı çabalarına rağmen sürdürüldü.  


Uzun süredir Küba ile çok yakın ilişkiler kurulmuş, karşılıklı iki ülke arasında yoğun bir trafik başlamıştı. Bu nedenle ülkedeki istikrarsızlık Kübalılar açısından büyük endişe kaynağı oluyordu.
Venezuela halkçı yönetimini devirmek üzere, ABD desteği ve Kolombiya’nın aktif işbirliğiyle para-militer çetelerin sabotaj kampanyaları devam ediyor.


Ahmet Akif Mücek
    

 

  Bu haber 2624 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Makale Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 29 19 7 3 65 30 60 +35
2 Beşiktaş 29 17 4 8 56 24 59 +32
3 Medipol Başakşehir 29 18 6 5 49 29 59 +20
4 Fenerbahçe 29 16 4 9 58 31 57 +27
5 Trabzonspor 29 12 7 10 53 42 46 +11
6 Kayserispor 29 12 9 8 39 43 44 -4
7 Göztepe 29 12 10 7 42 47 43 -5
8 Sivasspor 29 12 12 5 38 45 41 -7
9 Kasımpaşa 29 11 11 7 46 46 40 0
10 Yeni Malatyaspor 29 10 11 8 34 38 38 -4
11 Antalyaspor 29 9 12 8 35 48 35 -13
12 Akhisarspor 29 9 13 7 38 48 34 -10
13 Bursaspor 29 9 14 6 35 40 33 -5
14 Aytemiz Alanyaspor 29 9 15 5 45 50 32 -5
15 Gençlerbirliği 29 7 13 9 35 46 30 -11
16 Atiker Konyaspor 29 7 14 8 31 36 29 -5
17 Osmanlıspor FK 29 7 14 8 41 50 29 -9
18 Karabükspor 29 3 23 3 19 66 12 -47
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 31 17 5 9 62 36 60 +26
2 Ümraniyespor 31 17 8 6 45 30 57 +15
3 MKE Ankaragücü 31 16 7 8 47 33 56 +14
4 Gazişehir Gaziantep FK 31 15 8 8 55 29 53 +26
5 Boluspor 31 16 10 5 47 27 53 +20
6 Altınordu 31 14 10 7 51 43 49 +8
7 Elazığspor 31 13 10 8 48 35 47 +13
8 BB Erzurumspor 31 12 9 10 48 40 46 +8
9 İstanbulspor 31 13 11 7 38 34 46 +4
10 Balıkesirspor Baltok 31 14 11 6 50 44 45 +6
11 Giresunspor 31 11 12 8 43 38 41 +5
12 Adanaspor 31 11 13 7 38 47 40 -9
13 Adana Demirspor 31 10 14 7 40 43 37 -3
14 Eskişehirspor 31 10 14 7 54 53 34 +1
15 Denizlispor 31 9 15 7 36 44 34 -8
16 Samsunspor 31 7 11 13 26 39 34 -13
17 Manisaspor 31 7 21 3 30 70 15 -40
18 Gaziantepspor 31 2 25 4 13 86 7 -73
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 31 22 4 5 59 13 71 +46
2 Menemen Belediyespor 31 21 4 6 61 21 69 +40
3 Afjet Afyonspor 31 19 5 7 56 29 64 +27
4 Keçiörengücü 31 18 7 6 74 37 60 +37
5 Sivas Belediyespor 31 17 5 9 50 25 60 +25
6 Sancaktepe Belediyespor 31 15 6 10 50 29 55 +21
7 İnegölspor 31 15 9 7 45 39 52 +6
8 Sarıyer 31 12 14 5 40 40 41 0
9 Etimesgut Belediyespor 31 11 12 8 38 38 41 0
10 Kastamonuspor 1966 31 12 16 3 42 40 39 +2
11 Tokatspor 31 10 12 9 34 43 39 -9
12 Eyüpspor 31 11 16 4 51 59 37 -8
13 Amed Sportif 31 10 14 7 36 40 34 -4
14 Bucaspor 31 9 15 7 45 56 31 -11
15 Tuzlaspor 31 8 16 7 36 48 31 -12
16 Bodrumspor 31 8 16 7 35 51 31 -16
17 Kocaeli Birlikspor 31 4 23 4 26 69 13 -43
18 Mersin İdmanyurdu 31 1 29 1 18 119 17 -101
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 31 22 3 6 58 21 72 +37
2 Kemerspor 2003 31 15 5 11 61 40 56 +21
3 Bayburt Grup Özel İdare 31 15 6 10 44 29 55 +15
4 Bayrampaşa 31 14 8 9 38 31 51 +7
5 Düzcespor 31 13 7 11 39 33 50 +6
6 Ofspor 31 14 11 6 34 25 48 +9
7 Halide Edip Adıvar SK 31 12 8 11 43 29 47 +14
8 Erbaaspor 31 12 10 9 44 36 45 +8
9 Batman Petrolspor 31 11 9 11 39 32 44 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 31 10 13 8 39 42 38 -3
11 Çatalcaspor 31 9 13 9 26 34 36 -8
12 Kozan Belediyespor 31 10 16 5 39 48 35 -9
13 Yomraspor 31 9 14 8 22 40 35 -18
14 Erzin Belediyespor 31 9 16 6 31 47 33 -16
15 12 Bingölspor 31 6 13 12 27 41 30 -14
16 Bergama Belediyespor 31 7 16 8 32 52 29 -20
17 Orhangazi Belediyespor 31 5 14 12 26 47 27 -21
18 Çanakkale Dardanel SK 31 5 16 10 34 49 25 -15
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
20.04.2018 20:00 İstanbul Başakşehir - Kayserispor
21.04.2018 19:00 Aytemiz Alanyaspor - Galatasaray
21.04.2018 16:00 Trabzonspor - Demir Grup Sivasspor
21.04.2018 13:30 Gençlerbirliği - Osmanlispor FK
21.04.2018 13:30 Kardemir Karabükspor - Bursaspor
22.04.2018 19:00 Beşiktaş - Evkur Yeni Malatyaspor
22.04.2018 16:00 Atiker Konyaspor - Kasımpaşa
22.04.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor - Göztepe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
20.04.2018 18:00 Altınordu - Manisaspor
21.04.2018 15:00 Boluspor - İstanbulspor
21.04.2018 13:00 Elazığspor - Adanaspor
21.04.2018 15:00 Gaziantepspor - Eskişehirspor
22.04.2018 15:30 Ankaragücü - Gaziantep Bykşhr Bld.
22.04.2018 13:00 Samsunspor - Denizlispor
22.04.2018 18:00 Balıkesirspor - Umraniyespor
22.04.2018 18:00 Ç.Rizespor - Giresunspor
22.04.2018 15:30 Adana D.Spor - Erzurum BB
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.04.2018 15:30 Afjet Afyonspor - Kastamonuspor
22.04.2018 15:30 Bodrumspor - Etimesgut Belediyespor
22.04.2018 15:30 Tuzlaspor - Eyüpspor
22.04.2018 15:30 Mersin İ.Y. - Sarıyer
22.04.2018 15:30 Tokatspor - İnegölspor
22.04.2018 15:30 Keçiörengücü - Amed Sportif
22.04.2018 15:30 Bucaspor - Menemen Bld.
22.04.2018 15:30 4 Eylül Bld. - Kocaeli Birlik Spor
22.04.2018 15:30 Hatayspor - Sancaktepespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.04.2018 15:30 Erzin Belediyespor - Ofspor
22.04.2018 15:30 Orhangazispor - Erbaaspor
22.04.2018 15:30 Yomraspor - Bayburt Genclikspor
22.04.2018 15:30 12 Bingolspor - Dardanelspor
22.04.2018 15:30 Catalcaspor - Kozan Belediyespor
22.04.2018 15:30 Manisa Büyükşehir Belediyespor - Batman Pet.
22.04.2018 15:30 Bayrampaşa - Bergama Belediyespor
22.04.2018 15:30 Tekirova Bld. - Halide Edip Adivar Spor
22.04.2018 15:30 Duzcespor - Yeni Altindag Belediyespor
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI