Yıldırım Kaya: AKP iktidarı bitiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya pandemi süreci ve sonrasını değerlendirdi.
 Tarih: 04-06-2020 12:40:40   Güncelleme: 04-06-2020 12:53:40
Yıldırım Kaya: AKP iktidarı bitiyor

 

 

Yıldırım Kaya yaptığı açıklamada yaşanan süreci değerlendirdi.

Yüksek bütçeli  bilimkurgu film senaryolarında yer bulabilecek bir olay gerçekleşti. 2020 yılına girer girmez, insanların hayatını yok eden ölümcül bir virüs hızla dünyayı sardı. Aynı hızla da öldürmeye başladı.

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan, Covid-19 (Koronavirüs) olarak adlandırılan virüse karşı insanlığı koruyacak ne bir aşı, ne de bir ilaç vardı. Evreni keşfe çıkan insan, ölümcül bir virüs karşısında korumasız ve çaresiz kaldı. Dünyanın tek hakimi olduğu bencilliğiyle, doğaya hükmettiğini düşünen insan, kendi neslinin bir virüsle yok olabileceği gerçeğiyle yüzleşti.

Virüsten korunmanın ve yayılma hızını kesmenin tek bir yolu vardı; o da herkesin kendini izole etmesiydi. Okullar, işyerleri, ibadethaneler, eğlence yerleri kapatıldı. Fiziksel mesafe kuralları koyuldu, dışarı çıkma yasağı getirildi; uçuşlar durduruldu, şehirlerarası ulaşım yasaklandı. Ve herkes en korunaklı yere, evlerine kapandı.

Ocak-Mayıs 2020 tarihleri arasında koronavirüs vaka sayısı dünya genelinde 6 milyonu aştı. Vakaların yaklaşık 373 bini ölümle sonuçlandı. Gelişmiş dediğimiz ülkelerde bile ölümlerin önüne geçilemedi. Sağlık sistemlerinin neoliberal politikalarla çökertildiği, halk sağlığının piyasalaştırıldığı gözler önüne serildi. Ticarileştirilen sağlık sistemlerinin beklenmedik salgınlara karşı aciz kaldığı görüldü.

Koronavirüs aşısı bulunana kadar belirlenen kurallar çerçevesinde yaşayacağız. Klasik olmakla birlikte bugün için söylenebilecek en doğru söz, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağıdır. Çünkü Koronavirüs aşısı bulunsa bile hayata eskisi gibi bakamayacağız.

İnsana, doğaya, hayvana farklı bir gözle bakacağız. Eğitimden sağlığa, beslenmeden barınmaya, politikadan ekonomiye, üretimden tüketime; hayattaki sıralamalarımızı az ya da çok, ama illaki değiştireceğiz.

SOSYAL DEVLETİN OLMADIĞI ÜLKELERDE HÜSRAN

Pandemi sürecinde üretmenin, paylaşmanın, dayanışmanın erdemini ve zorunluluğunu öğrendik. Devlet bütçelerinin aslan payıyla üretilen silahların hiçbir işe yaramadığını gördük. Dünyayı yok edebilecek silah gücüne sahip ülkelerin kedilerini koronavirüsün ölüm çemberinden koruyamadıklarına tanıklık ettik.

Koronavirüs ölüm dağıtırken eşit davransa da, sonuçları adaletli olmadı. Yine en büyük bedeli emekçiler ödedi. İşsiz kalan da, gelir kaybına uğrayan da, açlığa mahkum olan da emekçiler oldu.

Sosyal devletin geliştiği ülkeler vatandaşlarına ekonomik paketlerle destek sunup, ihtiyaçlarını karşılarken; sosyal devletin olmadığı, gelir dağılımının bozuk olduğu, sömürü düzeninin en acımasız şekliyle devam ettiği toplumlarda sonuç can yakıcı boyutlara ulaştı.AİLE DESTEK SİGORTASI HAYATA GEÇİRİLMELİ

Koronavirüsün ekonomik boyutları, dünyanın büyük bir bölümünde olduğu gibi Türkiye’de de yıkıcı oldu. İşsiz sayısı 8 milyondan, 16 milyona yaklaştı.  İşyerinin kapısına kilit vuranların sayısı 256 bini aştı. Ekonomimizin can damarı İstanbul’da, her 4 çalışandan biri işsiz kaldı; çalışanların yüzde 66’sı gelir kaybına uğradı.

Temel görevlerinden biri yoksulluğu ortadan kaldırmak ve sosyal güvenlik sistemini kurmak olan sosyal devlet işlevsiz hale getirildiği için ihtiyaç sahiplerine gerekli destek sağlanamadı. AKP’nin pansuman tedbirleri bu süreçte yeterli olamadı. İşverenin başvuru ve beyanı ile İş Kur üzerinden ödenen kısa çalışma ödeneği de kapsamının darlığı ve ücretin düşüklüğü nedeniyle amacına ulaşamadı. İşverene nefes aldıran kısa çalışma ödeneği emekçiyi mağdur etti. Sosyal devletten destek göremeyen milyonlar, belediyelerden destek talebinde bulundu.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2012 yılından bu yana  her fırsatta gündeme getirdiği, “Aile Destek Sigortası” ve “Gıda Bankası” aracılığı ile “Halk Kart” uygulaması hayata geçirilmiş olsaydı; milyonlarca aile açlıkla karşı karşıya kalmayacak, “yardım kolileriyle” incitilmeyecekti.

İhtiyaç sahibi ailelere yapılacak yardımlar; insan onurunu kırmadan,  kapı kapı dolaştırmadan her ay evin kadını adına açılan hesaplara yatırılarak ya da “Halk Kart” uygulaması ile karşılanacaktı.

Bunu gerçekleştirmek için, 2 Haziran’da açılacak olan TBMM’nin ilk görevi, “Aile Destek Sigortası’nı uygulamaya sokmak olmalıdır.

DÜZENİ DEĞİŞTİRECEK POLİTİKALAR HAYATA GEÇİRİLECEK

Pir Sultan Abdalın da dediği gibi “Bozuk düzende sağlam çark olmaz.” AKP var olan düzeni bir adım ileri taşımayı değil, yıkma yolunu seçti. CHP olarak bozuk düzeni değiştirme görevi bizdedir.

Pandemi sürecinde insanlık çok acı çekti; sevdiklerimizi kaybettik, işyerlerimizi kapattık, işimizi, gelirimizi kaybettik. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bir çıkış yolu her zaman vardır. Bu çıkış yolunu CHP olarak biz bulacağız. En başta sosyal devlete işlerlik kazandıracağız. Sosyal devleti herkesi şemsiyesi altına alacak şekilde etkin hale getireceğiz.

Tarım politikamızı sil baştan değiştireceğiz. Dört mevsim her türlü ürünün; meyvenin, sebzenin yetiştiği ülkemizde çiftçiye destek vereceğiz. Üretebildiklerimizi ithal değil, ihraç edecek politikaları hayata geçireceğiz. Halka sağlıklı ve ucuz ürün sunan üretici ve tüketici kooperatiflerinin kurulmasına öncülük ederek, tüm ülkeye yayılmasını sağlayacağız. Kooperatifler eliyle hem üreticiler, hem de tüketiciler yeni bir yaşamın olanaklarına kavuşacak.

Sosyal devlette sağlık en temel haktır. Sağlık sistemini herkesin parasız yararlanabileceği şekilde yeniden düzenleyeceğiz.  Pandemi sürecinde sağlıkçılarımızın ölümle yüz yüze insanüstü çalışmalarına tanıklık ettik. Sağlık emekçilerinin çalışma şartlarını, ücretlerini, sosyal haklarını, örgütlenme haklarını iyileştirecek ve güvence altına alacak politikaları hayata geçireceğiz. Toplum sağlığını korumak için sağlık sistemini olağanüstü durumlara hazır hale getirecek çalışmalara ivedilikle başlayacağız.

Eğitim politikamızı laik, demokratik ve bilimsel temellere oturtacağız. Eğitim hizmeti herkes için parasız ve adaletli olacak. Herkesin eğitime kolaylıkla erişmesi için gerekli koşulları oluşturacağız. Bütçeden eğitime daha fazla pay ayıracağız. Eğitim emekçilerine hak ettikleri ücret, sosyal haklar, iş güvencesi ve örgütlenme hakkını sağlayacağız.

Saray Hükümeti pandemi sürecinde uzaktan eğitimi herkese ulaştırma konusunda sınıfta kalmıştır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk EBA üzerinden uzaktan eğitime aktif katılan öğrenci sayısının 6 milyon 90 bin 383 kişi olduğunu açıkladı. Bu verilere göre, öğrencilerin sadece üçte biri, yani yaklaşık yüzde 33’ü uzaktan eğitime erişebilmiş; yüzde 66’sı ise EBA üzerinden uzaktan eğitime erişememiştir.

Bu sonuçlar, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayamadığımızı ve teknolojiden yeterli düzeyde faydalanamadığımızı ortaya koymaktadır.

Pandemi süreci bilimsel eğitimin önemini bir kez daha göstermiştir. Çünkü koronavirüse çareyi bilim insanları bulacaktır. Herkes bilim insanlarından insanlığı kurtaracak o güzel haberi beklemektedir. CHP olarak eğitimin plan ve programını bu çerçeve doğrultusunda yeniden düzenleyeceğiz.

HALKÇI BELEDİYELER TARİH YAZDI

Halkçı belediyelerimiz pandemi sürecinde hizmette kendilerini de aşan bir başarıya imza attılar. Devlet kurumlarının ve saray hükümetinin yapamadığını hakkıyla yerine getirdiler. AKP’nin tüm engellemelerine rağmen yardım talebinde bulunan herkese, hiçbir ayrım yapmadan, her türlü desteği ve hizmeti sundular. Bir yandan da sokakları, işyerlerini, ulaşım araçlarını, park ve bahçelerimizi dezenfekte ettiler.

CHP’li belediyeler sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlattı. İhtiyaç sahiplerine desteklerini sunarken gösterişten uzak, insan onuruna yakışır örnek davranış sergilediler. AKP’nin halkı inciterek yardım dağıtan gerçek yüzünü ortaya çıkardılar.


AKP HALKA HİZMETİ ENGELLEYEREK İKTİDARDA KALAMAZ

CHP’li halkçı belediyeler; hem koronavirüsle mücadele etti, hem halka hizmet sundu, hem de AKP’nin yasa dışı engellemelerini aşmak için olağanüstü çaba harcadılar.

Saray iktidarı, CHP’li belediyelerin halka destek olmasına, halkla bütünleşmesine engel olmak için bağış toplamalarını yasakladı, topladıkları bağışlara el koydu. Daha sonra ücretsiz ekmek dağıtmalarını yasakladı. Çoğunlukta oldukları belediye meclislerinde borçlanmalarına izin vermediler; son olarak da İstanbul Büyükşehir Belediyesinde halkın beyanı karşılığında yapılan yardımları engellediler.

Engellemelerin nedenini biliyoruz. Kendi yapmadıkları destekleri CHP’li belediyelerin yapmasını kabullenemiyorlar. Halkın CHP ile bütünleşmesini, kucaklaşmasını istemiyorlar. Oy karşılığı yardım paketi dağıttıkları insanların desteğini kaybetme riskini ortadan kaldırmak için çırpınıyorlar. Ancak artık halk gözünü açtı, kirli politikaları ellerinde patladı.

AKP İKTİDARI BİTİYOR

AKP iktidar ömrünü tamamlamıştır. Türkiye’yi uçurumun kenarına getiren politikaları sonucu, oy oranları son kamuoyu araştırmasına göre yüzde 35’lere kadar düşmüştür.

AKP'nin Meclis çoğunluğu yoktur. Kendi ifadeleriyle “topal ördek” konumundadırlar. İktidar gücünü MHP’nin desteğiyle sürdürebilmektedirler. MHP desteği olmazsa Meclis’ten tek bir kanun maddesi bile geçiremezler. Kişisel çıkarları doğrultusunda “kazan kazan” politikası uyguluyorlar. Onlar kazandıkça halk kaybediyor.

Başta CHP olmak üzere, tüm muhalefetin iktidar yolunu kapatmak ve parlamenter sistemi rafa kaldırmak için getirdikleri yüzde 50+1 “tek adam sistemi” ayaklarına dolanmış, ellerinde patlamıştır. Çünkü AKP ve MHP oylarının toplamı yüzde 40’ın altına düşmüştür.

Yapılacak bir seçimde Recep Tayyip Erdoğan’ın ya da Cumhur İttifakının desteklediği bir adayın Cumhurbaşkanı seçilme ihtimali  artık kalmamıştır. Çok açık görülmektedir ki yapılacak ilk seçimde Millet İttifakının adayı Cumhurbaşkanı  seçilecektir.

Son süreçte, AKP ve MHP Cumhur İttifakının iktidarda kalmasını garantileyecek yeni arayışlar içine girmiştir. Bu arayışlara, parlamenter sistemin yeniden getirilmesi de dahildir. AKP’nin yapacağı düzenlemelerle, iktidarını garantileyecek hamleler yapacağı görülmektedir.  20 Temmuz sivil darbesine ve bütün yetkileri tek elde toplamalarına rağmen ülkeyi yönetemediler. Tüm başarısızlıklara rağmen, iktidarı bırakmamak için her türlü girişimi yapmaya hazır olduklarını da görüyoruz.

YENİ ÖRGÜTLENME MODELİYLE HALKIN  İKTİDARI YAKIN

Bu konjonktürde iktidara en yakın parti CHP’dir. Millet İttifakının motor gücünü oluşturan CHP’nin süreci rehavete kapılmadan iyi yönetmesi gerekir. Bunu gerçekleştirmenin yolu da yeni bir çalışma tarzını, örgütlenme modelini ve mücadele anlayışını hayata geçirmekten geçiyor.

31 Mart Yerel Seçimlerinde yürüttüğümüz siyaset tarzını daha da yukarılara taşımalıyız. Toplumun her kesimine ulaşmalı; ittifak partileriyle bu hedef doğrultusunda ilişkilerimizi daha da geliştirmeliyiz. 

Artık klasik dikey ve hiyerarşik örgütlenmeler bugünün ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bugün ihtiyacımız olan, yatay örgütlenmeyle bir araya gelen, sarmaşık gibi birbirini saran örgütlenme modelidir. Sendikaların, odaların, derneklerin, kooperatiflerin, meslek kuruluşlarının…vb  sivil inisiyatiflerin partimizle kuracağı ilişkilerle herkesi kucaklayacak, “Halk Sarmaşığı” örgütlenme modelini hayata geçirmeliyiz.

CHP iktidara yürürken, pandemi sürecinde çok iyi sınav veren belediyelerimizin de dolaylı yollardan iktidar mücadelesinin içinde yer alması sağlanmalıdır. Yerel yönetimler eğitimde, üretimde, sosyal devlet politikalarının uygulanmasında daha fazla sorumluluk almalıdır.

CHP’nin zaman kaybetmeden yarın seçim olacakmış anlayışıyla yola koyulması gerek. Millet İttifakı, demokrasi güçleri ve yerel yönetimlerimizle koordineli çalışmayı şimdiden örgütlemeliyiz.

İktidar odaklı düşünceler geliştirmeli ve kararlarımızı iktidarı hedefleyerek almalıyız. Kadınlarımızı, gençlerimizi ve emekçilerimizi üretim ve yönetim alanlarında söz ve karar sahibi yapmalıyız. Pandemi sürecinde de gördük ki kadınların yönettiği ülkelerde koronavirüsle mücadelede diğer ülkelere göre daha başarılı sonuçlar alındı. Biz de kadınlarımızın ve gençlerimizin daha fazla sorumluluk almaları için yollarını açmalıyız.

EŞİT KOŞULLARDA BİRARADA YAŞAMAK İÇİN

Demokrasi, insan hakları, barış, özgürlük ve eşitlik gibi evrensel değerler insanlığın ortak paydalarıdır. AKP’nin Kürtleri ötekileştiren, terörist ilan eden, seçtiği milletvekillerini hapse atan, belediye başkanlarını ve muhtarları görevden alıp yerine kayyum atayarak, tutuklayan politikaları, Türkiye’nin barışına saplanan bir hançerdir.

AKP, MHP’nin desteğini kaybetmemek için Kürtlerin  özgür iradesiyle seçtiklerini yok saymaktadır. Seçimde halkın desteğiyle alamadığı belediyelere, kayyum atayarak darbe yapmaktadır. AKP halkın seçtiği belediyelere  kayyum atayarak, halkçı politikalar uygulayan belediyelerimize de aba altından sopa göstermektedir.

AKP’nin tek adam diktatörlüğüne karşı, demokrasi güçlerinin birlikte mücadeleyi önlerine koymaları bir zorunluluktur. Çünkü demokrasi yoksa özgürlük de, barış da, huzur da yoktur.  Demokrasi yoksa Cumhuriyet tehlikededir.

Demokrasiden yana olanların birlikteliği sağlandığında, başarının kaçınılmaz olduğunun en güzel örneği, 31 Mart Yerel Seçimleridir. Millet ittifakı ile demokrasi güçleri yan yana geldiğinde, iktidar da gelmektedir.

Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sadece ülkemiz için değil, aynı zamanda dünya demokratlarına yapmış olduğu birlikte mücadele çağırısının ne kadar değerli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Dünyayı etkisi altına alan kapitalist sömürü sistemine karşı kazanmanın yolu; demokratların birlikte mücadele edip, birlikte yönetme kararlılığını ortaya koymalarından ve emekçileri, yoksulları, ezilenleri örgütlemekten geçiyor.

KILIÇDAROĞLU DOKTRİNİ BİZİ İKTİDARA TAŞIYACAK

Türkiye’nin kangrenleşen sorunlarının çözüm yolu Kılıçdaroğlu Doktrininde gizlidir. Nasıl ki 31 Mart Yerel Seçimlerinde Kılıçdaroğlu Doktrinini uygulayarak sonuç aldık; toplumun her kesimiyle bağ kurduk, önyargıları büyük ölçüde yıktık. Bugün de Kılıçdaroğu Doktrini ile halk için, halkla birlikte mücadele ederek, halkın İktidarını kuracağız.


HALKIN İKTİDARI İÇİN
 

Yüksek bütçeli  bilimkurgu film senaryolarında yer bulabilecek bir olay gerçekleşti. 2020 yılına girer girmez, insanların hayatını yok eden ölümcül bir virüs hızla dünyayı sardı. Aynı hızla da öldürmeye başladı.

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan, Covid-19 (Koronavirüs) olarak adlandırılan virüse karşı insanlığı koruyacak ne bir aşı, ne de bir ilaç vardı. Evreni keşfe çıkan insan, ölümcül bir virüs karşısında korumasız ve çaresiz kaldı. Dünyanın tek hakimi olduğu bencilliğiyle, doğaya hükmettiğini düşünen insan, kendi neslinin bir virüsle yok olabileceği gerçeğiyle yüzleşti.

Virüsten korunmanın ve yayılma hızını kesmenin tek bir yolu vardı; o da herkesin kendini izole etmesiydi. Okullar, işyerleri, ibadethaneler, eğlence yerleri kapatıldı. Fiziksel mesafe kuralları koyuldu, dışarı çıkma yasağı getirildi; uçuşlar durduruldu, şehirlerarası ulaşım yasaklandı. Ve herkes en korunaklı yere, evlerine kapandı.

Ocak-Mayıs 2020 tarihleri arasında koronavirüs vaka sayısı dünya genelinde 6 milyonu aştı. Vakaların yaklaşık 373 bini ölümle sonuçlandı. Gelişmiş dediğimiz ülkelerde bile ölümlerin önüne geçilemedi. Sağlık sistemlerinin neoliberal politikalarla çökertildiği, halk sağlığının piyasalaştırıldığı gözler önüne serildi. Ticarileştirilen sağlık sistemlerinin beklenmedik salgınlara karşı aciz kaldığı görüldü.

Koronavirüs aşısı bulunana kadar belirlenen kurallar çerçevesinde yaşayacağız. Klasik olmakla birlikte bugün için söylenebilecek en doğru söz, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağıdır. Çünkü Koronavirüs aşısı bulunsa bile hayata eskisi gibi bakamayacağız.

İnsana, doğaya, hayvana farklı bir gözle bakacağız. Eğitimden sağlığa, beslenmeden barınmaya, politikadan ekonomiye, üretimden tüketime; hayattaki sıralamalarımızı az ya da çok, ama illaki değiştireceğiz.

SOSYAL DEVLETİN OLMADIĞI ÜLKELERDE HÜSRAN

Pandemi sürecinde üretmenin, paylaşmanın, dayanışmanın erdemini ve zorunluluğunu öğrendik. Devlet bütçelerinin aslan payıyla üretilen silahların hiçbir işe yaramadığını gördük. Dünyayı yok edebilecek silah gücüne sahip ülkelerin kedilerini koronavirüsün ölüm çemberinden koruyamadıklarına tanıklık ettik.

Koronavirüs ölüm dağıtırken eşit davransa da, sonuçları adaletli olmadı. Yine en büyük bedeli emekçiler ödedi. İşsiz kalan da, gelir kaybına uğrayan da, açlığa mahkum olan da emekçiler oldu.

Sosyal devletin geliştiği ülkeler vatandaşlarına ekonomik paketlerle destek sunup, ihtiyaçlarını karşılarken; sosyal devletin olmadığı, gelir dağılımının bozuk olduğu, sömürü düzeninin en acımasız şekliyle devam ettiği toplumlarda sonuç can yakıcı boyutlara ulaştı.

AİLE DESTEK SİGORTASI HAYATA GEÇİRİLMELİ


Koronavirüsün ekonomik boyutları, dünyanın büyük bir bölümünde olduğu gibi Türkiye’de de yıkıcı oldu. İşsiz sayısı 8 milyondan, 16 milyona yaklaştı.  İşyerinin kapısına kilit vuranların sayısı 256 bini aştı. Ekonomimizin can damarı İstanbul’da, her 4 çalışandan biri işsiz kaldı; çalışanların yüzde 66’sı gelir kaybına uğradı.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER HABERLER Haberleri
 1. 'Bataklık Operasyonu'nda 34 şüpheli tutuklandı 'Bataklık Operasyonu'nda 34 şüpheli tutuklandı

  12'nci kattan düşen çocuktan acı haber 12'nci kattan düşen çocuktan acı haber

  Maskesiz ve sosyal mesafesiz hafta sonu yoğunluğu Maskesiz ve sosyal mesafesiz hafta sonu yoğunluğu

  Patlamada can kaybı 6'ya yükseldi Patlamada can kaybı 6'ya yükseldi

  Yeni dönemde okullarda alınacak önlemler Yeni dönemde okullarda alınacak önlemler

  ABD’de önlemsiz koronavirüs partileri devam ediyor ABD’de önlemsiz koronavirüs partileri devam ediyor

  Göztepe'de Palut'un istifası kabul edilmedi Göztepe'de Palut'un istifası kabul edilmedi

  Kilyos'ta vatandaşların ücretli plaj tepkisi Kilyos'ta vatandaşların ücretli plaj tepkisi

 1. CHP'li Kuşoğlu: İktidar krizi kabul etmedi ki çıkışı araştırsın.. CHP'li Kuşoğlu: İktidar krizi kabul etmedi ki çıkışı araştırsın

  Havutça: Tarım ve hayvancılık bir beka meselesidir Havutça: Tarım ve hayvancılık bir beka meselesidir

  Kılıçdaroğlu'nun oğlundan başkanlık sistemi eleştirisi Kılıçdaroğlu'nun oğlundan başkanlık sistemi eleştirisi

  Dünyanın en pahalı ülkesi İsviçre oldu Dünyanın en pahalı ülkesi İsviçre oldu

  Adıgüzel: Sosyal medyadan yükselen itirazı hazmedemiyorlar Adıgüzel: Sosyal medyadan yükselen itirazı hazmedemiyorlar

  Ankara Valiliği duyurdu: 15 gün süreyle kısıtlandı Ankara Valiliği duyurdu: 15 gün süreyle kısıtlandı

  İşte vaka sayıları artan ve azalan o iller İşte vaka sayıları artan ve azalan o iller

  Borsa ve dolarda son durum Borsa ve dolarda son durum

  Kemal Zeybek: Bağımsız medya yok edilemez Kemal Zeybek: Bağımsız medya yok edilemez

  Havai fişek fabrikasında patlama: 2 can kaybı, 74 yaralı Havai fişek fabrikasında patlama: 2 can kaybı, 74 yaralı

  “Net döviz rezervi artınca pandemi azalıyor” “Net döviz rezervi artınca pandemi azalıyor”

 1. Baba ve kızı yanarak can verdi Baba ve kızı yanarak can verdi

  Öner : Konut fiyatlarındaki artış fırsatçılıktır Öner : Konut fiyatlarındaki artış fırsatçılıktır

  "Barolar demokratik hukuk devletinin savunucusudur"

  Süleyman Demirel'e sol bakış Süleyman Demirel'e sol bakış

  "Çocuklarda hırçınlığın nedeni demir eksikliği olabilir"

  Teknoloji devinin yeni işlemcili oyun bilgisayarı Türkiye’de .. Teknoloji devinin yeni işlemcili oyun bilgisayarı Türkiye’de

  CHP'li Kuşoğlu: İktidar krizi kabul etmedi ki çıkışı araştırsın.. CHP'li Kuşoğlu: İktidar krizi kabul etmedi ki çıkışı araştırsın

  "Hobi bahçeleri, üretimi olumsuz etkiliyor"

  Prof. Dr. Ceyhan: Koronavirüste sıcaklığın etkisi yok Prof. Dr. Ceyhan: Koronavirüste sıcaklığın etkisi yok

  Petrol fiyatları düştü, altın yükseldi Petrol fiyatları düştü, altın yükseldi

  Yeni nesil online sergi açılıyor Yeni nesil online sergi açılıyor

PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 30 18 3 9 57 27 63 +30
2 Trabzonspor 29 16 3 10 65 32 58 +33
3 Sivasspor 29 15 6 8 50 33 53 +17
4 Galatasaray 29 14 5 10 48 26 52 +22
5 Beşiktaş 29 15 9 5 49 35 50 +14
6 Fenerbahçe 30 14 9 7 53 40 49 +13
7 Alanyaspor 30 13 8 9 53 33 48 +20
8 Göztepe 30 10 12 8 37 40 38 -3
9 Gaziantep FK 30 9 10 11 42 46 38 -4
10 Antalyaspor 30 9 11 10 35 48 37 -13
11 Kasımpaşa 29 10 14 5 44 51 35 -7
12 Gençlerbirliği 30 8 14 8 35 49 32 -14
13 Denizlispor 30 8 14 8 29 43 32 -14
14 Yeni Malatyaspor 30 7 15 8 43 46 29 -3
15 Çaykur Rizespor 29 8 16 5 31 49 29 -18
16 Kayserispor 29 7 15 7 33 64 28 -31
17 Konyaspor 29 5 12 12 24 40 27 -16
18 MKE Ankaragücü 30 5 15 10 27 53 25 -26
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 31 16 6 9 42 26 57 +16
2 Bursaspor 32 17 8 7 46 36 55 +10
3 Adana Demirspor 31 15 7 9 63 39 54 +24
4 BB Erzurumspor 31 15 8 8 35 25 53 +10
5 Akhisarspor 31 14 8 9 39 34 51 +5
6 Fatih Karagümrük 31 13 7 11 47 35 50 +12
7 Altay 31 13 7 11 44 33 50 +11
8 Ümraniyespor 31 12 11 8 43 41 44 +2
9 Keçiörengücü 31 11 9 11 26 24 44 +2
10 Giresunspor 31 12 11 8 37 40 44 -3
11 Menemenspor 32 11 12 9 39 43 42 -4
12 Balıkesirspor 31 8 12 11 30 41 35 -11
13 İstanbulspor 31 7 11 13 41 40 34 +1
14 Altınordu 32 7 13 12 33 42 33 -9
15 Boluspor 31 5 11 15 26 37 30 -11
16 Osmanlıspor FK 31 6 16 9 34 50 24 -16
17 Adanaspor 32 3 17 12 29 50 21 -21
18 Eskişehirspor 31 7 18 6 34 52 12 -18
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 05/07/2020 Galatasaray vs Trabzonspor
 05/07/2020 Konyaspor vs Çaykur Rizespor
 06/07/2020 Kayserispor vs Beşiktaş
 07/07/2020 Gençlerbirliği vs Fenerbahçe
 07/07/2020 Başakşehir FK vs Denizlispor
 08/07/2020 Sivasspor vs Yeni Malatyaspor
 08/07/2020 Trabzonspor vs Antalyaspor
 08/07/2020 Alanyaspor vs Galatasaray
 08/07/2020 Göztepe vs MKE Ankaragücü
 08/07/2020 Trabzonspor - Antalyaspor Trabzonspor ligdeki son 14 maçında hiç kaybetmedi  Trabzonspor yenilmez
 08/07/2020 Alanyaspor - Galatasaray Galatasaray ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Alanyaspor yenilmez
 09/07/2020 Gaziantep FK - Konyaspor Konyaspor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Gaziantep FK yenilmez
 09/07/2020 Gaziantep FK - Konyaspor Gaziantep FK ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Gaziantep FK yenilmez
 09/07/2020 Beşiktaş - Kasımpaşa Kasımpaşa ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Kasımpaşa yenilmez
 12/07/2020 MKE Ankaragücü - Galatasaray Galatasaray ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  MKE Ankaragücü yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 05/07/2020 Adana Demirspor vs Altay
 05/07/2020 Osmanlıspor FK vs Ümraniyespor
 06/07/2020 Fatih Karagümrük vs Boluspor
 06/07/2020 Akhisarspor vs Balıkesirspor
 06/07/2020 Eskişehirspor vs İstanbulspor
 11/07/2020 Balıkesirspor vs Eskişehirspor
 12/07/2020 Adanaspor vs Hatayspor
 12/07/2020 Altay vs BB Erzurumspor
 12/07/2020 Altınordu vs Giresunspor
 12/07/2020 Adanaspor - Hatayspor Adanaspor ligdeki son 12 maçında hiç kazanamadı  Hatayspor yenilmez
 12/07/2020 Altınordu - Giresunspor Altınordu ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Giresunspor yenilmez
 12/07/2020 Altay - BB Erzurumspor Altay ligde evindeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Altay yenilmez
 12/07/2020 Boluspor - Akhisarspor Boluspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Boluspor yenilmez
 12/07/2020 Bursaspor - Menemenspor Bursaspor ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Bursaspor yenilmez
 12/07/2020 Keçiörengücü - Fatih Karagümrük Fatih Karagümrük ligdeki son 13 maçında hiç kaybetmedi  Fatih Karagümrük yenilmez
 12/07/2020 İstanbulspor - Osmanlıspor FK Osmanlıspor FK ligdeki son 8 maçında hiç kazanamadı  İstanbulspor yenilmez
 12/07/2020 Ümraniyespor - Adana Demirspor Ümraniyespor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Ümraniyespor yenilmez
 12/07/2020 İstanbulspor - Osmanlıspor FK İstanbulspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Osmanlıspor FK yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/04/2020 Kastamonuspor 0 - 0 Elazığspor
 19/04/2020 Elazığspor 0 - 0 Eyüpspor
 12/04/2020 Van Spor 0 - 0 Elazığspor
 05/04/2020 Elazığspor 0 - 0 Etimesgut Belediyespor
 29/03/2020 Sivas Belediyespor 0 - 0 Elazığspor
 22/03/2020 Elazığspor 0 - 0 Ankara Demirspor
 18/03/2020 Van Spor 2 - 1 Ergene Velimeşe
 15/03/2020 Bodrumspor 0 - 1 Bandırmaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor 0 - 1 Niğde Anadolu FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Artvin Hopaspor 0 - 1 Sultanbeyli Bld.
 18/03/2020 Yomraspor 1 - 0 Serik Belediyespor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor 1 - 0 Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor 0 - 4 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor 0 - 0 Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. 2 - 2 Silivrispor
 15/03/2020 Çatalcaspor 1 - 1 24Erzincanspor
 15/03/2020 Tokatspor 1 - 2 1928 Bucaspor
 15/03/2020 Artvin Hopaspor 2 - 1 Çankaya FK
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
 • YUKARI