Bugun...
SON DAKİKA

Cumhurbaşkanından büyükşehir belediye başkanları toplantısında önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Külliye'de büyükşehir belediye başkanları toplantısında yaptığı açıklamalarda İBB'den çıkartılan çalışanlara atıfta bulunarak Ekrem İmamoğlu'nu üstü kapalı bir dille eleştirdi.Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kapının önüne konan insanların ahı üzerinde ne siyaset, ne hizmet bina edilebilir" dedi.
facebook-paylas
 Tarih: 11-09-2019 13:59:38  -   Güncelleme: 11-09-2019 14:23:38

Cumhurbaşkanından büyükşehir belediye başkanları toplantısında önemli açıklamalar

Beştepe'de Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine 29 şehrin Büyükşehir Belediye Başkanları bugün Külliye'de toplandı. 29 büyükşehir belediye başkanını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul ediyor. Toplantıda, Çin'de temasları olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yer almıyor.Erdoğan'ın davet ettiği toplantıya AK Parti, CHP ve MHP'li başkanların yanı sıra HDP'li belediyelerin yerine kayyum olarak atanan isimler de katıldı.CHP'li Büyükşehir Belediye başkanları, davet öncesi parti genel merkezinde bir araya geldi.CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile görüştü.Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gitmek üzere partiden ayrılan belediye başkanları, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

 

Görüşme sonrası  açıklamada bulunacağını söyleyen  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  İmamoğlu, "Umarım güzel bir görüşme olacak. Hem belediyelerimizin çalışma metoduyla ilgili hem de toplum çıkarına güzel iş birlikleri için bütün büyükşehir belediye başkanları bir arada olacağız." dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş , "Eğer bizlere bir şeyler sorulursa orada kendi taleplerimizi, yaşadığımız sıkıntıları, yapılmasını istediğimiz düzenlemeleri bildireceğiz. Sorunlarımız ortak zaten." dedi.

Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin  toplantısında gündeme gelen, kapanan çocuk koruma evleriyle ilgili tecavüz iddialarına ilişkin , "Onlar zaten karakola intikal etmiş, adliyeye intikal etmiş hadiseler. Onlarla ilgili raporları Grup Başkanvekillerine gönderiyorum, eski bir hadise."dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer '' İzmir'e ilişkin hazırladıkları raporları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacağız''dedi.

 

 

Erdoğan'ın açıklamaların öne çıkanlar şu şekilde;

 

"Büyükşehirlerimizin değerli belediye başkanları, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Cumhurbaşkanlığı külliyesine, bu gazi mekana hoşgeldiniz. Çok partili hayata geçtiğimiz 1946 yılından beri ülkemizdeki her seçim bir demokrasi şöleni havasında yapılmıştır. Türkiye 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerini de hamd olsun aynı coşkuyla tamamladı. Bu seçimlerde 30’u büyükşehir, 51’i il, 922’si ilçe 386’sı belde olmak üzere toplam 1389 belediye başkanımız milletimizin teveccühüyle göreve başladı.

Rekabet meydanlarda kaldı

Böylesine büyük bir seçimi başarıyla neticelendirmiş olmamız hiç şüphesiz demokrasimizin zaferidir. Eleştirilere verilecek en büyük cevabımız ülkemizde neredeyse her vatandaşımızın içerisinde yer aldığı geniş demokrasi ve özgürlük tablosudur.

Seçim sürecindeki rekabeti meydanlarda bırakan, milletimizin iradesine herkesin teslim olduğu bu güzel manzara geleceğimizin de en büyük teminatıdır.

Siyasi olarak elbette farkı görüşlere ve duruşlara sahip olabiliriz ama ülkemizin ve milletimizin âli çıkarları söz konusu olduğunda birlikte hareket edebilme erdemini gösterebileceğimize inanıyorum.

Terörle, terör örgütleriyle, hukuksuzlukla arasına mesafe koymayı başarmış belediye başkanlarımızla birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Ülkemizin birliğe, beraberliğe, kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde burada ortaya koyduğumuz fotoğrafı çok önemli görüyorum.

 

Belediye başkanlığı yapmış biri olarak sizleri en iyi ben anlarım.Parti ayırmaksızın tüm belediyelerimizin durumunu biliyoruz.Neredeyse tüm belediyelerimiz maddi sıkıntı yaşıyor.

Belediye başkanlarının görevi devr-i sabık peşinde koşmak değil, şehirlerine en güzel hizmetleri getirmek için çalışmaktır. Medyamızda her gün sendika değiştirme baskısından envai türden tehditlere kadar birçok vicdan yaralayıcı haberle karşılaşıyoruz. Belediye başkanlarının kurumlarını yönetme tasarrufu, ekmek parasını kazanma peşindeki çalışanların hayatlarını altüst edecekleri anlamına gelmiyor. Kapının önüne konan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerine ne siyaset ne hizmet bina edilebilir. Şayet varsa, birkaç kötü örnek bahane edilerek yüzlerce, binlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne hakka ne hukuka ne de insanlığa sığar.

Keyfi uygulamalara maruz kalmamaları için tüm kamuda sayıları milyonları bulan taşeron şirketler üzerinde çalışan işçileri bu yüzden sözleşmeli statüyle kadroya geçirdik.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile devletin başı ve yürütmenin temsilcisiyiz. Şehirlerimizin sıkıntıları konusunda yakın mesaide olmamız gerektiğine inanıyorum. Hizmet söz konusu olduğunda, hiçbir belediye başkanının partisine bakmadık. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Bulunduğumuz yerler polemik siyaseti için değil. Belediye başkanlarının görevi devri sabık peşinde koşmak değil, şehirlerine en iyi hizmetleri getirmek için çalışmaktır.

 

 

 

Kanun değişikliği gereken konuları Meclis'te, kararname gereken konuları Cumhurbaşkanlığı'nda, diğer idari düzenlemeleri ilgili kurumlarımızda çalışabiliriz. Önemli olan bu sürece tüm belediye başkanlarımızın ve partilerinin samimi destek vermeleridir.

Çalışmadan, çabalamadan, eser vermeden yapılan siyaset, şehirlerimize ve insanlarımıza vakit kaybettirmekten, ülkemizin enerjisini heba etmekten öte bir işe yaramaz.

 

  Bu haber 223 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI