Bugun...

Venezuela’daki Destabilizasyon Operasyonunda Kolombiya’nın Rolü

Para-militer grupların varlığı Kolombiya ve Venezuela arasında uzun süreli yüksek gerilime kaynaklık etmektedir. Devlet Başkanı Maduro kısa süre önce Venezuela sınırları içerisinde 30 ayrı para-militer grubun faaliyet gösterdiğini açıklamıştı.
facebook-paylas
 Tarih: 02-11-2015 17:35:47  -   Güncelleme: 02-11-2015 17:45:47

Venezuela’daki Destabilizasyon Operasyonunda Kolombiya’nın Rolü

Para-militer grupların varlığı Kolombiya ve Venezuela arasında uzun süreli yüksek gerilime kaynaklık etmektedir. Devlet Başkanı Maduro kısa süre önce Venezuela sınırları içerisinde 30 ayrı para-militer grubun faaliyet gösterdiğini açıklamıştı.

 

Venezuela’da görülen bu yoğunlaşma, aynı zamanda Kolombiya’nın FARC ve ELN ile barış süreci devam ederken para-militer gruplara çözüm olarak açtığı bir alan olarak öne çıktı. Tabi bu faaliyet alanları yalnızca Venezuela ile sınırlı değil, oldukça geniş: Meksika, Honduras, Guatemala ve son olarak Paraguay bu kapsamda yer almaktadırlar.  


Alvaro Uribe’nin Devlet Başkanlığı döneminde gerilla hareketlerine karşı “barış operasyonları” yapılırken, sağcı- neoliberal politikalara karşı muhalefet eden sol yapılanmaların bastırılması için ayrıca Orian (Yunan mitolojisinde dev avcı) askeri operasyonu başlatılmıştı. Bu ülke genelinde ordunun dahil edildiği bir sürek avı tarzında geliştirildi.


Kolombiya yönetimi “teröre karşı” yürütülen bu operasyonlara oldukça “eğlenceli” bir isim vermeyi ihmal etmemişlerdi. Operasyonlarda devlet yanlısı olduğunu açıklamayan, destek vermeyenlerin infaz edilmelerine yönelik “pozitif yanlışlar” stratejisi uygulanmaktaydı. Bu şekilde binlerce insan kontra gruplar, sağcı milisler, istihbarat, ordu, polis eşliğinde kaybedildiler veya doğrudan bulundukları mahallerde öldürüldüler. Kıyımın boyutu iyice rahatsız edici olmaya başladığında ilk itiraz ordudan geldi. Ordu yönetimi, Başkan Uribe’yi ülke genelinde terör politikası izlediğinden ötürü suçlamaktaydı. 


Venezuela’da para-militer gruplar daha önceki yönetimler döneminde 1997 yılına kadar faaliyet göstermişlerdi. Toprak sahiplerinin talimatlarıyla Apuro bölgesinde bulunan bu şebekelerin General Enrique Medina Gomez tarafından istihdam edildikleri biliniyordu. 
Kolombiya’nın en ünlü para-militer grubu olan AUC’un (the United Defense Forces of Colombia) lideri Carlos Castaño daha sonraları, Venezuela sınırında yaklaşık 140 Venezuela’lı iş adamı ve toprak sahibiyle görüşmeler yaptıklarını doğrulamıştı. 


2002 yılındaysa bu Kolombiya para-militer grubundan esinlenerek AUV’un (the United Defense Forces of Venezuela) kurulduğu bir video yayınıyla (Komutan Antonio) açıklandı. Hugo Chavez askeri hedef olarak seçilmişti. AUC lideri Carlos Castaño, AUV’un kendileriyle koordineli çalışmakta olduğunu doğrulamıştı. Bu sıralarda yaklaşık 500 kişilik kontra gücü Venezuela topraklarında faaliyete geçmişti. 
1999 yılından itibaren çok sayıda köylü ve yerli lider bu gruplar tarafından öldürülmüşlerdi. Cinayetler daha çok Kolombiya sınırındaki Zulia Eyaletinde işlenmekteydi. 2004 yılında Venezuela güvenlik güçleri başkent Caracas’ın hemen dışında bulunan Daktari çiftliği’nde bir eğitim kampı olduğunu tespit ettiler. Muhalefetin önde gelen liderlerinden Robert Alonso’nun aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklandı. Para-militer grupların lideri olan Geovanny Velasquez Zambrano El Cezire’ye verdiği bir röportajda muhalefet lideri Manuel Rosales’in Hugo Chavez’i öldürtmek için adam kiraladığını itiraf etmişti. Aynı şekilde yaklaşık 2500 kontra gücünün o sıralarda Venezuela sınırlarında faaliyette olduklarını eklemişti. Şubat ve Mart 2010 tarihlerinde Tachira eyaletindeki Venezuela Sosyalist Birlik Partisi mensuplarına yönelik cinayetler Kolombiya’lı para-militer gruplar tarafından gerçekleştirilmişlerdi. Venezuela güvenlik birimleri tarafından Merida ve Baruta kentleri arasında bir dizi eğitim kampının varlığına dair bir çok istihbarat edinildiği açıklandı. Bu sıralarda kontra grupların dağınık ve düşük-profil sergilemeye özen gösterdikleri Venezuela yetkilileri tarafından bildirilmişti. Aynı zaman diliminde yaklaşık 200 köylü ve yerli lider katledildiler. 


Para-militer operasyon grupları çalışma tarzı olarak, terör, şantaj, öldürme, işkence ve gasp yöntemlerini uyguladılar. Kırsal kesimde veya kentlerde topluluklara “bedeli ödenmek” üzere “koruma”teklif eden bu terör grupları kendilerine karşı çıkıldığında işkence, ve öldürme gibi yöntemlerle etkili olmaya çalıştılar. 
Alım satım işlerinden komisyon alma yine ticari işlerin yürütülmesi için alınan bedellerden biridir.Yine köylüleri göçe zorlayarak mal ve mülklerine el koymak, topraklarını işgal etmek işledikleri cürümlerden bazıları olarak öne çıkmaktadır. Bu faaliyetlerinde yerel otoritelerin desteğini almaya çalışmak, işbirliği mekanizması oluşturarak, rüşvet, komisyon vs. halkın çaresiz duruma itilmesine neden olmaktadır. Yine Venezuela devrimci kurumlarına sızmak, devlet ve bürokrasi katında etkili olmak, yürüttükleri mafya operasyonları için kontra güçlere avantaj sağlamaktadır. 


Kontra örgütlenmeler muhalif gruplarla doğrudan işbirliği içerisinde olurlarken, bu bağlantıların dışında kalan “muhalif” kesimler olduğu takdirde ilişki zincirine katılmaları için her yol denenmektedir. Bu çalışmalar sağcı yöneticilerin bulunduğu kentlerde çok daha geniş imkanlarla desteklenmekte ve sağcı topluluklara silahlı eğitim dahil bir dizi çalışma olanağı sağlanmaktadır. Bu para-militer gruplar için narko-trafik ve kaçakçılık gibi ürünler oldukça karlı gelir kaynaklarıdır. 
Kolombiya’da Uribe’nin Başkan olduğu dönemde Venezuela’daki muhalefet grupları ve para-militer güçlerin desteklenmesi için resmi düzeyde açık faaliyetler yürütülmüştü. Bu nedenle iki ülke arasında ilişkiler oldukça gerilimliydi. Uribe Başkanlık görevinden ayrıldıktan sonra bu kez Venezuela muhalefetinin “akıl hocası” oldu. 
Özellikle sınır kesimindeki Zulia’da Kolombiya faaliyetleri resmi düzeye sıçratılmıştı. Zulia  ve Kolombiya polis teşkilatları arasında Zulia polisinin eğitimi için anlaşmaya varılmıştı. Daha Uribe’nin başkanlığı döneminde bu bölgeye “örtülü” tarzda 100 civarında askeri ajan sızdırılmıştı. 


Alvaro Uribe, Kolombiya’da para-militer güçlerin yaratıcısı ve bu örgütlenmeler için “anahtar” niteliğindeydi. Özellikle Antioquia Valisi olduğu dönemde bu örgütlerin gelişimleri için doğrudan resmi olanaklar sağlamıştı. 
Başkan Uribe döneminde istihbarat servisinde (DAS) enformasyon bölümünün başında bulunan Rafael Garcia, AUC ve başka kontra grupların istihbarat servisi vasıtasıyla ülke genelinde Uribe muhaliflerine karşı kampanya yürüttüklerini ifşa etmişti. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez bu grupların ana hedefleriydi. 
Venezuela muhalefeti ve Kolombiya’nın para-militer grupları arasındaki bağlantıları ortaya koyan daha bir çok olay ortaya çıkmıştı. 


Venezuela muhalefetinin önde gelen gençlik aktivistlerinden Lorent Salehtutuklanıp sorgulandığında Kolombiya’da Uribe ve başka yöneticilerle görüştüğü, Venezuela’da silahlı grupların oluşturulması ve politik hedefler için eğitim konusunda anlaşmaya vardıklarını itiraf etmişti. Bundan daha ötesi 2014 yılında PSUV Milletvekili Robert Serra bu türden kontra grupların suikasti sonucunda hayatını kaybetmişti. Yine üst düzey devlet görevlilerinden üç kişi daha kontra suikastlerde öldürüldüler. 


Bu cinayetlerden ötürü iki muhalefet aktivisti ve bir kadın suçları sabit görülerek cezalandırıldılar. 
Rafael Perez Venta kayıtlara geçen açıklamasında bu şahısların Kolombiya’daki kontra kamplarında askeri eğitim aldıklarını doğrulamıştı. Perez itiraflarında bazı muhalefet liderlerinin kendisine 2014 protesto gösterileri sırasında olayları soruşturan Başsavcılığa bir grup militanın saldırı düzenlemesi için ödeme yaptıklarını itiraf etmişti. Rafael Perez ayrıca Venezuela’da Hükümeti provoke etmek amacıyla bir dizi şiddet eylemleri yapmaları için finanse edildiklerini açıkladı. 


Bir çok ek kanıt bu açıklamaları doğruluyordu. Kontra gruplara mensup olan bazı politikacılar muhalefetin çekirdek yapısında yer almışlardı. Muhalefetin liderlerinden Leopoldo Lopez yanında Rafael Perez ve bir dizi koruma (kontra) eskortluk ederken görüntülenmişti. Yanlarında yine muhalefet liderlerinden Maria Corina Machado ve Lopez’in eşi Lilian Tintori bulunuyordu. 


2002 yılında Başkan Chavez’e yönelik darbe girişiminde bu çekirdek grup büyük rol oynamıştı. Darbe sürecinde “kimliği belirsiz”elinde sniper olan bir suikastçi, göstericileri ve Chavez yanlılarını hedef alarak daha büyük kaos yaratmaya çalışmıştı. Kolombiya sınır kesiminde yapılan kaçakçılık ve uyuşturucu trafiği bu grupların kendilerini finanse etmeleri için uygun bir ortam sağlıyordu. 
Kontra operasyonlar muhalefete daha büyük toplumsal destek ve meşruiyet sağlamak amacıyla  bizzat muhalefet liderlerinden Leopoldo Lopez’ hedef almıştı. Daha doğrusu Lopez muhalefet politikaların destek sağlanması için gözden çıkarılmıştı.


Venezuela Hükümeti, böylesi bir suikastle muhalefetin kendilerine bir kahraman yaratarak Hükümeti devirme girişimlerinde kaos yaratma ve kitlesel destek sağlama amacıyla kullanmak istediklerini açıklamıştı. 
Bizzat Lopez’in karısı CNN’e yaptığı açıklamada suikast girişimleri ve ölüm tehditleri karşısında Venezuela Hükümetinin kocasını korumak için önlemler aldığını doğrulamıştı. 


Kolombiya’nın eski Devlet Başkanı (2002-2010) sonraki dönemde Senatör Alvaro Uribe, Kolombiya’nın rolünü açıkça ilan etmişti: “Biz, hepimiz, Venezuela’nın demokratik muhalefetini  şu anda Maduro tarafından temsil edilen Castrocu-Chavezci diktatörlüğü yenilgiye uğratıncaya kadar destekleyeceğiz.”
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro zaten daha önce yaptığı bir açıklamada kontra örgütlenmelerin arkasında Kolombiya ve Venezuela’lı politik-sosyal nüfuz sahibi elitlerin olduğunu açıklamıştı. Ancak bu politikalarda Kolombiya’nın destek aldığı bir ülke daha vardı, bu Amerika’ydı.

Ahmet Akif Mücek

 

  Bu haber 2337 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Makale Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
21.09.2018 20:00 Erzurum BB 0 - 1 Ankaragücü
21.09.2018 20:00 Bursaspor 0 - 0 İstanbul Başakşehir
22.09.2018 19:00 Trabzonspor 1 - 2 Göztepe
22.09.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 0 Ç.Rizespor
22.09.2018 16:00 Kayserispor 0 - 2 Atiker Konyaspor
23.09.2018 16:00 Kasımpaşa 1 - 2 Aytemiz Alanyaspor
23.09.2018 19:00 Antalyaspor 2 - 1 Demir Grup Sivasspor
23.09.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor 3 - 0 Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI