Bugun...
SON DAKİKA

DOKTOR,RESSAM (ÖĞRETMEN) ,FATİH KIZILCAN

Doktor ve ressam olarak tanınan Fatih Kızılcan, özel bir hastanede çocuk cerrahisi doçenti olarak görevini sürdürüyor.Kızılcan, "Hep ressamdım. Sonradan doktor oldum desede hayatında doktorluk'da ressamlık'da bir puzzle tamamlarcasına iç içe geçmiş..
facebook-paylas
 Tarih: 04-11-2018 09:14:42  -   Güncelleme: 04-11-2018 10:29:42

DOKTOR,RESSAM (ÖĞRETMEN) ,FATİH KIZILCAN

Sanatsal çalışmalarında teknik olarak medefe zemin üzerine serdiği boya katmanını kuruduktan sonra silerek veya kazıyarak figürler oluşturduğunu belirten Kızılcan, "Karanlık zeminden silme yolu ile Gestalt fenomeni canlandırıyorum. Böylece, kafamdaki görüntülere, sahnelere, yüzleri çizmek ve boyamaktan daha kolay olduğuna inanmaktayım" dedi.

 

                

 

Resimlerimi silerek yapıyorum çünkü kafamdaki imgeleri daha kolay çağırabiliyorum. Beyaz bir yüzeye çizmek, adı üstüne lineer bir eylemdir. Silmek ise bütünden geldiğiniz- bütunü kolayca bozamazsınız ancak bir başka bütüne çevirirsiniz- alansal bir eylemdir. Sol beyin-sağ beyin gibi artık klişeleşmiş açıklamalara girmeden, şunu söyleyebilirim: lineer metod abstrakte etmeye 0 dan başlar ileriye silme tekniği 100 den geriye. Boş bir kağıda 0 dan çizmekten bahsediyorum, tüme ulaşmanız için çok çizik atmanız gerekir. Şunu çok iyi biliyorum ki kafanizda bir görüntü yoksa resim yapamazsınız. İngilizce kelime bilmeden ingilizce konuşamayacağiniz gibi...

 

 

 

Fatih Kızılcan işlerini tutkuyla yapan ressam ve doktor olarak fark edilir tanınır...

 

 

Radyo Harman 88.6 konuk Tuncay'la sohbete konuk olarak katılan  çocuklara olan  sevgisini vurgulayan Kızılcan  hediye edilen şarkıyı o da ''çocuklara özellikle hayatına dokunduğum tüm çocuklarıma armağan ediyorum ''dedi...Çocukalara aynı zaman resim öğretmenliği yapan Kızılcan'' çocuklara güzel resim yapmayı değil Görmeyi öğretiyorum'' dedi

 

Fatih Kızılcan Sanata olan ilgisinin çeşitliliğini  ''İster daktiloyla ister bilgisayarda,ister kendi el yazınla ,ister gazeteden kes yapıştır harfleri,öyle yaz şiiri;şiir şiirdir''açıklamlarından anlamak mümkün.Heykel de yapan Kızılcan sanatla adeta bütünleşmiştir.

Kendini bildi bileli resmin içinde olduğunu belirten Kızılcan sanat okuluna gitmedi resim dersi almadı zevkle, tutkuyla yaptı resimlerini.

Kızılcan'' Sanatçı insanın dünyada varoluşunun doğasını araştıran kişi olmalıdır, girilmedik alan kalmamalıdır, beynin bütün küçük çukurcuklarına kadar dalınabilmeli, bütün kapılar açılmalıdır, derine, daha derine gidilebilmelidir. Bunun yolu da içeriktir, neyi niçin yaptığımızdadır, nasıl yaptığımızda değil. Sanatçının kapıları nasıl açabildiği sanat tarihçisinin, sanat kuramcısının sorunudur, sanatın kendisiyle ilgisi yoktur. Sanatçi keşfettiği bu anahtarla benzer kapıları açmaya devam ediyorsa, o da ruhsal açıdan tükenmiş demektir. Artık bir şey yaratmıyordur, aynı odada dolanıp duruyordur. Çeşitlilik başka odaları, evleri, şehirleri, ülkeleri, kıtaları dolaşmakla olur. Hatta kendi dünyasında kalmayabilir de...tercih edilir! Bu da felsefedir. Nasıl ki şairler aslında birer filozoftur ressamlar da insan doğasını araştıran, elinde anahtar, algı kapılarını açan gezgin filozoflar olmalıdır. Bana birisi gelip burada bu rengi ne kadar güzel kullanmış, resmin kompozisyonu çok güzel olmuş, nasıl bir teknik kullanıyorsunuz, dese resmimi görmediğini anlarım. Küçük bir kardeş gelip bana 'çok güzel resim yapıyorsun' dese çok bozulurum. Resmi görmeyenler gitsinler güzel kravatlar seçsinler, evlerine güzel perdeler assınlar.

 

 

Kızılcan şubat ayında yeni bir resim sergisi de açmayı düşündüğünü belirtti.

 

  Bu haber 3422 defa okunmuştur.   Editör: Demet Öztürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kültür Sanat Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI