Bugun...
SON DAKİKA

BÜLENT KUŞOĞLU ''RANT'IN MERKEZİ İSTANBUL''

Türk ekonomisinin içinden geçtiği kriz sürecini ve İstanbul seçimlerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, İmaj medya haber koordinatörü gazeteci Demet Öztürk ve Dilan Erdoğdu'nun sorularını cevapladı.
facebook-paylas
 Tarih: 10-06-2019 12:10:05  -   Güncelleme: 10-06-2019 12:27:05

BÜLENT KUŞOĞLU ''RANT'IN MERKEZİ İSTANBUL''

YSK’nın İstanbul seçimleri ile ilgili gerekçeli kararı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Kendi aralarındaki zıt görüşlere karşı sizin düşünceniz nedir?

 

YSK kararı Türk hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek deniyor ya gerçekten öyle asında ve YSK kararı Türk seçim içtihatlarını altüst etti. Bundan sonra seçim yapmamız çok zor. Çünkü şimdiye kadar olan bütün kararların aksine kararlar alındı. Şimdiye kadar bu tür müracaatları örneğin kamu görevlilerinin sandık başkanı olması gibi konularda zamanından sonra yapılan müracaatlar kabul edilmiyordu şimdi kabul edilmiş oldu. Seçmen listeleri ile ilgili mühürsüz olması ya da imzaların eksik olması ile sandık seçmen listeleri ile ilgili yine müracaatlar zamanında ancak kabul ediliyordu. Bu sefer yine tam tersi bir iş yapıldı. Sonuç olarak en önemli gerekçe şu; 754 sandık başkanı kamu görevlisi değil, bu da 212 bin aralarında 4 'ü de Khk'lı bu 212 bin oyu etkilemiştir. Büyükşehir Belediyesi’ndeki fark 13.729 dur. Dolayısı ile mutlaka etkilenmiştir. Bunu söylemek şunun gibi bir şey, bir şey var cinayet var birisinin üzerinde tabanca yakalanmış bu bunu vurmuştur diye düşünülmüş, peki o tabanca çıkarılmış mı, ateş edilmiş mi, ateş ettiğini gören var mı ölen üzerindeki mermi baristik raporunda o tabancadan çıktığı ispat edilmiş mi böyle bir delillendirme yok, burada bir tabanca var, tabancalı bir adam var burada bir cinayet var bu bununla ilgilidir denmiş, hiçbir şekilde o tabancanın ateşlenip ateşlenmediğine, o şahsa değip değmediğine bakılmamış bile.

Buna benzer sebeplerle diğer şehirlerinde iptali gerekiyor mu?

Tabi buna benzer karar var Mustafa Kemal Paşa kararı Bursa’da küçük bir ilçede, Yozgat’da tam tersi bir karar verildi. Ayrıca 212 bin oy eğer 13 bin Büyükşehir oyunu etkiliyor ve iptaline yol açıyorsa Belediye Meclis Üyelerinin belirlenmesinde çok daha düşük oylar sözkonusu yani 50 ,100 oyla Belediye Meclis Üyelikleri partiler arasında dağılabiliyor.

 

Bunlara da tesir etti mi?

 

Tabi muhakkak etmiştir. Her ilçenin 40 'a yakın 40 civarında Belediye Meclis Üyesi var. Düşünebiliyor musunuz bunların dağılımı Büyükşehir’i etkiliyor da bunların dağılımı nasıl etkilemez. O zaman onların da iptali gerekirdi. Müracat ettiğimiz halde iptal edilmedi, çok saçma bir karar yani sadece hukuksuz değil mantıksız bir karardı aynı zamanda.

Dünya basını sizce bu kararı nasıl değerlendirdi? Düşüncelerinin ülkeye etkisi ne olur?

 

Bütün hukuk adamları tüm dünyada da Türkiye’de de konunun saçma olduğunu değerlendirdi. Geçmişte AK parti ile birlikte hareket edenler birlikte olanlar da bir karar olduğunu , mantıklı olduğunu iddia etmek mümkün değil.

 

Şöyle biz bu iktidarın son dönemlerinde özellikle Avrupa Birliği’nden çok uzaklaştık. Amerika ile aramız bozuk, şu anda Rusya ile de ilişkilerimiz iyi değil biliyorsunuz çevremizdeki birçok ülke ile de ilişkilerimiz iyi değil, özellikle İslam ülkeleri ile Mısır, Suriye, Ürdün Suudi Arabistan gibi ülkelerle ilişkilerimiz iyi değil. Bununla da ilişkilerimizin daha da kötüye gidebileceğini söyleyebiliriz. Bunun tabiî ki ekonomik yansımaları da olacaktır. Küresel gelişmelere uymayan küresel gelişmeler karşısında ters yönde hareket eden bütün ülkelerin başına gelecek Türkiye’nin de başına gelecektir. Türkiye yönetiminde sıkıntılar söz konusu olacaktır, turist sayısında azalmalar olacaktır. Türkiye’de ki uluslar arası toplantılar, spor karşılaşmaları, sanat, aklınıza gelecek bütün faaliyetler muhakkak ki azalacaktır. Ekonomik yönden yatırımcıları da etkileyecektir. Türkiye’deki bu hukuksuzluk bunu dışa vurumu ile olumsuz bir Türkiye tablosu ortaya çıkacaktır. Dışarıdan da bir görüntü böyle olacak maalesef ...

Ülkenin en önemli sorunu nedir? 

Sorunumuz çok, şu anda büyük bir ekonomik kriz içerisindeyiz. Sonuçta 8,5 milyona yakın işsizimiz var, Yunanistan’ın nüfusu 10 milyon üzeri, yani bir ülke nüfusu kadar işsizimiz var genç işsizimiz var. Üniversite mezunu olanlarımız işsiz. Biraz önce gördünüz, bir yığın insan işlerini kaybettiği için geliyor, herkesin talebi bu...

 

İşsizlik azaldı diyorlar...

Dalga geçer gibi, bu milletin aklı ile oynar gibi laf ediyorlar. Neden işsizlik azalsın yani fabrika mı açıldı. Tayyip Erdoğan’ın hatırlıyor musunuz son yıllarda açtığı tek bir fabrika var mı, hangi üretim tesisinde istihdam yaratılmış, dalga mı geçiyor bunlar, hem ülkeyi bu duruma getiriyorlar hem de azaldı ya da azalacak gibi laflarla bizimle dalga geçiyorlar. Toplumla dalga geçiyorlar. Söylenecek söz müdür niçin azlasın, işyeri sayısında SGK istatistiklerinin sayısı uzun zamandan  beri azalıyor. Geçen yıldan beri işyeri sayısı azalmış artmamış, istihdam sayısında da yani sigortalı sayısı artmış gözüküyor ama bir gün bile işe girip müracaat eden sigorta numarası alanın sayısında artış var çalışan sayısında artış yok, pasif durumda olan sigortalı var aktif sigortalı olan var, çalışan düzenli olarak iş sahibi olması gerekenler var, pasif durumda olan sigortalılarda artış var, doğru söylenmiyor .

 

 İstanbul seçimleri ne olacak?

 

İstanbul seçimleri her halükarda Cumhuriyet Halk Partisi Ekrem İmamoğlu tarafından alınacağına inanıyorum, samimiyetle söylüyorum, ama şu var bu seçimler Türkiye için kayıp seçimdir. Çünkü İstanbul seçimi Türkiye seçimi demektir. İstanbul seçimini tekrarlamak ekonomik açıdan bize kaybettirdi. Hukuki açıdan kaybettirdi. Tanıtımımız açısından kaybettirdi onunla uğraştık. Şu anda 20 maddelik torba kanunu var. Ben Plan ve bütçe komisyon üyesiyim bu hafta içinde Plan ve Bütçe Komisyonunda 20 Maddelik Torba kanunu vardı onunla uğraştık Torba kanunun en önemli maddeleri Kırıkkale Bahşi kasabasının adının Bahşili olarak değişmesi, iki tane ''i'' varmış da bahşili olarak değişiyor. Kültür Bakanlığı DÖSİM döner sermaye işletmesinin kurumlar vergisi muafiyetinin kaldırılması , TRT disiplin yönetmeliğinin kanuna çevrilmesi  gibi kanunlar getiriliyor.

 

Ne konuşulması gerekirdi ?

 

Konuşulması gereken bu krizden çıkıştır. İnsanlara iş ve aş bulmaktır. Toplum çıldırmak üzere insanlar çıldırmak üzere, herkes gergin vaziyette, sıkıntılı vaziyette, arabasından inmiş köprünün üzerinde kendisini yakıp atmış bir yığın insan var, bunların haberleri bile yaptırılmıyor, toplum altüst edilmiş vaziyette, psikolojimizle oynanıyor. Bu ülkeyi yönetenler 82 milyon aynı gemideyiz diyorlar. Aynı gemideyiz ama bizler yolcuyuz siz yönetiyorsunuz, kaptan sizde mürettebat sizsiniz, kaptanlık sizde. Sorumlusunuz bu geminin gidişinden bu gemideki yolculardan. Alt üst ettiler ülkeyi.

Toparlanır mı?

Muhakkak toparlanır, tabiî ki toparlarız.. Ama bunun bir zamanı var. Bir süre içerisinde planlı programlı hareket edilmesi ile ancak toparlanır.Böyle bir şeyde adım atılması söz konusu değil. Diyorum ya torba kanunu getiriyorsun, böyle bir ortamda bizim acele olarak meclis biran önce çalışmalı yani gereken kanunları biraz önce söylediğim torba kanunları saçma sapan hiçbir acelesi gereği olmayan kanunlar var. 13 ayrı kanun 20 maddelik tasarıda ama hiç gereksiz kanunlar.

 

Neden  tek başına İstanbul seçimleri yenileniyor?

 

İstanbul seçimleri 16 milyon nüfusu olan ama tüm Türkiye’yi etkileyen bir yer. Rantın merkezi orası. Türkiye’de ki özellikle AK Partinin kazancının merkezi orası. Ankara öyle değil, Ankara Melih Gökçek’e aitti. Ondan aldılar zaten. Ama Ankara’daki rant tüm Türkiye’yi etkilemiyor. İstanbul’daki rant tüm Türkiye’yi etkiliyor. Tarikatları etkiliyor. Orada kurdukları bazı sivil toplum kuruluşları, türgev e kadar yani  kendi kafalarında gençlik yetiştirmeye yönelik aslında adı Müslüman olan ama ahlakı Müslüman olamayan bir gençlik yetiştirmeye yönelik bunlar. Sonuç olarak ahlakı olmayan şekli olarak Müslüman olan bir gençlik yetiştirmeye yönelik vakıflar tarikatler, bunlara verilen otomabiller var biliyoruz bunları paralar var onlara akıtılan hortumlara var, onların kuruluşlarına takılmış hortumlar var, İstanbul seçimlerinin kaybedilmesi bunların kaybedilmesi anlamına geliyordu, bunu için İstanbul’u tekrarlamak istediler. Bu Ankara için Adana için sözkonusu değildi. Mersin için söz konusu değildi. Antalya için söz konusu değildi ama İstanbul için söz konusu idi.

Peki bu yarıştaki bu sessizlik sizi düşündürmüyor mu, bu seçimi yenilediler performans düşük, bu sefer ne yapacaklar?

Ne yapacaklarını bilmiyorlar, bunlar sihirbaz değiller. Şimdiye kadar borç para ile ülkeyi bu noktaya getirdiler, şimdide borçlanma bittiği için sıkıntıya girdi. Daha önce beka demişlerdi biliyorsunuz bizi HDP ye PKK ya yandaş olmakla suçlamışlardı, Şimdi daha fazla oy alabilmek için HDP’ye yaklaşıyorlar. İmralı görüşmeleri başladı biliyorsunuz net olarak onu ifade ediyorlar. Ayrıca Kandil’e de adam gönderdiler. Orada da görüşmeler yapılıyor. Kandille de İmralıyla da. Şimdi bize bu tür suçlamalarda bulunamıyorlar. Zaten daha önce bulunmuşlardı ama boş çıkmıştı o. Şimdi o suçlamaları yapamıyorlar. Beka diyemiyorlar.

 

MHP burada nerede?

 

MHP ne yapacağını bilemiyor. Önce mitili İstanbul’a sereceğim diyen Devlet Bahçeli Ankara’da İstanbul seçimi ile çok fazla ilgilenmiyor. Ama bildiğin ne söyleyeceklerini bilemiyorlar, insanlar aç, işsiz, sıkıntılı, dış politikada tıkandık, Amerika belli bir süre veriyor dayatıyor. Rusya İdlitte bizi zorladı. Son verdiğimiz şehitler İdlitte ki zorlama nedeni ile olan şehitler maalesef. Uluslar arası çapta da Türkiye çok fazla sıkıştırılmış vaziyette özellikle Amerika ile Rusya arasında sıkışmış durumdayız. Zaten Avrupa Birliği’nden çok fazla uzaklaşmış bulunmaktayız. Zaten bizim yönümüz Selçuklulardan beri batıdır.

 

Avrupa Birliği’ne ne gerek var diyorlar?

Maalesef ülkeyi bir çıkmaza soktular, yönetemiyorlar artık. Bundan sonra Tayyip Erdoğan yönetiminin Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin çalışmadığını, tıkandığını çok net olarak görüyoruz. Torba kanunu getirdiler dediler ki bundan sonra tasarıyı kaldırıyoruz yani hükümetten kanun teklifi gelmeyecek, hükümetten gelen kanun teklifine tasarı deniyordu. Tasarı kalktı anayasaya göre sadece milletvekilleri kanun tekliflerini verebilecek kendi çalışmaları ile ,şimdiye kadar milletvekillerinden gelen resmiyette geliyor ama bir kanun teklifi yok hepsi hükümetten geliyor, iktidardan geliyor, onlara torba olarak toparlıyorlar bir milletvekili imza alıyor birkaç milletvekili ona kanun diyoruz artıl TBMM kanun yapma yetisini bile yitirdi. Altüst ettiler ülkeyi . yani ülke tam bir kaosda çıkmazda .

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Ben umutsuz değilim bütün bu olaylar karşısından umutluyum .  Gerçekten de Türkiye’nin bu çıkmazı aşacağını düşünüyorum. Geçen 2014 seçimleri 2018 seçimleri ile mesela sadece İstanbul’u kıyaslayın çok büyük bir fark vardı. Ama kapattık ve İstanbul seçimlerini aldık. Büyükşehirini aldık bu seferde alacağız. Ve bu da çok büyük bir umut getirecektir. Bu hükümetten bu iktidardan Tayyip Erdoğan’ın bu hukuksuz totaliter anlayışından anlayışsız anlayışından insafsız anlayışından Türkiye kurtulacaktır diye düşünüyorum.

 

  Bu haber 1248 defa okunmuştur.   Editör: DEMET ÖZTÜRK-Dilan Erdoğdu

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Röportaj Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI