Bugun...
SON DAKİKA

“ANKARA ULAŞIM ANA PLANI 2038” için önce “Noter” onayı çağrısı

2014 ŞUBAT AYINDA BITMESI VE ÜNIVERSITE PLANLAMA OFISI TARAFINDAN, GÖKÇEK’E TESLIM EDILMESI GEREKEN PLAN PAFTALARININ AKIBETI BELIRSIZ. “AUAP 2038” için önce “Noter” onayı çağrısı 2014 ŞUBAT AYINDA BITMESI VE ÜNIVERSITE PLANLAMA OFISI TARAFINDAN, GÖKÇEK’E TESLIM EDILMESI GEREKEN PLAN PAFTALARININ AKIBETI BELIRSIZ. “AUAP 2038” PLANI 2017' de ortaya çıktı.
facebook-paylas
 Tarih: 14-08-2018 11:48:29

 “ANKARA ULAŞIM ANA PLANI 2038” için önce “Noter” onayı çağrısı

AUAP 2038 sinsi planının halen daha onaylanmamasının ve bilinçli olarak dondurucuda, sürüncemede bırakılmasının iki nedeni var;

1. ” ODTÜ 2. Etap yol için, kampüsü doğu batı aksında bölecek ve vişnelik mevkinden Malazgirt yoluna bağlayacak yolun geçeceği ODTÜ arazisine, ne “şekilde”, ne zaman ve hangi “zamanlama” ile gireceklerini belirleyememeleridir.”

2. “Mevcutta devam eden davaya konu projeler ve temyiz tarihleri ile -alt ölçekli projeleri meşru hale getirmesi amaçlanan- “AUAP 2038 planın” askıya çıkarılacağı bir “tarih” uyumunu beklemeleridir. ” 
.
Y.Bölge plancısı ve Şehir planlamacısı Tahir Çalgüner; Gazi Üniversitesi AUAP proje ofisinin analiz çalışması kitapçıklarının incelenmesi sonucunda, çalışmanın yöntemi ve modeli konusunda bazı tereddütleri olduğunu söyledi. Bölge plancısı ve akademisyen Tahir Çalgüner,yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Bu çalışmanın sonucundan, sonuç ürün olarak bir ” fiziki plan” çıkması teknik açıdan zor. Dolayısıyla, kamuoyunu anlamsız polemiklere çekmemek ve öncelikle tartışmaları “plan” üzerinden odaklayarak bir oldu bittiye getirmemek ve kelime oyunlarına mahal vermemek için; çalışmanın analizlerinin, sürecin ve kullanılan yönteminin; planlama disiplini açısından incelenmesi için YÖK başkanlığı tarafından görevlendirilecek bağımsız teknik bir komisyonun kurulması ve plana temel teşkil edecek ön çalışma raporlarının teknik inceleme ve denetiminin yapılması çağrısında bulundu.Bu süreç işletilmeden, çalışma altlığı sakat olan bir çalışmanın ürünü olduğu iddia edilen, üst ölçek nazım ulaşım planının değerlendirmesini yapmak abesle iştigaldir.Dolayısıyla, malum Plan kendini şimdiden “yok hükmüne” sokmuştur.

“AUAP 2038″ proje ofisi; kendi ifadeleriyle ismi, “Ankara Metropollitan alanı ve yakın çevresi ulaşım ana planı”olan çalışmanın “yöntemi” ve analiz kitapçıkları teknik açıdan ve planlama ilkeleri doğrultusunda incelenmiş, çalışmanın özüne yönelik genel saptamalarım aşağıdadır. Çalışmanın planlama-sorun odaklı olmadığı, Sonuç ürün olan “planı” oluşturmak için izlenen bilimsel yöntemin teknik açıdan dağınık ve belirsiz olduğu, Çalışma alanı sınırı (dolayısıyla plan bölge sınırı) ve/veya Metropoliten etki alanı ve hinterlandının belirlenmesine yönelik bir ön çalışmanın yapılmadığı, Çalışmanın bir “model(leme)” üzerine kurgulanmadığı ancak bir bilgisayar programı yazılımından bahisle, bunun sanki bir modelmiş gibi algılatıldığı, Bir fiziki üst plan türü olan; “Çevre düzeni nazım imar planı” çalışmasına yönelik arazi kullanım kararları ve ulaşım öngörülerini döngüsel ve karşılıklı ilişkiler bütünü içinde sorgulayan bir süreçten ziyade; trafik etüt çalışmalarına indirgenmiş olduğu, Hane anketi ve güzergah çalışmalarının yoğun olarak yapıldığı dönemde belediye yol çalışması nedeniyle, örneklem alanının yok olması nedeniyle anketlerden sağlıklı sonuç çıkmayacağı bilindiği halde anket çalışmalarına devam edildiği, saptanmıştır” dedi. Bunun bir hata ve eksiklik kabul edilemeyeceğini aslında ortada bir teknik ve bilimsel açıdan bir rezaletin de olduğunu söyledi.
Devamla, ilgili çalışmanın analiz kitapçıkları ekli tüm belgelerin, “üniversite çalışmasıdır” şeklinde müellif isimleri ile beraber Noter’e tastik ettirilmesi çağrısında bulundu.Sipariş planın kimin öngörüleri olduğunu hukuki açıdan ve mahkeme önünde saptamak açısından ve sözleşmedeki tarafların “ben yapmadım”! Sen yaptın” şeklinde, birbirleriyle ve kamuoyunun önünde anlamsız olası polemikler içeren ,”danışıklı paslaşmalarının” ve dövüşlerin önüne böylelikle geçilebileceğini belirtti.

  Bu haber 4643 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI