Bugun...
SON DAKİKA

İYİ Parti'den dikkat çekici Engelli birey politikası

30 Mayıs 2018'te Seçim Beyannamesi'ni "Milletimizle Sözleşme" adıyla açıklayan İYİ PARTİ'nin, Engelli bireyler hakkındaki politikaları ilgi çekiyor.
facebook-paylas
 Tarih: 05-06-2018 11:34:08

İYİ Parti'den dikkat çekici Engelli birey politikası

Engellilerimize yenilikçi bir anlayış içeren vaatlerin bazıları ise şöyle;

 

Engellilere yönelik her türlü ayrımcılık ve ön yargıların ortadan kaldırılması birinci önceliğimiz olacaktır.

 

Birleşmiş Milletler engelli hakları sözleşmesinde yer alan tüm yükümlülüklerimizin bilincindeyiz. Engellilere yönelik her türlü ayrımcılık ve ön yargıların ortadan kaldırılması birinci önceliğimiz olacaktır. Engelli vatandaşlarımızın sosyal haklarından eğitime, istihdamdan bağımsız yaşam hakkına dek tüm insan haklarına sahip olmalarını eksiksiz sağlayacağız.

 

Engelli Bireyler Eşitlik Komisyonu kuracağız. Engellilerin karar mekanizmalarına katılımını sağlayacağız.

 

Engelli Bireyler Eşitlik Komisyonu kuracağız. Engellilerin karar mekanizmalarına katılımını ve onların söz sahibi olmalarını sağlayacağız.

 

Engelli vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal hayata entegrasyonu için"Sosyal Yaşam, Rehberlik ve Meslek Evleri" kuracağız.

 

Engelli vatandaşlarımızın gündüz vakit geçirebileceği, spor yapıp yeteneklerini geliştirebileceği, bir araya gelip öğrenme becerisini arttırabileceği ve sosyal faaliyetlere katılabilmelerine imkân verecek "Sosyal Yaşam, Rehberlik ve Meslek Evleri" kuracağız. Bu merkezler ile engellilerin sportif, ekonomik, kültürel ve sosyal becerilerini geliştireceğiz.

 

Başta bilgi ve internet teknolojileri ile diğer meslekieğitimleri teşvik ederek, engelli vatandaşlarımızın ekonomik yaşama katılımlarını destekleyeceğiz.

 

Engelli spor kulüplerini destekleyeceğiz.

 

Engelli spor kulüplerini tesisleştireceğiz, ayni ve nakdi destekler vereceğiz.

 

Engellilerin otomobil alımlarında fiyat sınırlamasını kaldıracağız.

 

Engelliler vatandaşlarımızın, özel ihtiyaç durumlarında, otomobil alımlarında fiyat sınırlamasını kaldırılacağız. Muafiyeti sadece ÖTV için değil KDV için de geçerli kılacağız.

 

Kamu ve özel kesimdeki engelli istihdamını artıracağız.

 

Kamu ve özel kesimde ki engelli istihdamını artıracağız. Özel kesimde engelli istihdamı için işverenleri teşvik edeceğiz, engelli çalıştırmayanlar için cezaları caydırıcı hale getireceğiz.

 

Engelli istihdamını artırmak için "Engelsiz İş ve Meslek Edindirme Merkezleri'' kuracağız.

 

Engelli vatandaşlarımızın işgücü piyasalarına katılımlarını sağlamak için moral ve fiziki şart ve imkanlarına uygun olarak düzenlenmiş "Engelsiz İş ve Meslek Edindirme Merkezleri'' kuracağız.

 

Engelli vatandaşları kodlama ve teknoloji geliştirme alanlarında yetkinleştirilerek toplumsal hayata ve ekonomiye katma değer üreterek dahil olmaları sağlayacağız. Özel sektördeki teknoloji şirketlerinde özellikle bilişim alanındaki işler için engelli bireylerin istihdam edilmesi teşvik edeceğiz.

 

Engellilerin eğitimini teşvik edeceğiz.

 

Engellilerin eğitimini teşvik edeceğiz. Ortopedik engellilerin diğer öğrencilerle birlikte eğitim alabilmesi için okullara erişilebilirlik standartlarına uygun koşulları sağlayacağız.

 

Zihinsel ve görme engelliler ile otizmli vatandaşlarımız için okul ve rehabilitasyon merkezlerini yaygınlaştıracağız.

 

Zihinsel ve görme engelliler ile otizmli vatandaşlarımız için yetersiz olan okul ve rehabilitasyon sayısı ile eğitimin kalitesini arttıracağız. Koşullara uygun, nitelikli ve ücretsiz eğitim sağlayacağız.

 

"Erişilebilirlik için Seferberlik" başlatacağız, Engellilerin ulaşım hakklarını yasal güvence altına alınacağız.

 

Erişilebilirlik için Seferberlik başlatacağız.Tüm yaşam alanlarının fiziksel koşullarını engellilere uyumlu hale getireceğiz.Engellilerin ulaşım hakkı yasal güvence altına alacağız. Otobüsler ve tüm ulaşım araçlarını engelliler için sorunsuz hale getireceğiz. Denetimleri artıracağız. Engelli alfabesi ve anlaşılması işaretlemeleri kamuya açık binalarda zorunlu kılacağız.

 

Engellileri toplu konut programlarından öncelikli olarak yararlandıracağız.

 

Engellileri toplu konut programlarından öncelikli olarak yararlandıracağız. TOKİ'nin katkısıyla engelli vatandaşlarımız için erişilebilir konutlar inşa edeceğiz.

 

Engellilerin kullandığı araç gereçler ile ortez protez alımlarında devlet desteği sağlayacağız.

 

Engellilerin günlük hayatını kolaylaştırmak için kullandığı araç gereçler ile ortez protez alımlarında devlet desteği sağlayacağız.

 

Engelli işçilerin emeklilik işlemlerinde vergi indirim belgesi alma zorunluluğunu kaldıracağız.

 

1 Ekim 2008 öncesi işe giren Engelli işçilerin emekliliğinin önündeki engel; vergi indirim belgesi alma zorunluluğudur. Bu zorunluluk kaldıracağız.

 

Engellilere verilen sosyal yardımların kapsamını geliştireceğiz ve etkinliğini artıracağız.

 

Sosyal yardımların kapsamı ve etkinliği geliştireceğiz, yardımların dağıtılmasında adalet sağlayacağız. Engellileri bağımsız bir birey olarak kabul ediyoruz. Bu doğrultuda engellilere verilen maaşları daha adil sunacağız. Bakım hizmetlerinin kalitesini arttıracağız.

  Bu haber 964 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI