Bugun...

Debka: ABD Ve İsrail İran'a Yönelik Ortak Askeri Haritada Anlaştı

İsrail İstihbarat kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Debka sitesi, Rusya'nın Suriye planıyla ilgili bir analiz yayınladı.
facebook-paylas
 Tarih: 22-09-2018 01:36:11

Debka: ABD Ve İsrail İran'a Yönelik Ortak Askeri Haritada Anlaştı

 

Debka'nın "Putin, Suriye'de Amerika’ya karşı tüm yolları denemeye hazır. İsrail nerede duruyor?" başlıklı analizde önemli tespitlere yer verildi.

İdlib'e olası bir operasyonda başarılı olunmasının İran'ın zaferi olacağını belirten Debka analizinde şu ifadelere yer verdi: "Rusya ve Suriye'nin planlanan İdlib operasyonunda başarılı olması İran'ın Suriye'de büyük zafer kazanması anlamına gelecek ve gücünü tahkim etmesine destek olacaktır. Suriye'de silahlı grupların son kalesi konumunda olan İdlib'e Rusya-Suriye ve İran saldırısının başlaması Hizbullah savaşçılarının önemini artırmaktadır."

Analizde, Amerika birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Tel Aviv'e gerçekleştirdiği dört günlük ziyaretle ilgili önemli detaylara yer verildi:

"Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton geçtiğimiz ay İsrail'e dört günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Bolton İsrail ziyaretinde, Başbakan Netanyahu ve İsrailli generallerle yaptığı görüşmede Suriye'deki İran askeri varlığını yok etmek için ortak bir askeri strateji haritası çizdi."

Debka İdlib operasyonunun İran'ın Suriye'deki varlığını güçlendireceğini vurguladığı analizde, "Rusya ve İran'ın İdlib operasyonunda ortak hareket etmesi ve operasyonun başarılı olması İran'ın Suriye'deki gücü Rusya'nın desteğiyle pekişmiş olacak." ifadelerine yer verdi.

Debka yayınladığı analizde, Amerika ve Rusya'nın askeri bir takım adımlarla birbirlerine sinyal verdiğini, uyarı yaptığını belirterek şu bilgilere yer verdi: "İdlib, Suriye krizinde çok kritik bir noktaya evirildi. Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya; Suriye, Fars Körfezi ve Doğu Akdeniz'e iki hafta boyunca deniz ve hava gücü takviyesi yaptı.

Bölgedeki Fransız ve İngiliz askeri güçleri de Amerika öncülüğündeki askeri harekata destek olmak için teyakkuz durumuna geçti.

Moskova, Suriye ordusunu hedef alan Suriye Demokratik Güçleri ve terör örgütü YPG'nin saldırıya devam etmeleri durumunda Suriye'nin kuzeyinde bulunan noktalarını hedef alacağı konusunda uyarıda bulundu.

Suriye'nin doğusunda bulunan Amerikan güçleri, Suriye Demokratik Güçleri ve YPG'ye saldırması durumunda karşılık verileceğine dair Moskova'ya sinyal verdi.

Suriye'de Amerika ile Rusya arasındaki gerilim zirveye ulaşınca 8 Eylül Cumartesi günü Amerika Genel Kurmay Başkanı General Joseph Dunford Başkan Trump'a Suriye'deki operasyonel planları hakkında bilgi verdi."

Debka, İsrail'in Suriye'de savaşa dahil olabileceğini vurgulayarak, "İbrani takvimine göre yeni yıla giren Yahudiler,  İsrail ordusunun Suriye'de savaşın içerisine çekilebileceğinin farkında değil." satırlarına yer verdi.

Debka, Türkiye'nin desteğini almadan Amerika'nın İdlib'e müdahale edemeyeceğinin altını çizerek şu tespitlerde bulundu: "Rusya-İran ve Suriye'nin İdlib operasyonuna Türkiye batıya olumlu sinyal vermediği müddetçe Amerika, İngiltere, Fransa ve İsrail'in müdahale etmesi çok zor görülüyor.

Amerika, kimyasal silah kullanıldığı taktirde Suriye'ye müdahale edeceğini açıklarken Moskova, Amerika destekli silahlı grupların kimyasal silah provokasyonu hazırlığı yaptığının altını çiziyor.

İngiltere, Eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızını kimyasal gazla zehirlemekle suçladı. İngiltere'nin amacı Rusya'yı kimyasal silah kullanabilecek bir ülke olarak tasvir etmekti.

İdlib operasyonunun hazırlıkları devam ederken Amerika öncülüğündeki koalisyonun bu konuda nasıl bir müdahalede bulunacağı henüz netlik kazanmadı."

Debka'nın yayınladığı analizde diğer önemli satır başları şunları:

- Rusya'nın İran'la beraber hareket etmeye devam etmesi, İsrial ve İsrail ordusunun son aylarda İran'ın Suriye'deki askeri varlığını bitirmek için ortaya koyduğu çabada başarısız olacağını görecek. İran, Rus askeri korumasında gücünü tahkim edecek.

-9 Eylül'de İsrail ordusu, 10 Mayıs'ta yapılan saldırı ile İran'a ait 50 civarında üs, karargah ve silah deposunu imha ettiğini doğruladı.

-Bu, Moskova ve Tahran'a; İran'ın Suriye'deki varlığına müsaade edilmeyeceğine dair net bir mesajdı.

-İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı, 13 Eylül'de Suriye'deki son gelişmeleri muhataplarıyla görüşmek üzere Moskova'ya gitti.

  Bu haber 433 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Dünya Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI