Bugun...
SON DAKİKA

Venezuela’daki Destabilizasyon Operasyonunda Kolombiya’nın Rolü

Para-militer grupların varlığı Kolombiya ve Venezuela arasında uzun süreli yüksek gerilime kaynaklık etmektedir. Devlet Başkanı Maduro kısa süre önce Venezuela sınırları içerisinde 30 ayrı para-militer grubun faaliyet gösterdiğini açıklamıştı.
facebook-paylas
 Tarih: 02-11-2015 17:35:47  -   Güncelleme: 02-11-2015 17:45:47

Venezuela’daki Destabilizasyon Operasyonunda Kolombiya’nın Rolü

Para-militer grupların varlığı Kolombiya ve Venezuela arasında uzun süreli yüksek gerilime kaynaklık etmektedir. Devlet Başkanı Maduro kısa süre önce Venezuela sınırları içerisinde 30 ayrı para-militer grubun faaliyet gösterdiğini açıklamıştı.

 

Venezuela’da görülen bu yoğunlaşma, aynı zamanda Kolombiya’nın FARC ve ELN ile barış süreci devam ederken para-militer gruplara çözüm olarak açtığı bir alan olarak öne çıktı. Tabi bu faaliyet alanları yalnızca Venezuela ile sınırlı değil, oldukça geniş: Meksika, Honduras, Guatemala ve son olarak Paraguay bu kapsamda yer almaktadırlar.  


Alvaro Uribe’nin Devlet Başkanlığı döneminde gerilla hareketlerine karşı “barış operasyonları” yapılırken, sağcı- neoliberal politikalara karşı muhalefet eden sol yapılanmaların bastırılması için ayrıca Orian (Yunan mitolojisinde dev avcı) askeri operasyonu başlatılmıştı. Bu ülke genelinde ordunun dahil edildiği bir sürek avı tarzında geliştirildi.


Kolombiya yönetimi “teröre karşı” yürütülen bu operasyonlara oldukça “eğlenceli” bir isim vermeyi ihmal etmemişlerdi. Operasyonlarda devlet yanlısı olduğunu açıklamayan, destek vermeyenlerin infaz edilmelerine yönelik “pozitif yanlışlar” stratejisi uygulanmaktaydı. Bu şekilde binlerce insan kontra gruplar, sağcı milisler, istihbarat, ordu, polis eşliğinde kaybedildiler veya doğrudan bulundukları mahallerde öldürüldüler. Kıyımın boyutu iyice rahatsız edici olmaya başladığında ilk itiraz ordudan geldi. Ordu yönetimi, Başkan Uribe’yi ülke genelinde terör politikası izlediğinden ötürü suçlamaktaydı. 


Venezuela’da para-militer gruplar daha önceki yönetimler döneminde 1997 yılına kadar faaliyet göstermişlerdi. Toprak sahiplerinin talimatlarıyla Apuro bölgesinde bulunan bu şebekelerin General Enrique Medina Gomez tarafından istihdam edildikleri biliniyordu. 
Kolombiya’nın en ünlü para-militer grubu olan AUC’un (the United Defense Forces of Colombia) lideri Carlos Castaño daha sonraları, Venezuela sınırında yaklaşık 140 Venezuela’lı iş adamı ve toprak sahibiyle görüşmeler yaptıklarını doğrulamıştı. 


2002 yılındaysa bu Kolombiya para-militer grubundan esinlenerek AUV’un (the United Defense Forces of Venezuela) kurulduğu bir video yayınıyla (Komutan Antonio) açıklandı. Hugo Chavez askeri hedef olarak seçilmişti. AUC lideri Carlos Castaño, AUV’un kendileriyle koordineli çalışmakta olduğunu doğrulamıştı. Bu sıralarda yaklaşık 500 kişilik kontra gücü Venezuela topraklarında faaliyete geçmişti. 
1999 yılından itibaren çok sayıda köylü ve yerli lider bu gruplar tarafından öldürülmüşlerdi. Cinayetler daha çok Kolombiya sınırındaki Zulia Eyaletinde işlenmekteydi. 2004 yılında Venezuela güvenlik güçleri başkent Caracas’ın hemen dışında bulunan Daktari çiftliği’nde bir eğitim kampı olduğunu tespit ettiler. Muhalefetin önde gelen liderlerinden Robert Alonso’nun aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklandı. Para-militer grupların lideri olan Geovanny Velasquez Zambrano El Cezire’ye verdiği bir röportajda muhalefet lideri Manuel Rosales’in Hugo Chavez’i öldürtmek için adam kiraladığını itiraf etmişti. Aynı şekilde yaklaşık 2500 kontra gücünün o sıralarda Venezuela sınırlarında faaliyette olduklarını eklemişti. Şubat ve Mart 2010 tarihlerinde Tachira eyaletindeki Venezuela Sosyalist Birlik Partisi mensuplarına yönelik cinayetler Kolombiya’lı para-militer gruplar tarafından gerçekleştirilmişlerdi. Venezuela güvenlik birimleri tarafından Merida ve Baruta kentleri arasında bir dizi eğitim kampının varlığına dair bir çok istihbarat edinildiği açıklandı. Bu sıralarda kontra grupların dağınık ve düşük-profil sergilemeye özen gösterdikleri Venezuela yetkilileri tarafından bildirilmişti. Aynı zaman diliminde yaklaşık 200 köylü ve yerli lider katledildiler. 


Para-militer operasyon grupları çalışma tarzı olarak, terör, şantaj, öldürme, işkence ve gasp yöntemlerini uyguladılar. Kırsal kesimde veya kentlerde topluluklara “bedeli ödenmek” üzere “koruma”teklif eden bu terör grupları kendilerine karşı çıkıldığında işkence, ve öldürme gibi yöntemlerle etkili olmaya çalıştılar. 
Alım satım işlerinden komisyon alma yine ticari işlerin yürütülmesi için alınan bedellerden biridir.Yine köylüleri göçe zorlayarak mal ve mülklerine el koymak, topraklarını işgal etmek işledikleri cürümlerden bazıları olarak öne çıkmaktadır. Bu faaliyetlerinde yerel otoritelerin desteğini almaya çalışmak, işbirliği mekanizması oluşturarak, rüşvet, komisyon vs. halkın çaresiz duruma itilmesine neden olmaktadır. Yine Venezuela devrimci kurumlarına sızmak, devlet ve bürokrasi katında etkili olmak, yürüttükleri mafya operasyonları için kontra güçlere avantaj sağlamaktadır. 


Kontra örgütlenmeler muhalif gruplarla doğrudan işbirliği içerisinde olurlarken, bu bağlantıların dışında kalan “muhalif” kesimler olduğu takdirde ilişki zincirine katılmaları için her yol denenmektedir. Bu çalışmalar sağcı yöneticilerin bulunduğu kentlerde çok daha geniş imkanlarla desteklenmekte ve sağcı topluluklara silahlı eğitim dahil bir dizi çalışma olanağı sağlanmaktadır. Bu para-militer gruplar için narko-trafik ve kaçakçılık gibi ürünler oldukça karlı gelir kaynaklarıdır. 
Kolombiya’da Uribe’nin Başkan olduğu dönemde Venezuela’daki muhalefet grupları ve para-militer güçlerin desteklenmesi için resmi düzeyde açık faaliyetler yürütülmüştü. Bu nedenle iki ülke arasında ilişkiler oldukça gerilimliydi. Uribe Başkanlık görevinden ayrıldıktan sonra bu kez Venezuela muhalefetinin “akıl hocası” oldu. 
Özellikle sınır kesimindeki Zulia’da Kolombiya faaliyetleri resmi düzeye sıçratılmıştı. Zulia  ve Kolombiya polis teşkilatları arasında Zulia polisinin eğitimi için anlaşmaya varılmıştı. Daha Uribe’nin başkanlığı döneminde bu bölgeye “örtülü” tarzda 100 civarında askeri ajan sızdırılmıştı. 


Alvaro Uribe, Kolombiya’da para-militer güçlerin yaratıcısı ve bu örgütlenmeler için “anahtar” niteliğindeydi. Özellikle Antioquia Valisi olduğu dönemde bu örgütlerin gelişimleri için doğrudan resmi olanaklar sağlamıştı. 
Başkan Uribe döneminde istihbarat servisinde (DAS) enformasyon bölümünün başında bulunan Rafael Garcia, AUC ve başka kontra grupların istihbarat servisi vasıtasıyla ülke genelinde Uribe muhaliflerine karşı kampanya yürüttüklerini ifşa etmişti. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez bu grupların ana hedefleriydi. 
Venezuela muhalefeti ve Kolombiya’nın para-militer grupları arasındaki bağlantıları ortaya koyan daha bir çok olay ortaya çıkmıştı. 


Venezuela muhalefetinin önde gelen gençlik aktivistlerinden Lorent Salehtutuklanıp sorgulandığında Kolombiya’da Uribe ve başka yöneticilerle görüştüğü, Venezuela’da silahlı grupların oluşturulması ve politik hedefler için eğitim konusunda anlaşmaya vardıklarını itiraf etmişti. Bundan daha ötesi 2014 yılında PSUV Milletvekili Robert Serra bu türden kontra grupların suikasti sonucunda hayatını kaybetmişti. Yine üst düzey devlet görevlilerinden üç kişi daha kontra suikastlerde öldürüldüler. 


Bu cinayetlerden ötürü iki muhalefet aktivisti ve bir kadın suçları sabit görülerek cezalandırıldılar. 
Rafael Perez Venta kayıtlara geçen açıklamasında bu şahısların Kolombiya’daki kontra kamplarında askeri eğitim aldıklarını doğrulamıştı. Perez itiraflarında bazı muhalefet liderlerinin kendisine 2014 protesto gösterileri sırasında olayları soruşturan Başsavcılığa bir grup militanın saldırı düzenlemesi için ödeme yaptıklarını itiraf etmişti. Rafael Perez ayrıca Venezuela’da Hükümeti provoke etmek amacıyla bir dizi şiddet eylemleri yapmaları için finanse edildiklerini açıkladı. 


Bir çok ek kanıt bu açıklamaları doğruluyordu. Kontra gruplara mensup olan bazı politikacılar muhalefetin çekirdek yapısında yer almışlardı. Muhalefetin liderlerinden Leopoldo Lopez yanında Rafael Perez ve bir dizi koruma (kontra) eskortluk ederken görüntülenmişti. Yanlarında yine muhalefet liderlerinden Maria Corina Machado ve Lopez’in eşi Lilian Tintori bulunuyordu. 


2002 yılında Başkan Chavez’e yönelik darbe girişiminde bu çekirdek grup büyük rol oynamıştı. Darbe sürecinde “kimliği belirsiz”elinde sniper olan bir suikastçi, göstericileri ve Chavez yanlılarını hedef alarak daha büyük kaos yaratmaya çalışmıştı. Kolombiya sınır kesiminde yapılan kaçakçılık ve uyuşturucu trafiği bu grupların kendilerini finanse etmeleri için uygun bir ortam sağlıyordu. 
Kontra operasyonlar muhalefete daha büyük toplumsal destek ve meşruiyet sağlamak amacıyla  bizzat muhalefet liderlerinden Leopoldo Lopez’ hedef almıştı. Daha doğrusu Lopez muhalefet politikaların destek sağlanması için gözden çıkarılmıştı.


Venezuela Hükümeti, böylesi bir suikastle muhalefetin kendilerine bir kahraman yaratarak Hükümeti devirme girişimlerinde kaos yaratma ve kitlesel destek sağlama amacıyla kullanmak istediklerini açıklamıştı. 
Bizzat Lopez’in karısı CNN’e yaptığı açıklamada suikast girişimleri ve ölüm tehditleri karşısında Venezuela Hükümetinin kocasını korumak için önlemler aldığını doğrulamıştı. 


Kolombiya’nın eski Devlet Başkanı (2002-2010) sonraki dönemde Senatör Alvaro Uribe, Kolombiya’nın rolünü açıkça ilan etmişti: “Biz, hepimiz, Venezuela’nın demokratik muhalefetini  şu anda Maduro tarafından temsil edilen Castrocu-Chavezci diktatörlüğü yenilgiye uğratıncaya kadar destekleyeceğiz.”
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro zaten daha önce yaptığı bir açıklamada kontra örgütlenmelerin arkasında Kolombiya ve Venezuela’lı politik-sosyal nüfuz sahibi elitlerin olduğunu açıklamıştı. Ancak bu politikalarda Kolombiya’nın destek aldığı bir ülke daha vardı, bu Amerika’ydı.

Ahmet Akif Mücek

 

  Bu haber 1620 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Makale Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 29 19 7 3 65 30 60 +35
2 Beşiktaş 29 17 4 8 56 24 59 +32
3 Medipol Başakşehir 29 18 6 5 49 29 59 +20
4 Fenerbahçe 29 16 4 9 58 31 57 +27
5 Trabzonspor 29 12 7 10 53 42 46 +11
6 Kayserispor 29 12 9 8 39 43 44 -4
7 Göztepe 29 12 10 7 42 47 43 -5
8 Sivasspor 29 12 12 5 38 45 41 -7
9 Kasımpaşa 29 11 11 7 46 46 40 0
10 Yeni Malatyaspor 29 10 11 8 34 38 38 -4
11 Antalyaspor 29 9 12 8 35 48 35 -13
12 Akhisarspor 29 9 13 7 38 48 34 -10
13 Bursaspor 29 9 14 6 35 40 33 -5
14 Aytemiz Alanyaspor 29 9 15 5 45 50 32 -5
15 Gençlerbirliği 29 7 13 9 35 46 30 -11
16 Atiker Konyaspor 29 7 14 8 31 36 29 -5
17 Osmanlıspor FK 29 7 14 8 41 50 29 -9
18 Karabükspor 29 3 23 3 19 66 12 -47
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 31 17 5 9 62 36 60 +26
2 Ümraniyespor 31 17 8 6 45 30 57 +15
3 MKE Ankaragücü 31 16 7 8 47 33 56 +14
4 Gazişehir Gaziantep FK 31 15 8 8 55 29 53 +26
5 Boluspor 31 16 10 5 47 27 53 +20
6 Altınordu 31 14 10 7 51 43 49 +8
7 Elazığspor 31 13 10 8 48 35 47 +13
8 BB Erzurumspor 31 12 9 10 48 40 46 +8
9 İstanbulspor 31 13 11 7 38 34 46 +4
10 Balıkesirspor Baltok 31 14 11 6 50 44 45 +6
11 Giresunspor 31 11 12 8 43 38 41 +5
12 Adanaspor 31 11 13 7 38 47 40 -9
13 Adana Demirspor 31 10 14 7 40 43 37 -3
14 Eskişehirspor 31 10 14 7 54 53 34 +1
15 Denizlispor 31 9 15 7 36 44 34 -8
16 Samsunspor 31 7 11 13 26 39 34 -13
17 Manisaspor 31 7 21 3 30 70 15 -40
18 Gaziantepspor 31 2 25 4 13 86 7 -73
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 31 22 4 5 59 13 71 +46
2 Menemen Belediyespor 31 21 4 6 61 21 69 +40
3 Afjet Afyonspor 31 19 5 7 56 29 64 +27
4 Keçiörengücü 31 18 7 6 74 37 60 +37
5 Sivas Belediyespor 31 17 5 9 50 25 60 +25
6 Sancaktepe Belediyespor 31 15 6 10 50 29 55 +21
7 İnegölspor 31 15 9 7 45 39 52 +6
8 Sarıyer 31 12 14 5 40 40 41 0
9 Etimesgut Belediyespor 31 11 12 8 38 38 41 0
10 Kastamonuspor 1966 31 12 16 3 42 40 39 +2
11 Tokatspor 31 10 12 9 34 43 39 -9
12 Eyüpspor 31 11 16 4 51 59 37 -8
13 Amed Sportif 31 10 14 7 36 40 34 -4
14 Bucaspor 31 9 15 7 45 56 31 -11
15 Tuzlaspor 31 8 16 7 36 48 31 -12
16 Bodrumspor 31 8 16 7 35 51 31 -16
17 Kocaeli Birlikspor 31 4 23 4 26 69 13 -43
18 Mersin İdmanyurdu 31 1 29 1 18 119 17 -101
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 31 22 3 6 58 21 72 +37
2 Kemerspor 2003 31 15 5 11 61 40 56 +21
3 Bayburt Grup Özel İdare 31 15 6 10 44 29 55 +15
4 Bayrampaşa 31 14 8 9 38 31 51 +7
5 Düzcespor 31 13 7 11 39 33 50 +6
6 Ofspor 31 14 11 6 34 25 48 +9
7 Halide Edip Adıvar SK 31 12 8 11 43 29 47 +14
8 Erbaaspor 31 12 10 9 44 36 45 +8
9 Batman Petrolspor 31 11 9 11 39 32 44 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 31 10 13 8 39 42 38 -3
11 Çatalcaspor 31 9 13 9 26 34 36 -8
12 Kozan Belediyespor 31 10 16 5 39 48 35 -9
13 Yomraspor 31 9 14 8 22 40 35 -18
14 Erzin Belediyespor 31 9 16 6 31 47 33 -16
15 12 Bingölspor 31 6 13 12 27 41 30 -14
16 Bergama Belediyespor 31 7 16 8 32 52 29 -20
17 Orhangazi Belediyespor 31 5 14 12 26 47 27 -21
18 Çanakkale Dardanel SK 31 5 16 10 34 49 25 -15
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
20.04.2018 20:00 İstanbul Başakşehir - Kayserispor
21.04.2018 19:00 Aytemiz Alanyaspor - Galatasaray
21.04.2018 16:00 Trabzonspor - Demir Grup Sivasspor
21.04.2018 13:30 Gençlerbirliği - Osmanlispor FK
21.04.2018 13:30 Kardemir Karabükspor - Bursaspor
22.04.2018 19:00 Beşiktaş - Evkur Yeni Malatyaspor
22.04.2018 16:00 Atiker Konyaspor - Kasımpaşa
22.04.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor - Göztepe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
20.04.2018 18:00 Altınordu - Manisaspor
21.04.2018 15:00 Boluspor - İstanbulspor
21.04.2018 13:00 Elazığspor - Adanaspor
21.04.2018 15:00 Gaziantepspor - Eskişehirspor
22.04.2018 15:30 Ankaragücü - Gaziantep Bykşhr Bld.
22.04.2018 13:00 Samsunspor - Denizlispor
22.04.2018 18:00 Balıkesirspor - Umraniyespor
22.04.2018 18:00 Ç.Rizespor - Giresunspor
22.04.2018 15:30 Adana D.Spor - Erzurum BB
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.04.2018 15:30 Afjet Afyonspor - Kastamonuspor
22.04.2018 15:30 Bodrumspor - Etimesgut Belediyespor
22.04.2018 15:30 Tuzlaspor - Eyüpspor
22.04.2018 15:30 Mersin İ.Y. - Sarıyer
22.04.2018 15:30 Tokatspor - İnegölspor
22.04.2018 15:30 Keçiörengücü - Amed Sportif
22.04.2018 15:30 Bucaspor - Menemen Bld.
22.04.2018 15:30 4 Eylül Bld. - Kocaeli Birlik Spor
22.04.2018 15:30 Hatayspor - Sancaktepespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.04.2018 15:30 Erzin Belediyespor - Ofspor
22.04.2018 15:30 Orhangazispor - Erbaaspor
22.04.2018 15:30 Yomraspor - Bayburt Genclikspor
22.04.2018 15:30 12 Bingolspor - Dardanelspor
22.04.2018 15:30 Catalcaspor - Kozan Belediyespor
22.04.2018 15:30 Manisa Büyükşehir Belediyespor - Batman Pet.
22.04.2018 15:30 Bayrampaşa - Bergama Belediyespor
22.04.2018 15:30 Tekirova Bld. - Halide Edip Adivar Spor
22.04.2018 15:30 Duzcespor - Yeni Altindag Belediyespor
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI