Bugun...

YEŞİL:KEÇİÖREN KULESİ"REKLAM KULESİ"Mİ ?

"Keçiören Belediye Başkanlığının, bahsedilen konuya yönelik kule cephesi için, sanatsal estetiğe yönelik bir restorasyon projesi yada öngörüsü var mıdır? diye soran Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Kulenin fonksiyon ve estetik dönüşümü için ulusal bir mimari yarışma açılmalıdır görüşünde."
facebook-paylas
 Tarih: 18-07-2018 16:01:11  -   Güncelleme: 18-07-2018 16:15:11

 YEŞİL:KEÇİÖREN KULESİ

İşte o sorular:

 

 Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin; 1991/ 102 sayılı Ticari Tanıtım Tabela Yönetmeliği gereği;  "Birden çok ticari amaçlı işyerinin bulunduğu binaların yol, meydan ve diğer ortak kamu kullanım alanlarına açılan tüm dış cepheler binada yer alan dükkan dışındaki işyerleri tarafından reklam alanı olarak kullanılamaz"

Ve 

"Bir binanın yol, meydan ve diğer ortak kamu kullanım alanlarına açılan tüm dış cephelerinde yer alacak dükkânların kullanacakları ışıksız veya ışıklı tek ticari tanıtım tabelaları dükkân cephe alanlarının yüzde 15'inden fazlasını kaplayamaz"denmektedir.

Ayrıca, 2015/ 1084 sayılı Kentsel estetiği belediye mevzuatı ise; çevre estetiği normları  ilgili dolaylı hükümler  de içermektedir.

 

Bu bağlamda; 

 

1.   Örneğin;   Ankara'da  Keçiören ilçesi, "Cumhuriyet  Kulesinin", kamusal kule kısmının, dış  cephesinin, kısmen yada tamamen renkli dijital  reklam  panosu olarak  kaplanması;  kentsel mimari estetik açısından uygun mudur ?

 

2.    Kulenin cephesi; Zemin katı dükkânların reklamları veya dışarıdan alınan firma reklamları için kullanılabilir mi?

 

3.    Keçiören Belediye Başkanlığının,  bahsedilen konuya yönelik kule cephesi için, sanatsal estetiğe yönelik bir restorasyon  projesi  yada  öngörüsü var mıdır?  

 

4.   Estetik düzenlemeyle ilgili,  Kulenin ve çevresinin fonksiyonel kullanımına yönelik; sosyal ve kültürel dönüşümü ile beraber bütüncü bir sosyal estetik yöntemin belirlenmesi için ulusal bir proje yarışmasına çıkılması düşünülmekte midir?

 

  Bu haber 1154 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI